Przejdź do zawartości

Donguralesko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Donguralesko
Ilustracja
Donguralesko (2010)
Imię i nazwisko

Piotr Górny

Pseudonim

Donguralesko, Gural, DGE, DJ Dziadzior, Giovanni Dziadzia, Hardcorowy Papa, Osieroconych Płyt Selektor, Mesjasz Rapu

Data i miejsce urodzenia

8 marca 1980
Poznań

Gatunki

hip-hop, rap

Zawód

raper, producent muzyczny, przedsiębiorca

Aktywność

od 1994

Wydawnictwo

Blend Records, Wielkie Joł, 5 Element, Szpadyzor Records

Powiązania

DJ Kostek · Matheo · Beat Squad · G.T.W.

Współpracownicy
Qlop – hypeman
Kalafi – hypeman
DJ Kostek – DJ
DJ Soina – DJ
DJ Wojna – DJ
Zespoły
Rapscalion X
Killaz Group
K.A.S.T.A.
G.T.W.
Super Grupa
PDG Kartel
#Bengazi
Faksymile
Strona internetowa

Donguralesko (stylizowany zapis: donGURALesko lub DonGuralEsko), właściwie Piotr Górny[1] (ur. 8 marca 1980 w Poznaniu[2]), znany również jako Gural, DGE, DJ Dziadzior, Giovanni, Dziadzia, Dziadzia Giovanni, Hardcorowy Papa, Osieroconych Płyt Selektor[3] oraz Mesjasz Rapu[4] – polski raper, producent muzyczny i przedsiębiorca. Działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1994 roku. Współtworzył takie zespoły jak Rapscalion X, Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel, G.T.W. oraz #Bengazi[2][3]. Donguralesko współpracował z takimi wykonawcami jak Tede, Sido, Matheo, Paluch, Miodu, Waldemar Kasta, Kaczor, VNM, Wdowa, Pih, Chada, Rafi, Shellerini, Fokus, Rahim, Grubson, Sitek, Pezet[3], Michał Urbaniak[5], Białas[6], JWP, Pablopavo, Paprodziad, Major SPZ, czy Bedoes[7]. Od 2008 roku prowadzi firmę odzieżową El Polako[8].

Twórczość Donguralesko zaliczana jest do nurtu braggadocio[9]. W tekstach nawiązywał m.in. do tematyki Bliskiego Wschodu[10], tematyki uchodźczej[11], co wiąże się z zainteresowaniem rapera kulturą, religią i stosunkami międzynarodowymi[10]. Ponadto w tekstach nawiązuje do lokalnego patriotyzmu i demonstruje przywiązanie do rodzinnego miasta Poznania[12]. W latach 2007–2009 prowadził wytwórnię muzyczną 5 Element.

W 2011 roku został sklasyfikowany na 7. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[13]. Rok później znalazł się na 17. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys[14].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Donguralesko, 2009

1994–2007[edytuj | edytuj kod]

Syn pisarza Andrzeja Górnego[15]. Działalność artystyczną Donguralesko rozpoczął około 1994 roku w zespole Rapscalion X[16][17]. Formację tworzyli ponadto Dominik „Kaczor” Kaczmarek, Kuk i Orzech[16]. Wkrótce potem w niezmienionym składzie muzycy przyjęli nową nazwę – Killaz Group[18]. W początkowym okresie działalności twórcy komponowali utwory w warunkach domowych[18]. Cztery lata później grupa nawiązała współpracę z wytwórnią muzyczną Camey Studio nakładem której ukazała się kompilacja różnych wykonawców Robię swoje[18]. Na wydawnictwie ukazał się utwór Killaz Group zatytułowany „Hardkor”[18]. Również w 1998 roku nakładem własnym został wydany pierwszy album grupy zatytułowany Prawdziwość dla gry[16]. W 2001 roku nakładem Blend Records ukazał się singel Killaz Group pt. „Zjednoczone Emiraty Poznańskie” zawierający kompozycję powstałą we współpracy z producentem muzycznym Tomaszem „Magierą” Janiszewskim[16][18]. Rok później ponownie nakładem Blend Records został wydany drugim album pt. Nokaut[16]. W międzyczasie Donguralesko przygotowywał kompozycje na debiutancki album. Płytę zwiastował wydany w 2002 roku singel pt. „Co to za miejsce?” na którym w tytułowym utworze gościnnie wystąpił DJ Haem. Pierwszy album rapera zatytułowany Opowieści z betonowego lasu ukazał się w grudniu[2]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Shellerini, Koni, Kaczor i Waldemar „Wall-E” Kieliszak. Wkrótce potem Donguralesko dołączył do formacji Kieliszaka pod nazwą K.A.S.T.A. 29 listopada 2003 roku ukazał się album grupy z udziałem rapera pt. Kastatomy[2][19]. Wydawnictwo było promowane piosenkami pt. „1,2,3” i „Rzucam”. 14 lutego 2005 roku nakładem wytwórni muzycznej Wielkie Joł został wydany drugi album solowy rapera pt. Drewnianej małpy rock[20]. Gościnnie na płycie wystąpił m.in. Tede w utworze „Liryczny wandal” i Shellerini w kompozycji „Pią pią”. Natomiast muzykę przygotowali Larwa, Mixer, DJ Haem, Pióro, Kada, DJ 600V, Tabb oraz DJ Kut-O[21]. W kwietniu 2006 roku efektem współpracy Donguralesko i Tomasza Kościelnego znanego jako DJ Kostek został wydany mixtape pt. Jointy, konserwy, muzyka bez przerwy[22]. Płyta została zrealizowana udziałem takich gości jak: Ramona 23, Rafi, RR Brygada, Sido czy ponownie Shellerini[23]. Również w 2006 roku Donguralesko wystąpił gościnnie na płycie popowej wokalistki Katarzyny Klich zatytułowanej Zaproszenie w utworze pt. „Kto uratuje”[24].

