Obiektyw zmiennoogniskowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Canon EF 100–400mm f/4.5–5.6L IS USM jest profesjonalnym teleobiektywem prestiżowej serii "L" przeznaczonym do fotografii przyrodniczej, sportowej, a także portretów.
Zoom szerokokątny Sigma 10-20mm F4-5,6 EX DC
Uproszczony schemat działania obiektywu zmiennoogniskowego
Porównanie ogniskowych 45 mm i 2450 mm w tym samym obiektywie zmiennoogniskowym

Obiektyw zmiennoogniskowy (potocznie zoom) – rodzaj obiektywu fotograficznego, w którym możliwa jest płynna regulacja długości ogniskowej, zwykle bez zmiany perspektywy i płaszczyzny ogniskowania.

Zmiana ogniskowej realizowana jest przy pomocy grupy soczewek, które przesuwa się wzdłuż osi optycznej obiektywu. Wymaga to zastosowania większej niż w normalnym obiektywie liczby soczewek, co pociąga za sobą obniżenie zdolności rozdzielczej obiektywu. Z tego też względu obiektywy zmiennoogniskowe o stosunku maksymalnej ogniskowej do minimalnej ogniskowej wyrażonym liczbą większą niż 3 są używane prawie wyłącznie w kamerach telewizyjnych i filmowych, projektorach, amatorskich aparatach cyfrowych czasami też w aparatach małoobrazkowych.

Pierwszy obiektyw zmiennoogniskowy został zastosowany w kamerze filmowej w roku 1931, a pierwszy małoobrazkowy aparat fotograficzny z takim obiektywem powstał w roku 1959.

Potocznie obiektyw zmiennoogniskowy określa się mianem „zoom”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]