The Prophet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Prophet
Ilustracja
The Prophet przy konsoli
Imię i nazwisko Dov J. Elkabas
Data i miejsce urodzenia 5 listopada 1968
Amsterdam
Pochodzenie Egipt, Holandia
Instrumenty syntezator, konsola, sampler, automat perkusyjny
Gatunki hardstyle, gabber, happy hardcore
Zawód Dj, kompozytor, producent, prezes wytwórni
Aktywność od 1983
Wydawnictwo
Scantraxx Recordz
Powiązania The Dreamteam
Strona internetowa

The Prophet (ur. 5 listopada 1968 w Amsterdamie w Holandii), właściwie Dov Elkabas – holenderski producent, wydawca i kompozytor muzyki elektronicznej, DJ, główny twórca i propagator Hardstyle'u, prezes wytwórni płytowej Scantraxx Recordz, członek i współpracownik zarządu Q-Dance oraz ID&T.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Dov Elkabas urodzony w Holandii rozpoczął pracę jako DJ w 1983 roku. Jednak nie jest rodowitym Holendrem, w jego żyłach płynie także krew egipska. Od dziecka wykazywał się nadzwyczajną muzykalnością. Pierwszą przygodę z muzyką elektroniczną przeżył w amsterdamskim klubie Het Nijlpaardenhuis. Zafascynowany gramofonami zaczął eksperymentować i puszczać ulubione kawałki. Niedługo stał się posiadaczem swojego wymarzonego sprzętu SL1200 MK2s. Jednocześnie zaczął pracować w tym klubie jako DJ, przez 2 lata, aż do zamknięcia. Kolejnym miejscem muzycznych inspiracji był klub o nazwie Akhnaton. Tam też zaprzyjaźnił się z członkami legendarnej grupy Osdorp Posse. Pod jej kierunkiem trafi na rozwijający się wtedy House.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

The Prophet swój pierwszy kontakt z muzyką House miał w roku 1988. Zagrał wtedy niespodziewanie na imprezie zatytułowanej "Let the Prophet Rise" w Amsterdamie. Po tym wydarzeniu młody artysta zaczął współpracować z kolegą o pseudonimie Mad Doc. Tworzyli na prostych samplerach i syntezatorach. Właśnie wtedy Dov wyrobił sobie swój specyficzny styl. Po kilku występach Prophet dostał oferty od takich organizacji promujących młode talenty jak Multigroove czy ISP. W 1991 roku założył zespół DJ'ski nazwany "The Dreamteam" w którego skład wchodził, oprócz Propheta, DJ Dano, Buzz Fuzz i Gizmo. Przełomem okazała się decyzja agencji holenderskiej ID&T o roztoczeniu pieczy nad zespołem i dania mu szans w występie na nowo powstałym evencie pt. Thunderdome na którym grano wyłącznie Gabber. Prophet poświecił czas nowo powstałemu gatunkowi muzyki elektronicznej jakim jest Hardcore, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzięki swym występom stał się popularny w całym kraju. Kultowy status tajemniczego Holendra utrzymuje się do dziś. Prophet jednak nie spoczął na laurach.

The Prophet, 2015

Szczyt[edytuj | edytuj kod]

Przez lata podróży w muzycznych kręgach sprawdził się także w Hip-Hopie, Techno a nawet Progressive. Zafascynowany remiksem hardtrancowego producenta Scot Project utworu pt."Hennes and Cold - The Second Trip" spróbował nowych brzmień. Zaczął łączyć Hardcore i House, przekierował metrum, zwolnił i pogłębił bas. W wyniku tego powstał nowy odrębny nurt elektronicznej muzyki tanecznej zwany Hardstyle, który z czasem zaczął się intensywnie rozwijać. Prophet postanowił rozwinąć i wypromować Hardstyle. Założenie przez niego wytwórni Scantraxx Recordz przyspieszyło ten proces. Sam nadając odpowiedni tor, wyszukiwał i namawiał młodych twórców. Z jego ręki wyszło najwięcej przyszłych gwiazd Hardstyle'u. Swą osobą zaszczycał pierwsze edycje Qlimax'u gdzie przedstawiał swe najlepsze produkcje. Sam nagrał kluczowe utwory dla tego nurtu. Jest także jednym z najważniejszych osób w świecie muzyki elektronicznej. W wielu aspektach to on pociąga za sznurki i ma najwięcej do powiedzenia. Z biegiem czasu usunął się w cień, dając szanse nowemu, młodemu pokoleniu jednak działalność jego trwa nadal.

Występował na takich imprezach jak: Thunderdome, Masters Of Hardcore, Hellraiser, Megarave, Earthquake, Trip 2 Dreamland, Dance 2 Eden, Mysteryland, Back 2 School, Qlimax, DefQon 1, Decibel, Innercity.

Tworzył także pod pseudonimami: Avantguarde, Better World, Collage, Commotion, Cookiemunsta, DJ Dov, Dopeman, Housesuckers, The Marquiz De Sade, Nina Feranzano, Oral Maniac, Pineapple Jack, Prophet's Project, The Prophet, The Rokk Wild, Rose, The Shimatsu Miru.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa albumu Rok Label Info
In The Mix 1996 ID&T mix-cd
Best Of The Prophet 1997 ID&T
Go Get Ill 2000 Masters Of Hardcore 10' wydane pod pseudonimem Buzz Fuzz & The Prophet
Kick Azz 2002 Masters Of Hardcore Pod pseudonimem The Masochist
Scantraxx presentz: HardheadZ 2002 Scantraxx / Digidance mix-cd featuring DJ Pavo
Qlimax 5 2003 Q-Dance mix-cd
Bounzz 2004 - The 2nd Edition 2004 BMG mix-cd z DJ Dano
History Of Hardcore 4 - Dreamteam Edition 2004 Sony mix-cd + dvd
Scantraxx Volume 2 2004 Sony / Scantraxx mix-cd dubbel
3xhard3r 2005 Digidance mix-cd z DJ Ruthless and Korsakoff
Hard - 80 Minutes Hard In The Mix 2006 Cloud 9 Music / Scantraxx mix-cd hardstyle / hardcore
The Prophet Hard2 2006 Cloud 9 Music / Scantraxx mix-cd electro-house / hardstyle / hardcore
The Prophet Hard3 2008 Cloud 9 Music / Scantraxx mix-cd jumpstyle / hardstyle / hardcore
Houseqlassics Ten Years 2009 Q-Dance mix-cd house/ hardcore

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]