Zdjęcie fotograficzne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok z okna w Le Gras (1826) – pierwsza, udana, trwała fotografia wykonana przez Nicéphore Niépce

Zdjęcie fotograficzne (zdjęcie, fotografia) – ogólna nazwa czegoś, co zostało sfotografowane, czyli sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną.

Fotografia przedstawiająca kobiety z plemienia Hmong oglądające zdjęcia

Fizycznie obraz ten może występować w kilku postaciach – negatyw, slajd (diapozytyw, przezrocze), odbitka fotograficzna a także obraz utrwalony bezpośrednio w postaci cyfrowej. To, co w potocznym języku nazywa się zdjęciem, czyli obraz oglądany na papierze fotograficznym (odbitka), to tylko jedno z zastosowań tego terminu.

Istnieją dwie zasadnicze techniki zapisu fotografii. W przypadku techniki srebrowej (czyli fotografii tradycyjnej) zdjęcie fotograficzne po naświetleniu na filmie przyjmuje postać obrazu utajonego, po czym w procesie wywoływania zmienia się w obraz jawny. W technice cyfrowej podziału takiego nie ma, a obraz przyjmuje od razu postać cyfrową.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Pierwszym sfotografowanym człowiekiem był Jan Werbowski, Polak, uczestnik wojen napoleońskich[potrzebne źródło]. Sfotografował go Jacques Daguerre metodą dagerotypu. Naświetlanie trwało 30 minut, przez które Werbowski nie mógł się ruszać.
  • Pierwsze zdjęcie wykonane przez Nicéphore'a Niépcego było naświetlane około 8 godzin. Zdjęcie przedstawiało widok z jego okna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]