Tony Soprano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tony Soprano
Anthony John Soprano
Postać z Rodziny Soprano
Ilustracja
James Gandolfini, odtwórca roli Tony’ego Soprano
Pierwsze wystąpienie Pilot (odcinek 1)
Ostatnie wystąpienie Made in America (odcinek 86)
Twórca David Chase
Grany przez James Gandolfini
Dane biograficzne
Rodzina Livia Soprano (matka)
Johnny Boy Soprano (ojciec)
Junior Soprano (wujek)
Janice Soprano (siostra)
Barbara Soprano (siostra)
Hugh De Angelis (teść)
Mary De Angelis (teściowa)
Christopher Moltisanti (kuzyn)
Tony Blundetto (kuzyn)
małżeństwo: Carmela Soprano
dzieci: Anthony Soprano Jr. (syn)
Meadow Soprano (córka)
Inne informacje
Wiek 47
Specjalność Doradca w zarządzaniu odpadami

Tony Soprano, Anthony John Soprano Sr.boss rodziny mafijnej DiMeo w serialu telewizyjnym Rodzina Soprano wyprodukowanym przez HBO. Postać tę gra James Gandolfini. Urodził się 22 sierpnia 1959 roku, jako syn Johna i Livii (z domu Pollio) Soprano.

Przez cały serial Tony Soprano stara się zaspokoić rosnące potrzeby swojej normalnej i biznesowej rodziny. Stosunki z żoną, Carmelą Soprano, są zmienne, jednak niezmiennie bardzo kocha swoje dzieci, Meadow Soprano i Anthony Jr. Namiętny pasjonat, inteligentny, zmaga się z prowadzeniem swojego domowego i biznesowego życia.

Tony często był niewierny swojej żonie. Jego nocne wybryki i niewierność były przyczyną wielu konfliktów pomiędzy nim a Carmelą, doprowadziły nawet do rocznej separacji. Niektóre z jego kochanek to pracownica salonu Mercedes-Benz Gloria Trillo oraz rosyjska tancerka Irina Peltsin. Ten hedonistyczny pościg gryzie się z jego interesami. Inne kobiety z którymi spędził noc to: Svetlana Kirilenko, opiekunka wujka Juniora i kuzynka Iriny oraz Valentina la Paz. Ich związek zaczął się, gdy Valentina spotykała się z Ralphem Cifaretto. Zanim poślubił Carmelę, ale już się spotykali, przespał się z Charmaine Bucco.

Tony rządzi północnym New Jersey jako boss najpotężniejszej organizacji kryminalnej, cały czas dając zyski i utrzymując ją w tajemnicy. Tony jest tylko „bossem ulicznym” rodziny DiMeo, prowadząc ją kiedy główny boss, Corrado „Junior” Soprano, jest ograniczony aresztem domowym. Stosunki Tony’ego i Juniora były bardzo bliskie przez wiele lat - Junior stał się zastępczym ojcem dla Tony’ego, gdy jego ojciec, Giovanni „Johnny Boy” Soprano, zmarł. Jednakże ich relacje naprężały się wielokrotnie. Junior sterował też pozorną egzekucją Christophera Moltisanti, oraz zabił Brendana Filone, co strasznie zdenerwowało Tony’ego. Na dodatek, spiskował on także z matką Tony’ego, Livią, aby zabić Tony’ego, bez powodzenia.

Mimo rozgłosu nad prawdziwym zajęciem Tony’ego, on cały czas przedstawia się jako doradca w firmie, Barone Sanitation, zajmującej się wywozem nieczystości. W trakcie ostatnich dwóch sezonów Tony używał swojego „bratanka” (właściwie kuzyna jego żony), Christophera Moltisanti, jako pośrednika między nim a swoją załogą, aby ograniczyć możliwość oskarżenia przez FBI.

Przeszłość[edytuj | edytuj kod]

Tony dorastał mieszkając z matką, ojcem i dwiema siostrami w New Jersey. Jego ojciec, Johnny Boy, był także związany z przestępczością zorganizowaną. W serialu wielokrotnie widzimy jak Tony w pamięci wraca do czasów, gdy był mały i opisuje zachowanie jego ojca. Młody Tony grany był przez kilku aktorów. Bobby Boriello grał Tony’ego w odcinku „Down Neck”, w którym pokazano jak Tony przeżywa swój pierwszy atak po tym, jak widzi ojca obcinającego palec pracownikowi sklepu mięsnego. Tony wierzy, że jego ojciec bardziej kocha jego starszą siostrę niż jego. Wujek Tony’ego, Corrado „Junior” Soprano mieszkał niedaleko domu Tony’ego i pracował razem z jego ojcem. W innej scenie wspomnień Tony przywołuje stosunki jego ojca do Janice i odkrywa, że ojciec używa jej jako przykrywkę do spotkań z innymi członkami mafii na dziecinnym placu zabaw. Ówcześnie Tony uważał, że Janice jest pupilkiem jego ojca. Podczas terapii, kiedy został poproszony o przypomnienie sobie, jaki miłych wspomnień związanych z matką, Tony nie potrafił podać żadnego przykładu.

