Traseologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Traseologiatechnika śledcza zajmująca się w przypadku przestępstwa ustalaniem osoby, pojazdu lub zwierzęcia na podstawie śladów przemieszczania się pozostawionych na miejscu zdarzenia.

Odcisk obuwia zabezpieczony na śniegu do sprawy karnej

Ślad obuwia w zależności od rodzaju podłoża:

  • Odciśnięty w miękkim podłożu: glebie, glinie, śniegu itp. – po zabezpieczeniu i sporządzeniu odlewu z gipsu budowlanego, lekarskiego, dentystycznego, specjalnych środków przygotowanych na potrzeby kryminalistyki (FT Print), siarki (ślady pozostawione w śniegu) lub z wykorzystaniem mas silikonowych aerozoli.
  • Odbity na podłożu sztywnym lub elastycznym (nie powodującym powstania trwałego wgłębienia) – po zabezpieczeniu na specjalne folie kryminalistyczne, ewentualnie poprzedzone przeniesieniem pyłowego nośnika na folię elektrostatyczną (metoda elektrostatyczna) lub wraz z fragmentem podłoża.
Odcisk obuwia w świetle UV
  • Umożliwia utrwalenie i opisanie cech podeszwy do dalszych czynności śledczych np.: budowa i rodzaj protektora podeszwy, wzór podeszwy, rodzaj obuwia, rozmiar, czasem producenta, płeć, wagę i wzrost podejrzanej osoby, cechy sprawności fizycznej (osoba starsza, człowiek wysportowany itp.). Zabezpieczony ślad jako materiał dowodowy pozwala wytypować egzemplarz obuwia, od którego pochodzi, a dzięki temu z grona podejrzanych sprawcę, od którego obuwie zabezpieczono, ewentualnie potwierdzić niewinność podejrzanego (w przypadku negatywnego wyniku porównania śladu dowodowego z obuwiem porównawczym). Każdy protektor obuwia posiada ponadto swoje cechy indywidualizujące nabyte podczas użytkowania obuwia przez sprawcę, gdyż sposób poruszania się każdej osoby jest inny – zatem zużycie podeszwy i protektora u każdego osobnika są inne i w innych częściach buta umiejscowione oraz charakterystyczne i niepowtarzalne cechy charakterystyczne – np. nadepnięcie na odłamek szkła powoduje rysę w podeszwie, co jest jakby pieczęcią stale odciskającą się w podłożu podczas chodu.

Podobnie ślady opon samochodowych zabezpieczone na miejscu zdarzenia posiadają cechy grupowe (np. szerokość bieżnika, obwód opony, wzór bieżnika) oraz niepowtarzalne cechy charakterystyczne powstałe w wyniku eksploatacji, które są podstawą identyfikacji opony.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]