Third Party Logistics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Third Party Logistics, 3PL (logistyka firm trzecich) – metoda działania, w której jedną lub kilka funkcji logistycznych zleca się firmie zewnętrznej. Typowe funkcje, które mogą zostać przekazane, to transport, konsolidacja celna i ładunkowa, magazynowanie, magazynowanie kontraktowe, wypełnianie zamówień, dystrybucja i zarządzanie transportem. Zamiennie używa się określenia LSP (Logistics Service Provider), czyli operator logistyczny.

Metodyka ta stopniowo ewoluuje w 4PL. Nowymi (2011) terminami w branży logistycznej są również 5PL oraz 7PL.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wraz z przyspieszonym rozwojem globalizacji w latach 80. zwiększyła się użyteczność sektora IT. Dzięki tym czynnikom pojawiły się nowe możliwości dla przedsiębiorstw, które chciały stosować w swoich strukturach lean management.

Zastosowanie 3PL[edytuj | edytuj kod]

Zalety i wady stosowania 3PL[edytuj | edytuj kod]

Zalety Wady
możliwość skoncentrowania się na innych działaniach przedsiębiorstwa, niż te zlecone firmie trzeciej mniejsza kontrola nad funkcją realizowaną przez firmę zewnętrzną
niższe koszty zarządzania i poprawa konkurencyjności cenowej mniejszy (lub w ogóle) kontakt z klientem
uwolnienie zasobów (brak konieczności inwestycji w daną funkcję logistyczną) możliwość wycofania się firmy trzeciej
podniesienie poziomu jakości świadczonej usługi poprzez wykorzystanie efektu skali i efektu doświadczenia ryzyko różnicy postrzegania poziomu realizacji zleconej usługi pomiędzy przedsiębiorstwem macierzystym a firmą trzecią

Warunki stosowania 3PL[edytuj | edytuj kod]

Metodykę 3PL może wdrożyć przedsiębiorstwo, które nie skupia się na logistyce jako głównym obszarze działalności oraz jest przynajmniej średniej wielkości, w którym koszty obsługi logistycznej są na tyle duże, że zatrudnienie firmy trzeciej do realizacji konkretnego procesu / konkretnych procesów będzie opłacalne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • www.wiedzabiznesu.com.pl
  • www.logistica.pl