Obiektyw zmiennoogniskowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uproszczony schemat działania obiektywu zmiennoogniskowego
Zoom Nikkor AF-S 24-120 mm f/4 G ED VR

Obiektyw zmiennoogniskowy (potocznie zoom) – rodzaj obiektywu fotograficznego, w którym możliwa jest płynna regulacja długości ogniskowej, zwykle bez zmiany perspektywy i płaszczyzny ogniskowania[1].

Zmiana ogniskowej realizowana jest przy pomocy grupy soczewek, które przesuwa się wzdłuż osi optycznej obiektywu[1]. Wymaga to zastosowania większej niż w normalnym obiektywie liczby soczewek, co pociąga za sobą obniżenie zdolności rozdzielczej obiektywu[1]. Z tego też względu obiektywy zmiennoogniskowe o stosunku maksymalnej do minimalnej ogniskowej wyrażonym liczbą większą niż 3 są używane prawie wyłącznie w kamerach telewizyjnych i filmowych, projektorach, amatorskich aparatach cyfrowych, czasami też w aparatach małoobrazkowych. Obecnie wśród obiektywów zmiennoogniskowych do lustrzanek można znaleźć modele o nawet 15-krotnym stosunku ogniskowych, natomiast w aparatach kompaktowych wartość zoomu potrafi nieraz osiągać jeszcze wyższe wartości[1].

Pierwszy obiektyw zmiennoogniskowy został zastosowany w kamerze filmowej w roku 1931, a pierwszy małoobrazkowy aparat fotograficzny z takim obiektywem (Voigtlander Zoomar 36-82 mm f/2.8) powstał w roku 1959[1].

Porównanie ogniskowych 45 mm i 2450 mm w tym samym obiektywie zmiennoogniskowym


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Tomasz Waryszak: Fotografia od A do Z: Obiektyw zmiennoogniskowy. [dostęp 2023-05-09].