Toruń Blues Meeting

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blues Meeting
Pełna nazwa

Toruń Blues Meeting

Lata aktywności

od 1990

Data

listopad

Miejsce

Toruń

Organizator

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”

Założyciel

Maurycy Męczekalski

Strona internetowa

Toruń Blues Meeting – festiwal muzyczny, odbywający się od 1990 w przedostatni tydzień listopada w Toruniu. Organizatorem jest klub studencki "Od Nowa" w Toruniu, znany w Polsce z takich imprez jak: Jazz Od Nowa Festival, Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra, Afryka Reggae Festival[1].

Opis festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Festiwal nie jest typowym konkursem. Uczestnicy nie otrzymują nagród, dzięki czemu nie występuje rywalizacja. Jedyną nagrodą dla wykonawców są brawa publiczności zgromadzonej w klubie. Idea festiwalu to prezentacja różnych form i stylów bluesa oraz połączenie młodości z doświadczeniem. Na festiwalu można usłyszeć zarówno bluesa akustycznego, elektrycznego, boogie, jump, west coast, blues rocka, country bluesa jak i nieśmiertelnego bluesa chicagowskiego[2].

Festiwal został wymyślony i jest od początku realizowany przez kierownika klubu "Od Nowa", absolwenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Maurycego Męczekalskiego. Co roku Festiwal kończy się jam session na małej scenie klubu. Występują na nim przedstawiciele publiczności jak i muzycy z różnych formacji muzycznych[3].

Goście festiwalu[edytuj | edytuj kod]

W kilkunastoletniej historii festiwalu przewinęły się największe gwiazdy klasycznego bluesa i wszyscy znaczący w Polsce wykonawcy: Martyna Jakubowicz, Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Irek Dudek, Jan "Kyks" Skrzek, After Blues, Blues Flowers, Obstawa Prezydenta, Easy Rider, Swawolny Dyzio, Gang Olsena a także toruńskie zespoły – Tortilla oraz Nocna Zmiana Bluesa. Od wielu lat rolę niekwestionowanej gwiazdy Festiwalu pełni zespół Dżem.

Od połowy lat 90. w Toruniu zaczęli występować bluesmani z całej Europy, Australii oraz USA. W ostatnich latach w klubie wystąpił między innymi Keith Dunn, a także Carlos Johnson, Mike Russell, Guitar Crusher, John "Broadway" Tucker, Michael Roach oraz Earl Green.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Toruń Blues Meeting | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2015-12-28].
  2. 26. Toruń Blues Meeting, bydgoszcz.tvp.pl [dostęp 2015-12-28].
  3. Toruń Blues Meeting 2015. Dżem zakończył festiwal [zdjęcia], Tylko Toruń [dostęp 2015-12-28] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-27] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]