W liceum Tony chodził do klasy z Artiem Bucco i Davey Scatino, którzy są obecni w dalszej części serialu. Tony miał także bliskiego kuzyna, Tony’ego Blundetto, a dzieci z sąsiedztwa nazywały ich „Tony Wujek-Al” i „Tony Wujek-Johnny”, od imion ich ojców. Jako nastolatek, dwaj Tony spędzali lata na farmie ich wujka Pata Blundetto. Pat był żołnierzem w rodzinie DiMeo. Czasami towarzyszył im ich młodszy kuzyn Christopher Moltisanti nad którym się znęcali. Tony B. został aresztowany za branie udziału w napadzie, kiedy byli jeszcze młodymi chłopakami. Tony miał mu towarzyszyć, ale nie przyszedł na umówione spotkanie z powodu niekontrolowanego ataku paniki, jednakże nigdy się do tego nie przyznał. Oficjalną wersją niepojawienia się, była opowieść o tym jak został napadnięty i pobity.

Tony był częścią nieoficjalnej młodej ekipy kryminalnej, w skład której wchodzili Silvio Dante, Ralph Cifaretto i Jackie Aprile Sr. Tony zyskał szacunek rodziny DiMeo, gdy napadł i obrabował grę w karty, którą prowadził Feech La Manna. W ataku towarzyszyli mu Silvio i Jackie. Od tego czasu był już na prostej drodze, aby zostać członkiem rodziny.

Jego ojciec miał nad nim pieczę aż do śmierci w 1986 z powodu rozedmy. Kiedy umarł, Junior stał się kapitanem ekipy Soprano i nadal pomagał Tony’emu. Tony pamięta jak będąc nowym członkiem musiał płacić rachunki za drogie obiady. Żołnierze z ekipy Johnny’ego, Big Pussy i Paulie „Walunts” Gualtieri przekazali swoją lojalność na Tony’ego, który stał się kapitanem dawnej ekipy jego ojca. Jego stary przyjaciel, Silvio Dante, przyłączył się do jego ekipy.

W 1995 roku, Tony był już szanowanym kapitanem w organizacji, kiedy boss rodziny, Eckley DiMeo został aresztowany i osadzony w więzieniu. Dobry przyjaciel Tony’ego i kapitan jednej z grup, Jackie Aprile Sr przejął rolę bossa w grudniu 1995.

Pod mądrymi rządami Jackiego rodzina DiMeo żyła w pokoju i przynosiła zyski aż do 1998 roku. Kiedy na początku roku zdiagnozowano u Jackiego Aprile raka, bardzo często musiał przebywać w szpitalu, i nie mógł w pełni wykonywać zadań należących do bossa. Wtedy Tony przejął na siebie większość z tych obowiązków. Na początku 1999 roku Jackie wydawał się być już zdrowy i wrócił na ulicę jako boss i rodzina radziła sobie aż do później jesieni, kiedy musiał wrócić do szpitala i zacząć chemioterapię. Wraz z rosnącą rolą Tony’ego w rodzinie wzrastało niezadowolenie, głównie ze strony Juniora, m.in. po „sknoceniu” plany Juniora, w którym planował zabicie Pussy'ego Malanga. Napięcie pomiędzy Tony i Juniorem rosło i osiągnęło najwyższy poziom kiedy zdrowie Jackiego się pogorszyło.

Wraz ze śmiercią Jackiego w 1999, w rodzinie trwały konflikty, kto będzie teraz ją prowadzić. Wielu żołnierzy a nawet kapitanów przygotowywało się do wojny, ale sytuację uspokoił Tony, który rozwiązał konflikt mianując Juniora nowym bossem. Junior będzie myślał, że przejdzie po drodze pełnej chwały, ale to Tony będzie rządził rodziną zza kulis.

Dziadek Tony’ego, Corrado Soprano, był kamieniarzem który wyemigrował z Avellino we Włoszech w 1910 roku. Pomagał w budowie kościoła w dawnej dzielnicy, w której mieszkał Tony i często zabiera tam swoje dzieci, aby powiedzieć im i ich przeszłości. Tony także przypomina sobie, że gdy był 13 letnim chłopcem, ojciec pozwalał mu bawić się na jego terenie budowy, oraz jeździć ciężkimi maszynami.

