The Adventures of Willy Beamish

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Adventures of Willy Beamish
Producent Dynamix
Wydawca Sierra Entertainment
Data wydania MS-DOS: 1991[1]
Amiga: 1991[2]
Macintosh: 1992[3]
SEGA CD: 1993[4]
Gatunek gra przygodowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, MS-DOS, Macintosh, SEGA CD
Nośniki dyskietka, CD

The Adventures of Willy Beamish – komputerowa gra przygodowa stworzona przez firmę Dynamix w nowo zaprojektowanym systemie DGDS - Dynamix Game Development System. Gra swoją premierę miała w 1991 roku na platformy Amiga i MS-DOS (dla tej ostatniej także w wersji CD z dygitalizowaną mową). Rok później pojawiła się na Macintosha, a dwa lata później dla SEGA CD (wyłącznie w wersji z dygitalizowaną mową).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gracz wciela się w postać dziewięciolatka - Willy'ego Beamisha. Zaczął się okres wakacji, a jedynym jego marzeniem jest wzięcie udziału w zawodach komputerowych w Nintari. Wpisowe jest jednak drogie. Willy nie może liczyć na pomoc rodziców, gdyż na nieszczęście jego ojciec stracił pracę. Musi więc w jakiś sposób zdobyć pieniądze. Zwykłe prace domowe, w postaci mycia samochodu ojca czy skoszenie trawnika, są dobrą formę na poprawę kieszonkowego budżetu, lecz nie na tyle, aby w szybkim tempie uzbierać niezbędne 2500 dolarów wpisowego. Willy musi zdobyć pieniądze, a jednocześnie prowadzić życie rodzinne wykonując polecenia ojca i matki, dbając o to, aby ich poziom niezadowolenia nie był wysoki.

Gra podzielona jest na kilka dni, które kończą się snem Willy'ego. Wiele czynności jest możliwych do wykonania tylko w określonym dniu a i nawet godzinie. Warto więc obserwować czas na zegarku, który Willy nosi w plecaku. Nie można zapominać o codziennej praktyce w Nintari oraz o jedzeniu czy wyprowadzaniu psa.

Rozgrywka jest liniowa, choć nie wszystkie czynności należy wykonywać. Na przykład, sposobów wyjścia ze szkoły pierwszego dnia gry jest kilka. Wielu osób możemy nie spotkać, nie prowadzić z nimi konwersacji, a jednocześnie nadal ukończyć grę.

Wykonanie[edytuj | edytuj kod]

Grafika w grze została wykonania w ręcznie rysowanym, komiksowym, animowanym stylu. Większość czynności wywołanych akcją gracza jest obrazowanych stosowną animacją, która może przyczynić się do rozwoju fabuły jak i do klęski gracza, który może zakończyć zabawę.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Pomimo, że z uwagi na grafikę i tematykę gra zdaje się być kierowana do młodszych odbiorców, znaleźć w niej można wiele humoru sytuacyjnego oraz językowego, zrozumiałego wyłącznie dla starszej publiki, posiadającego nawet charakter obraźliwy lub seksistowski. Gra wymaga dobrej znajomości języka angielskiego, z racji wykorzystania idiomów i zwrotów o podwójnym znaczeniu. W wielu przypadkach nie mają one wpływu na fabułę.

W wersji dla Amigi gra została wydana na 12 dyskietkach. Mimo tego, że gra z dyskietek była możliwa, zalecana była instalacja tytułu na dysk twardy. Dla osób, które nie miały takiej możliwości, w celu usprawnienia rozgrywki i ograniczenia częstej zmiany dyskietek polecano rozwiązanie kompromisowe polegające na:

  • posiadaniu dwóch (lub więcej) stacji dyskietek, przy czym dyski drugi zawsze powinien znajdować się w którymś z napędów,
  • przegraniu zawartości drugiego dysku do pamięci RAM: przy uruchamianiu gry z poziomu Workbencha.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]