Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie
Państwo

 Polska

Siedziba

Kraków

Data założenia

1903

Rodzaj stowarzyszenia

stowarzyszenie zwykłe

Status

stowarzyszenie

Profil działalności

kultura, sztuka, nauka

Zasięg

Polska

Prezes Zarządu

Małgorzata Buyko

Członkowie

ok. 400

Nr KRS

0000022853

Data rejestracji

26 czerwca 2001

Powiązania

Muzeum Narodowe w Krakowie

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie”
Ziemia50°03′37″N 19°55′25″E/50,060381 19,923750
Strona internetowa

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie, TP MNKorganizacja pozarządowa o charakterze stowarzyszenia osób fizycznych. Za główny cel stawia sobie upowszechnianie wiedzy o sztuce wizualnej i użytkowej oraz kulturze artystycznej, podejmowanie badań naukowych nad stanem i historią sztuki, a także pogłębianie zamiłowania kolekcjonerskiego wśród społeczeństwa i wspieranie finansowe Muzeum Narodowego w Krakowie w działalności statutowej.

Towarzystwo zostało założone w 1903 z inicjatywy Teodora Axentowicza, Feliksa Jasieńskiego, Feliksa Kopery i Leona Wyczółkowskiego. Początkowym celem organizacji był zakup dzieł, głównie obrazów, polskich artystów oraz utworzenie publicznego muzeum sztuki w Krakowie, reprezentującego ówczesną sztukę polską. W pierwszym etapie działalności Towarzystwo organizowało wystawy malarstwa i rzeźby oraz odczyty popularnonaukowe o sztuce; wspierało również finansowo polskich artystów.

Obecnie TP MNK zrzesza ok. 400 członków, miłośników sztuki, popularyzatorów wiedzy o niej, kolekcjonerów oraz muzealników i historyków sztuki. Towarzystwo czynnie współpracuje merytorycznie i finansowo z MNK; do największych osiągnięć w ostatnich latach należy: dofinansowanie zakupu grafik Stanisława Fijałkowskiego, zakup dwóch ewangeliarzy cerkiewnych z XVIII w., zorganizowanie cyklu wykładów Wokół Muzeum, zorganizowanie wystawy Rozmowy niedokończone - wokół "Rejtana" Jana Matejki oraz pozyskanie znacznej kwoty środków na wsparcie działalności Muzeum Karola Szymanowskiego "Atma" w Zakopanem.

Linki[edytuj | edytuj kod]