2007–2012[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku raper podjął współpracę z producentem muzycznym Mateuszem „Matheo” Schmidtem z którym nagrał wydany 27 kwietnia mixtape Manewry mixtape. Z cyklu janczarskie opowieści[25]. 14 maja po pięciu latach od wydania poprzedniej płyty ukazał się drugi album Killaz Group pt. Operacja kocia karma[18]. Wydawnictwo, które ukazało się nakładem wytwórni 5 Element zawierało m.in. utwory z gościnnym udziałem Smokin Mo’, 4P & Onil czy Tomasza Mioduszewskiego znanego jako Miodu. 23 czerwca 2008 roku ukazał się trzeci album solowy Donguralesko pt. El Polako. Cieszące się popularnością wydawnictwo dotarło do 9. miejsca listy OLiS w Polsce. Materiał cieszył się dużą popularnością, sprzedając się w nakładzie 15 tys., lecz raper nie chciał przyjąć złotej płyty[26]. Gościnnie na płycie wystąpili Wunder, Mechanic, S.P.O. The Hud Comanche, Tee, Kamil i Rafi[27]. Ponadto w ramach promocji raper dał ponad 150 koncertów w Polsce, zarówno w klubach, jak i podczas festiwali[28]. W 2009 roku na podstawie pomysłu Donguralesko powstała wytwórnia muzyczna Szpadyzor Records[29]. 1 lipca został wydany drugi mixtape Donguralesko i Matheo pt. Inwazja porywaczy ciał[30]. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Tede, Grubson oraz Pezet[31]. W ramach promocji wydawnictwa został zrealizowany teledysk do utworu „Idziemy po swoje” zrealizowany przez wrocławską wytwórnię filmową Grupa 13[32]. W lutym 2010 roku raper został wybrany artystą roku w plebiscycie Podsumowanie 2009 serwisu Poznanskirap.com[33][34]. W maju 2010 roku w Chicago Donguralesko i Matheo z pomocą DJ Kokieta i Crystal Laiuene nagrali singla pt. „Synku jestem w budynku 2”. 11 czerwca 2010 roku odbyła się premiera nowej płyty Gurala pt. Totem leśnych ludzi[35]. Prapremiera wydawnictwa odbyła się 25 lutego we wrocławskim Klubie Pasja[36]. 26 listopada 2011 roku ukazał się piąty album studyjny rapera zatytułowany Zaklinacz deszczu[37]. Album został wydany także w wersji rozszerzonej wraz z dołączoną płytą DVD[38]. Na nośniku znalazł się film dokumentalny zatytułowany „Zaklinacz deszczu”[38]. Na płycie gościnnie wystąpili: Miodu, Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Fokus, Pih, Rafi, Shellerini, RY23, Koni oraz Qlop.

