Torebka tłuszczowa nerki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekrój poprzeczny, relacje między osłonkami nerki a innymi strukturami
Przekrój strzałkowy, relacje między osłonkami nerki a innymi strukturami

Torebka tłuszczowa nerki (łac. capsula adiposa renis) – zbudowana z tkanki tłuszczowej osłonka otaczająca nerkę z nadnerczem i wypełniającą przestrzeń powięzi nerkowej. Torebka tłuszczowa nie przylega bezpośrednio do miąższu nerki, leży właściwie na torebce włóknistej nerki. Grubość torebki jest zależna od wieku i stanu odżywienia, najczęściej wynosi około 2-3 cm. Jest ona mniejsza u noworodków i osób z niedoborem masy ciała. U osób silnie wychudzonych zdarza się, że dochodzi do całkowitego zaniku tkanki tłuszczowej okołonerkowej. Ponadto grubość torebki tłuszczowej bywa rożna w różnych jej częściach – po stronie przedniej są miejsca, w których jest brak tkanki tłuszczowej i torebka włóknista przylega bezpośrednio do powięzi nerkowej.

Główną funkcją torebki tłuszczowej jest utrzymanie nerki w odpowiednim położeniu anatomicznym i ochrona przed urazami mechanicznymi[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Histologia : podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii. pod red Maciej Zabel. Wrocław: Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2000, s. 233. ISBN 83-87944-61-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia Człowieka. Wiesław Łosiński (red.). Wyd. 7. T. Trzewia. Gdańsk: PZWL, 1992. ISBN 83-200-1556-1.