Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Festiwal Nauki i Sztuki
Ilustracja
Inscenizacja podpisania drugiego pokoju toruńskiego (1466) w ramach XVI Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
Pełna nazwa

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Lata aktywności

od 2001

Data

kwiecień

Miejsce

Toruń

Organizator

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Strona internetowa

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki - coroczna impreza popularyzująca naukę i sztukę, pracę i dorobek artystów i naukowców toruńskich wśród mieszkańców regionu[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w dniach 16-19 lutego 2001, następne odbywały się co roku w kwietniu. Festiwale trwają 4 dni, w ubiegłych latach odbywały się od czwartku do niedzieli. W roku 2010 z powodu żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej odwołano dwa pierwsze dni Festiwalu. Od 2011 roku wprowadzono nową formułę imprezy: inauguracja ma miejsce w piątek, natomiast imprezy odbywają się od soboty do wtorku.

W ramach 11 edycji festiwalu, w 2011 roku odbyło się ponad 170 spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Część z nich to dodatkowe, darmowe imprezy, podobne do codziennej działalności podmiotów je organizujących (wycieczki z przewodnikiem, zwiedzanie muzeów, lekcje muzealne), część jest organizowana specjalnie na czas festiwalu (zwiedzanie laboratoriów naukowych, pokazy popularne). Liczbę widzów w roku 2011 szacuje się na ponad 30 tysięcy[2].

Toruński Festiwal należy do stowarzyszenia organizatorów festiwali nauki w Europie (European Science Events Association).

Organizatorzy[edytuj | edytuj kod]

Głównymi organizatorami festiwalu są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Imprezy w ramach festiwalu organizują też muzea i inne instytucje naukowe oraz artystyczne[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]