Jako ojciec[edytuj | edytuj kod]

Tony ma dwoje dzieci - Meadow i A.J. Soprano. „Opiekuje” się także swoim domniemanym bratankiem, Christopherem Moltisanti, (rzeczywiście dalszym kuzynem) którego traktuje jak syna.

Tony często jest przedstawiany jako kochający ojciec. często uczęszcza ma mecze swoich dzieci, chce ich bezpieczeństwa, szczęścia i lepszej przyszłości. Ma nadzieje, że żadne z jego dzieci zdołają uchronić się przed życiem z organizacji kryminalnej.

Tony jest bardzo dumny ze swojej córki, Meadow, za to, że sama się realizuje. W pierwszym sezonie wzruszył się widząc jej występ w chórze. Często mówi ludziom o tym, że chce ona zostać pediatrą.

Jednakże czasami odpycha swoje dzieci od siebie przez zachowanie. Zawsze chciał odciąć ich od swojego życia kryminalnego, coś co Meadow poznała szybko, a potem A.J. dowiedział się od niej.

Nadopiekuńczość Tony’ego względem Meadow często prowadziły do sporów między nimi. Na przykład pierwszy chłopak w college był afroamerykańskim żydem (z pochodzenia) i rasizm Tony’ego doprowadził do próby odstraszenia go. Meadow zignorowała tą „lekcję” jej ojca i przestała się do niego odzywać aż do zgody, która nastąpiła na Święta Bożego Narodzenia w 2001 roku.

Następnym chłopakiem Meadow był Jackie Aprile Jr., syn dobrego przyjaciela Tony;ego (Jackie Aprile Sr.). Tony obiecał ojcu Jackiego Jr., że będzie się starał nie pozwolić mu zejść na złą ścieżkę. Początkowo Tony miał nadzieję, że związek z Meadow pomoże Jackie'mu wyjść na ludzi. Jednakże, od czasu, gdy jego wujek Richie został wypuszczony z więzienia i zaczął wciągać młodego Jackiego coraz bardziej w świat mafii. Tony uświadamia to sobie, gdy przyłapuje go w skubie ze striptizem i w kasynie. Ostrzega go, żeby lepiej nie wykorzystywał uczuć jego córki, przy czym konfiskuje mu broń. Tony poległ jako ojciec zastępczy dla Jackiego, być może z powodu nadopiekuńczości względem Meadow i swojego egoizmu. Jackie zostaje ostatecznie zabity, za niezbyt mądrą kradzież. Tony nie wydał tego rozkazu osobiście, ale wpłynął na tego, który podejmował ta decyzję. Po utracie chłopaka Meadow zaczęła pić i popadła w depresję, mimo że zerwali ze sobą na krótko przed jego śmiercią.

Po śmierci Jackiego, Tony akceptuje wszystkich chłopaków Meadow, również jej narzeczonego Finna.

Tony często wyżywał się psychicznie na A.J.'u w przeszłości, ale nigdy nie użył przemocy względem niego.

Terapia[edytuj | edytuj kod]

Tony cierpi na ataki paniki co czasami prowadzi do utraty przytomności. Pierwszy pokazany atak paniki odbył się podczas grillowania mięsa na urodzinach jego syna. Tony traci przytomność i wywołuje małą eksplozję strącając butelkę z płynna rozpałką na grill. Zmusza go to do zgłoszenia się do lekarza, a zarazem ich sąsiada, Bruce Cusamano. Po wykonaniu badań kieruje on Tony’ego do dr Jennifer Melfi.

Tony zawsze podchodził z dystansem do informacji, ze jego ataki mają podłoże psychiczne. Często opuszczał terapię i nie przyjmował do wiadomości diagnozy o atakach paniki o których powiedzieli mu neurologowie. Tony otwiera się przy dr Melfi, która wyjaśnia mu zasad obowiązujące na terapii, o relacji lekarz-pacjent. Opowiada jej o stresie związanym z pracą. Wydaje mu się, że doszedł do końca jakiegoś okresu, ale nie wie jakiego. Jednocześnie nie opowiada jej o całej przemocy z jaką się z tyka w pracy. Opowiada jej także historię kaczek które mieszkały w jego basenie. Mówi też o swojej matce, Livii, która jest cały czas pesymistyczna i cyniczna. Pod koniec pierwszego sezonu Tony przyznaje, że czuję się przygnębiony, ale wybucha gdy dr Melfi naciska go, aby powiedział jej jeszcze coś na temat jego „związki” z kaczkami.

