Transfokator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uproszczony schemat działania transfokatora

Transfokator (ang. focal – ogniskowy, od focus – ognisko planimetryczne, optyczne, akustyczne itd.[1]; łac. trans – za, poza; łac. focus – ognisko) – szczególny rodzaj obiektywu zmiennoogniskowego posiadający właściwość parafokalności, tj. taki w którym ognisko nie przesuwa się podczas zmiany długości ogniskowej obiektywu[2][3]. Transfokator jest nieodzowny w kamerach filmowych np. w celu zrobienia ujęcia, w którym występuje płynne zbliżenie z planu dalszego do bliższego. W aparatach fotograficznych transfokator nie jest wymagany, ponieważ w większości wypadków przed wykonaniem zdjęcia następuje ponowne ustawienie ostrości.

Ze względów ekonomicznych, w aparatach fotograficznych używających wyłącznie automatycznego ogniskowania montowane są proste obiektywy zmiennoogniskowe, które są dużo tańsze od transfokatorów, co nie przeszkadza ich producentom nazywać je zoom, która jest angielską nazwą transfokatora.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysław Kopaliński: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1989, s. 520. ISBN 83-214-0570-3.
  2. Transfokator - co to ? [online], www.canon-board.info [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  3. http://zbyma.gimpuj.info/Zbyma72age%20-%20Optyka%20w%20fotografii%20Soczewki.pdf