Donguralesko na muralu w tunelu pod autostradą A4

2012–2016[edytuj | edytuj kod]

15 listopada 2012 ukazał się szósty album rapera pt. Projekt jeden z życia moment nakładem wytwórni muzycznej Szpadyzor Records. Wśród gości na płycie znaleźli się W.E.N.A., Shellerini, Sitek, Rafi, Fokus, Gruby Mielzky oraz Ry23. Nagrania dotarły do 2. miejsca zestawienia OLiS. Pochodzący z płyty utwór pt. „Chce Ci dać” został przekazany przez rapera na rzecz Rak’n’Roll Records, oficyny funkcjonującej przy fundacji pod tą samą nazwą[39]. Dochód ze sprzedaży piosenki w formacie mp3 został przeznaczony na rzecz walki z nowotworem piersi[39]. Materiał sprzedał się w ponad 18 tys. kopii oraz został dobrze przyjęty przez krytyków[40][41]. W 2013 roku wraz z DJ Tunizianem wydaje mixtape pt. NasGuralAz[42]. Pod koniec 2013 roku wziął udział w projekcje Bengazi[43]. 30 czerwca 2014 roku wydał kompilacje nagrań pt. Kroniki betonowego lasu nakładem wytwórni muzycznej Szpadyzor Records. Na albumie znalazł się przekrojowy materiał obejmujący występy gościnne, jak i nagrania solowe rapera, a także dwa nowe utwory „Niesiemy dla was bombę” i „Al Bundy”. Album dotarł do 4. miejsca zestawienia OLiS. 30 listopada 2015 roku ukazał się siódmy studyjny album poznańskiego rapera pt. Magnum Ignotum: Preludium nakładem wytwórni muzycznej Szpadyzor Records. Jedyny gość na płycie to raper Małpa. Album dotarł do 2. miejsca zestawienia OLiS. 2 marca 2016 roku płyta uzyskała w Polsce status złotej, jednakże raper po raz kolejny odmówił przyjęcia wyróżnienia[44][45]. Raper w wywiadzie dla VAiB poinformował, że jest to jego ostatnia płyta solowa[46].

Od 2016[edytuj | edytuj kod]

Po dwóch latach artysta poinformował, że jednak wraca i nagrywa single[47]. W 2017 premierę miał album Dom otwartych drzwi[48] który zadebiutował na trzecim miejscu zestawienia OLiS[49]. W teledyskach do utworów „Modern Talking” oraz „Cegła w murze” wystąpili kolejno polscy aktorzy filmowi Rafał Rutkowski[50] oraz Aleksander Machalica[51]. W kwietniu 2019 roku po 10 latach od Inwazji porywaczy ciał ukazał się kolejny mixtape nagrany wspólnie z producentem muzycznym Matheo pt. Miłość, szmaragd i krokodyl. Na płycie znaleźli się także Shellerini, Sitek, JWP, Kaczor, P.A.F.F., DJ Frodo oraz DJ Kostek[52]. W czerwcu tego samego roku premierę miało kolejne solowe wydawnictwo artysty pt. Latające ryby[53]. Dotarło ono do drugiego miejsca na liście OLiS[54]. W marcu 2020 roku Donguralesko poinformował, o tym że światło dzienne ujrzy jego nowa płyta zatytułowana Dziadzior[55]. Zaplanowana na tydzień wcześniej premiera została przesunięta na dzień 22 maja[56], ze względu na sytuacje spowodowaną pandemią COVID-19. Wśród gości na płycie znaleźli się Shellerini, Miły ATZ, Pokahontaz, Paprodziad (Łąki Łan), Pablopavo, Lua Preta, Major SPZ oraz Bedoes[57].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn powieściopisarza Andrzeja Górnego[58]. Ma żonę Martynę, córki Sofię i Glorię oraz syna Benjamina[59][60].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Killaz Group, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule K.A.S.T.A., w sekcji Dyskografia.