Kiedy całą rodziną odwiedzają Green Grove, dom spokojnej starości, w którym Tony stara się umieścić swoją matkę. Podczas oglądania za sprawą słów wypowiedzianych przez Livię Tony dostaje drugiego ataku.

Kiedy dr Melfi przepisuje mu prozac, lek antydepresyjny, mówi mu, że w obecnych czasach z rozwiniętą farmakologią nikt nie musi cierpieć powodu depresji. Tony nie przychodzi na następne spotkanie.

Podczas następnej sesji Tony nadal niepewnie podchodzi do swojej słabej psychiki. Tony’emu wydaje się, że tabletki, które dostał już działają, ale dr Melfi tłumaczy mu, że na efekt trzeba czekać jakieś 6 tygodni. Wyjaśnia, że to co działa to ich terapia i wspólne rozmowy. Tony opisuje sen w którym ptak kradnie mu penisa, dr Melfi przewiduje, że miłość Tony’ego do swojej rodziny została przeniesiona na kaczki, które mieszkały w jego basenie, co prowadzi go do łez, kiedy pomyśli jak łatwo je stracił. Wyjaśnia tym samym lęk Tony’ego przed utratą kogoś bliskiego.

W odcinku „46 Long” omawiają oni problemy z jego matką, oraz jej problemy w życiu w samotności. Tony przyznaje, że czuje się winny tego, że jego matka nie może mieszkać z rodziną. Dowiadujemy się, że jego siostry go zostawiły i tylko on musiał się opiekować matką. Ma trudności z przypomnieniem sobie jakiś pozytywnych doświadczeń z dzieciństwa. Widzimy także jak obwinia Carmelę, ze to, że jego matka nie mogła zamieszkać z nimi. Rozmawiają także o wypadku samochodowym jego matki, dr Melfi u, że depresja mogła mieć związek z tym wypadkiem. Tony źle to odebrał i staje się zły. Tony doznaję kolejnego ataku, gdy odwiedza jej domu po tym, jak wyprowadziła się do Green Grove. W późniejszych odcinkach dr Melfi naciska, aby Tony przyznał, że ma w sobie uczucie gniewu w stosunku do swojej matki, po czym ponownie Tony wybucha gniewem. Podczas sesji Tony porównuje się do klauna, kogoś wesołego na zewnątrz, ale smutnego w środku.

W „Denial, Anger, Acceptance” Tony dyskutuje z dr Melfi na temat Jackiego Aprile i jego choroby (raka). Melfi stara się to użyć jako przykład negatywnego myślenia które występuje w czasie depresji. Tony ponownie wścieka się ponieważ uważa, że stara się oszukać go i manipulować jego myślami przez obrazki które ozdabiają jej gabinet. gdy stan Jackiego pogarsza się, a Tony zostaje nazwany Frankensteinem za swoje kontakty zawodowe, Tony wraca na terapię aby przedyskutować te sprawy z Melfi, a ona pyta go czy czuję się jak potwór.

W „Down Neck” Tony opisuje atak paniki jaki miał w dzieciństwie. Widział on jego ojca i wujka jak obcinali palec miejscowemu rzeźnikowi. Następnie w domu gdy matka kroiła mięso na kolacje od tego właśnie rzeźnika, Tony zemdlał. Melfi odkrywa powiązanie pomiędzy mięsem a atakami paniki u Tonyego.

Znajomość Tony’ego i dr Melfi miała swoje wzloty i upadki, kiedy Tony zaczął czuł się komfortowo z dr Melfi jak z nikim innym, nawet własną żoną. Jednakże czasami wtrącanie się dr Melfi powoduje wybuch wściekłości u Tony’ego i staje się wtedy sarkastyczny i arogancji w stosunku do niej, co prowadzi do ciągłego napięcia między nimi.

Rany[edytuj | edytuj kod]

W premierowym odcinku szóstego sezonu Junior Soprano, myśląc, że Tony to „Little Pussy” Malanga strzela do niego, trafiając w brzuch. Tony’emu udaje się dodzwonić pod nr 911, ale traci przytomność i nie jest w stanie powiedzieć operatorowi co się stało.

Drugi odcinek szóstego sezonu pokazuje, że Tony jest w śpiączce. W drugim i trzecim odcinku widzimy Tony’ego we śnie, który przedstawia czyściec, lub inne zaświaty, gdzie jest witany przez swojego kuzyna, Tony;ego Blundetto. Także prawdopodobnym jest, że osoba cień stojąca w drzwiach jest jego matką, lub Glorią Trillo, które już nie żyją. Pod koniec trzeciego odcinka Tony budzi się, ze śpiączki a jego stan staje się stabilny.

