Toni Egger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Toni Egger
Data i miejsce urodzenia 12 września 1926
Siebeneich
Data i miejsce śmierci 2 lutego 1959
Cerro Torre
Zawód, zajęcie alpinista
Narodowość austriacka

Toni Egger (ur. 1926 w Siebeneich, zm. 2 lutego 1959 na Cerro Torre w Argentynie) – austriacki alpinista.

Toni Egger jest znany poprzez fakt swojej śmierci podczas próby wejścia na Cerro Torre w Patagonii z Cesarem Maestrim. W czasie zejścia został porwany przez lawinę lodową, która przecięła jego linę. Wraz z nim zaginął również aparat fotograficzny, który według Maestriego zawierał zdjęcie ze szczytu, mogące służyć jako dowód jego zdobycia. Partnerowi Toniego Eggera, Cesaremu Maestriemu udało się przeżyć.

Po śmierci Eggera jego imieniem został nazwany jeden ze szczytów Cerro Torre. Wysoki na 2685 m n.p.m. Torre Egger należy wraz Cerro Torre do najtrudniejszych szczytów na świecie. Oprócz tego jego imię nosi Eggerturm, wieża skalna leżąca na zachód od wierzchołka Seekofel w Alpach Gailtalskich.

Najważniejsze osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

  • 1954: przejście północnych ścian Cima Grande i Cima Ovest, (Westlicher i Großer Zinne) w ciągu jednego dnia (11 godzin)
  • 1957: uczestnictwo w austriackiej ekspedycji w Andy, (Österreichische Kordilleren-Expedition). Pierwsze wejście na szczyt Jirishanca (6094 m n.p.m.)
  • 1959: przypuszczalne pierwsze wejście na Cerro Torre z Cesarem Maestrim

Pierwsze wejścia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teczka personalna Toniego Eggera (niem.). Historischen Alpenarchiv der Alpenvereine in Deutschland, Österreich und Südtirol. [dostęp 2017.11.03].