Albumy solowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
[61]
2002 Opowieści z betonowego lasu 45
2005 Drewnianej małpy rock 50
2008 El Polako
 • Data: 23 czerwca 2008
 • Wydawca: 5 Element
 • Format: CD, LP
9
2010 Totem leśnych ludzi 1
2011 Zaklinacz deszczu
 • Data: 26 listopada 2011
 • Wydawca: Szpadyzor Records
 • Format: CD, LP, digital download
13
2012 Projekt jeden z życia moment
 • Data: 15 listopada 2012
 • Wydawca: Szpadyzor Records
 • Format: CD, digital download
2
2014 Kroniki betonowego lasu
 • Data: 30 czerwca 2014[62]
 • Wydawca: Szpadyzor Records
 • Format: CD, digital download
4
2015 Magnum Ignotum: Preludium
 • Data: 20 listopada 2015
 • Wydawca: Szpadyzor Records
 • Format: CD, digital download
2
2017 Dom otwartych drzwi
 • Data: 24 listopada 2017
 • Wydawca: Szpadyzor Records
 • Format: CD, digital download
3
2019 Latające ryby
 • Data: 7 czerwca 2019
 • Wydawca: Shpady
 • Format: CD, digital download
2
2020 Dziadzior
 • Data: 22 maja 2020
 • Wydawca: Shpady
 • Format: CD, digital download
1
2021 Utwory rapowane, których można słuchać
w domu, w aucie, albo w jakimś innym miejscu
 • Data: 28 maja 2021
 • Wydawca: Shpady
 • Format: CD, digital download
2
2022 Mowa ciemna
 • Data: 20 maja 2022
 • Wydawca: Shpady
 • Format: CD, digital download
2
2023 Ucieczka z kina wolność
 • Data: 26 maja 2023
 • Wydawca: Shpady
 • Format: CD, digital download
1
2024 Miejskie ptaki
 • Data: 17 maja 2024
 • Wydawca: Shpady
 • Format: CD, digital download
2

Mixtape’y[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Pozycja na liście Certyfikat
POL
[61]
2006 Jointy, konserwy, muzyka bez przerwy
(oraz DJ Kostek)
 • Data: kwiecień 2006
 • Wytwórnia: 5 Element
2007 Manewry mixtape. Z cyklu janczarskie opowieści
(oraz Matheo)
 • Data: 27 kwietnia 2007
 • Wydawca: 5 Element
2009 Inwazja porywaczy ciał (oraz Matheo)
 • Data: 1 lipca 2009
 • Wydawca: Szpadyzor Records
13
2013 NasGuralAz (oraz DJ Tuniziano)
 • Data: 26 kwietnia 2013[42]
 • Wydawca: Szpadyzor Records
2019 Miłość, szmaragd i krokodyl (oraz Matheo)
 • Data: 1 kwietnia 2019
 • Wytwórnia: Shpady
1
 • ZPAV: złota płyta[67]
2020 Vrony i Pro-tony (oraz Matheo)
 • Data: 4 grudnia 2020[68]
 • Wytwórnia: Shpady
7
2021 Trinity (oraz Shellerini i Tailorcut)
 • Data: 17 grudnia 2021
 • Wytwórnia: Shpady
„–” oznacza, że album nie był notowany na danej liście.

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat Album
HIP-HOP[69]
[70]
2002 „Co to za miejsce?”[71] Opowieści z betonowego lasu
2008 „Drań”[72] El Polako
2010 „Palę majki”[73] Totem leśnych ludzi
2011 „Zaklinacz deszczu nadchodzi”[74] Zaklinacz deszczu
2012 „Trochę czasu”[75] Projekt jeden z życia moment
„Ponad tęczą” (gość. W.E.N.A.)[76]
2014 „Niesiemy dla was bombę”[77] Kroniki betonowego lasu
„Al Bundy”[78]
„Mandala”[79] Magnum Ignotum: Preludium
2015 „Maya”[80]
„Żyli wśród róż”[81]
„Na plaży w Pourville”[82]
„Za legalizacjom”[83]
2016 „Umarli poeci”[84] 8
2017 „Alphabet Challange”[85] Alphabet Challenge EP
„O’kruca”[86] 3 Dom otwartych drzwi
„Modern Talking”[87]
„Parę słów”[88]
„Dom otwartych drzwi”[89]
„Wyspa kormoranów”[90]
2018 „Muzyka miast”[91] Latające ryby
2019 „Echo”[92]
„Turoń”[93]
„20”[94]
„Latające ryby”[95]
2020 „Wielki Szu”[96] Dziadzior
„Nosorożec Flo”[97]
„Towarzystwo ludzi prostych” (gość. Miły ATZ, Pokahontaz)[98]
„Kubrick”[99]
„Leśna liga” (gość. Paprodziad)[100]
„Hefajstos”[101]
2021 „My pariasi” (oraz Intruz)[102] Rap najlepszej marki vol. 3
„–” singel nie był notowany

