Transamazonika
Transamazonika (port. Rodovia Transamazônica) (BR-230) – droga krajowa w Brazylii, prowadząca przez tereny Amazonii. Jest to droga o szerokości 8,6 metra wraz z półmetrowym poboczem po obu jej stronach.
Prace nad budową rozpoczęły się w roku 1970. Całość projektu był koordynowany przez Centralny Zarząd Rozwoju Amazonii (SUDAM) z funduszy budżetowych Brazylii oraz różnych banków zagranicznych.
Przystąpiono do prac budowlanych w ramach brazylijskiej akcji zagospodarowywania Amazonii. Planowano wybudować drogę na długości 5400 km. Droga miała połączyć miasto João Pessoa leżące na wschodnim wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego u ujścia rzeki Paraíby do Oceanu Atlantyckiego z miastem Cruzeiro do Sul leżącym w pobliżu granicy z Peru a dalej do miasta Pucallpa nad rzeką Ukajali w Peru. Razem z drogami peruwiańskimi stanowiła drogę kołową łączącą wybrzeże Oceanu Atlantyckiego z wybrzeżem Oceanu Spokojnego.
Na przełomie sierpień-wrzesień 1972 roku oddano do użytku pierwszą część drogi łączącej miasta João Pessoa i Estreito o łącznej długości 1250 km. Kolejny odcinek pomiędzy miastami Itaituba i Humaitá oddano do użytku 30 stycznia 1974 roku i był długości 1070 km. W kolejnych latach oddawano poszczególne jej odcinki Humaitá-Rio Branco oraz Feijó-Cruzeiro do Sul.
Droga przebiega przez stany: Paraíba, Pernambuco, Ceará, Piauí, Maranhão, Tocantins, Pará, Amazonas, Rondônia, Acre. Miała przyczynić się do zagospodarowania najsłabiej zaludnionych obszarów Brazylii.
Wokół budowy tej drogi jest wiele kontrowersji ze względu na następstwa, jakie przyniosła środowisku naturalnemu.
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- Słownik terminów geograficznych Ameryki Łacińskiej, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1979 ISBN 83-214-0017-5.
- Encyklopedia Popularna PWN, Warszawa, ISBN 83-01-10416-3.