The Long Dark

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Long Dark
Producent Hinterland Studio Inc.
Wydawca Hinterland Studio Inc.
Reżyser Raphael van Lierop
Projektant Raphael van Lierop, Alan Lawrance
Kompozytor Cris Velasco, Sascha Dikiciyan
Silnik Unity
Data wydania 1 sierpnia 2017
Gatunek gra survivalowa, otwarty świat
Wymagania sprzętowe
Platforma Linux, Microsoft Windows, macOS, Xbox One, PlayStation 4

The Long Darkkomputerowa gra survivalowa z otwartym światem wyprodukowana przez kanadyjskie przedsiębiorstwo Hinterland na platformy Linux, Microsoft Windows, macOS, Xbox One i PlayStation 4. Została wydana 1 sierpnia 2017. Produkcja gry była finansowana poprzez crowdfunding na platformie Kickstarter.

Akcja gry ma miejsce w zimowej Kanadzie, gdzie gracz wciela się w rolę pilota, który walczy o przetrwanie po globalnej katastrofie. Gra zawiera dwa tryby rozgrywki: „piaskownicę” i tryb fabularny. Pierwszy z nich wydano, gdy gra była jeszcze w trybie wczesnego dostępu, natomiast tryb fabularny udostępniono wraz z premierą gry – 1 sierpnia 2017[1].

W trybie „piaskownicy” gracz ma do dyspozycji kilka map połączonych ze sobą, gdzie celem jest przetrwanie. Gracz ma możliwość zbierania i wykorzystania różnorakich zasobów pomagających mu przeżyć w świecie gry, m.in.: żywność, woda, drewno opałowe, produkty medyczne oraz narzędzia (np. topory, noże czy broń palna). W grze można napotkać dziką zwierzynę, która może być zagrożeniem dla gracza, gdy ten nie znajduje się w schronieniu, ale na którą można też polować (ryby, króliki, jelenie, wilki czy niedźwiedzie)[2].

Recenzje wersji wczesnego dostępu były w większości pozytywne[3][4][5]. Tytuł odniósł spory sukces komercyjny – do kwietnia 2016 roku grę sprzedano w liczbie 750 000 egzemplarzy[6]. We wrześniu 2019 roku poinformowano, że liczba ta wzrosła do trzech milionów[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Long Dark z datą premiery. gram.pl, 2017-05-05. [dostęp 2017-11-10].
  2. The Long Dark PC. gry-online.pl.
  3. The Long Dark PC (ang.). metacritic.com.
  4. Nick Capozzoli: The Long Dark Early Access Review (ang.). gamespot.com, 9 października 2014.
  5. John Walker: Hands On: The Long Dark Early Access (ang.). rockpapershotgun.com, 11 sierpnia 2014.
  6. Chris Higgins: The Long Dark's sandbox success has delayed story mode, says dev (ang.). pcgamesn.com, 4 kwietnia 2016.
  7. Hinterland | producent | wydawca | GRYOnline.pl, GRY-Online.pl [dostęp 2021-01-18] (pol.).