W czwartym odcinku Tony może się już ruszać, a jego głos powoli się wzmacnia. Jego podejście do życia zmienia się diametralnie po tym jak był bliski śmierci. Nie opowiedział nikomu o swoich przeżyciach podczas śpiączki, jednakże w odcinku „Kaisha” mówi Philowi Leotardo (który leży w szpitalu po ataku serca), że kiedy był w śpiączce był w miejscu do którego nie chce wracać. Prowadzi także filozoficzne rozmowy z innym pacjentem, Johnem Schwinnem, przy którym wspomina, ze podczas śpiączki doświadczył czegoś czego nigdy nie chciał doświadczać i starał się tego unikać.

Sny[edytuj | edytuj kod]

Tony czasami miewa sny, w których widz uczestniczy. Odcinki w których pokazane są sceny snów to na przykład „Pax Soprana”, „Isabella”, „Everybody Hurts”, „Calling All Cars” i „The Test Dream”.

W pilotowym odcinku Tony opowiada dr Melfi o śnie w którym widzi śrubę w swoim pępku. Gdy ją odkręca, odpada mu penis. Starał się znaleźć mechanika aby ten mu pomógł go przykręcić, ale penisa z ręki porywa mu ptak.

W odcinku „Meadowlands” Tony ma sen w którym kilku ludzi których zna jest w gabinecie dr Melfi, co powoduje zmartwienie i zakłopotanie, co się stanie gdy ludzie się o tym dowiedzą. Sen kończy się konfrontacją z dr Melfi, po czym nagle okazuje się, że rozmawia on z własną matką, Livią.

W „Pax Soprana” Tony miewa kilka snów i fantazji na temat dr Melfi. Uświadamia sobie, ze jest w niej zakochany, ale zostaje odtrącony kiedy wyznaje jej to wszystko.

W „Isabella” Tony przechodząc załamanie po zniknięciu Big Pussy'ego zapoznaje się z młodą studentką dentystyki o imieniu Isabella która aktualnie mieszka u rodziny Cusamano, podczas gdy oni są na wakacjach. Po jakimś czasie odkrywa, że ona tak naprawdę nie istnieje, a jej wyobrażenie było tylko efektem przedawkowania litu, a Isabella reprezentuje matkę jakiej Tony nigdy nie miał.

W odcinku „Everybody Hurts” Tony śni o swojej byłej kochance, Glorii Trillo, krótko po tym jak dowiedział się, ze popełniła samobójstwo. Odwiedza on ją w jej pokoju, gdzie zastaje ja w czarnej sukience z czarnym szalikiem wokół szyi. Po chwili szal spada z jej szyi i Tony zauważa, że żyrandol jest prawie wyrwany z sufitu. Gloria nagle pojawia się przy stole i pyta Tony’ego czy woli zobaczyć co ma pod sukienką, albo pod szalikiem. Kiedy zdejmuje szalik Tony budzi się i idzie do łazienki po swoje lekarstwa.

W „Calling All Cars” Tony ma dwa sny w których występuje Ralph Ciferatto. W pierwszym jedzie autem prowadzonym przez Carmelę, siedząc na tylnym siedzeniu starego auta jego ojca. Widać gąsienicę na tyle głowy Ralpha. Pasażer siedzący obok Tony’ego zmienia się, raz jest to Gloria Trillo, a raz Svetlana Kirilenko. Gąsienica przeradza się w motyla. Dr Melfi tłumaczy mu potem, ze motyl symbolizuje zmianę Ralpha, oraz to, że Carmela będzie chciała rządzić w domu.

W drugim śnie Tony idzie za Ralphem do starego domu, do którego wchodzi Ralph. Puka do drzwi i postać płci żeńskiej pojawia się w cieniu; drzwi otwierają się powoli. Tony mówi, że przyszedł w sprawie pracy kamieniarza, ale nie mówi za dobrze po angielsku. Kiedy ma wejść do domu, budzi się.

W odcinku „The Test Dream” Tony dociera do czasu zabicia swojego kuzyna, Tony’ego Blundetto, a także zastanawia się nad wewnętrznymi demonami i innymi strasznymi rzeczami z dzieciństwa, jego stosunki z żona, jego niewierność, myśli o tych którzy zginęli z jego ręki, albo z jego rozkazu, o swoim losie oraz o swoich stosunkach z ojcem. Ponownie możemy go zobaczyć w starym aucie jego ojca z jego wieloma byłymi współpracownikami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]