Inne[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Utwór Źródło
2000 Takie chwileBeat Squad „Takie chwile” (Isaak Mix Czysty) (gościnnie: DonGURALesko)
„Takie chwile” (Bonus Remix) (gościnnie: DonGURALesko)
[104]
2001 Nadal lubię... życie inaczej – Beat Squad „Familia, kuzyni” (gościnnie: DonGURALesko)
„Nadal lubię...” (gościnnie: DonGURALesko)
„Niebawem się dowiecie” (gościnnie: Killaz Group, Sanchez)
[105]
2002 KodexWhite House „Jestem tym typem” (gościnnie: DonGURALesko) [106]
JuNouMi Records EP Vol.2 (kompilacja) „Wycinanki rymów” – DonGURALesko [107]
Klan CD#28 (kompilacja) „Co to za miejsce?” – DonGURALesko [108]
2003 Uliczny folklorRamona 23 „Na szczytach mont ewerestu” (gościnnie: DonGURALesko) [109]
JuNouMi Records EP vol.3 (kompilacja) „Raperzy cwani” – DonGURALesko [110]
2004 Style (operacja zrób to głośniej)DJ 600V „To jest ten bit ha!” (gościnnie: DonGURALesko) [111]
PDG rapertuar – Projekt Własny Styl „Flow Show” (gościnnie: DonGURALesko) [112]
2005 Western – Ramona 23, DJ Soina „Magiczny styl” (gościnnie: DonGURALesko) [113]
2006 Prowizorka – Bubel „Zawiecha” (gościnnie: DonGURALesko) [114]
Hiphopstacja 3 (kompilacja) „Drewnianej małpy rock” – DonGURALesko [115]
JuNouDet (kompilacja) „BoomBoxy” – DonGURALesko [116]
Prosto Mixtape Deszczu Strugi (kompilacja) „Ziomek” – DonGURALesko, O.S.T.R., Sokół [117]
ZaproszenieKasia Klich „Kto uratuje” (gościnnie: DonGURALesko) [24]
GarażeIGS „Kunszt” (gościnnie: DonGURALesko, RR Brygada) [118]
Inni niż wszyscyTrzeci Wymiar „Wufff!!!” (gościnnie: K.A.S.T.A. Skład, Esee) [119]
Western 2 – Ramona 23, Kowall „Kowboj” (gościnnie: DonGURALesko) [120]
2007 Biuro ochrony rapuPaluch „Wokół mnie” (gościnnie: DonGURALesko) [121]
Kodex 3: Wyrok – White House „Wyrok” (gościnnie: DonGURALesko) [122]
Zasada – RR Brygada „Mam to co mam” (gościnnie: DonGURALesko) [123]
2008 Kto ma ten przetrwa (Advance) – Instynkt „Co nas kręci” (gościnnie: DonGURALesko, Ania Karwan) [124]
Człowiek z bliznąMassey „FM” (gościnnie: DonGURALesko) [125]
Czerwonacka masakra Wódką Żołądkową – Ramona 23, Galon „Gdziekolwiek nie pójdę” [El Polako Exclusive] (gościnnie: DonGURALesko, GP) [126]
Poleż ze mną – Beata Andrzejewska „Poleż ze mną” (Hip-Hop Remix DJ Story) (gościnnie: DonGURALesko) [127]
2009 Uliczny flowklor – Ramona 23 „Płoną wersy” (gościnnie: DonGURALesko) [128]
Jestem stąd (kompilacja) „Zdarzyło się wczoraj” – DonGURALesko [129]
Western trylogia – Ramona 23 „Magiczny styl” (gościnnie: DonGURALesko) [130]
Poeci – White House „Mochnacki” – autor Jan Lechoń (gościnnie: DonGURALesko) [131]
13Wall-E „Musisz” (gościnnie: Verte, DonGURALesko) [132]
SobotażSobota „StoProcent 2” (gościnnie: Kool Savas, DonGURALesko, Waldemar Kasta, Rytmus, Bigz) [133]
Nieznośny Mixtape Vol.1Massey „FM (Bedwaem Remix)” (gościnnie: DonGURALesko) [134]
O.R.S.Grubson „Moc” (gościnnie: DonGURALesko) [135]
2010 O czym szumią liście... – Beat Squad „Absynt” (gościnnie: Ceka, DonGURALesko) [136]
Grube jointy (kompilacja) „El Polako (RMX)” – DonGURALesko [137]
MixtapeRafi, Koni „Piję łychę” (gościnnie: DonGURALesko) [138]
Prawda naga – Wall-E „Król” (gościnnie: DonGURALesko) [139]
High Quality – Marian Wielkopolski „Blunt” (gościnnie: DonGURALesko) [140]
2011 PDG GawroszShellerini „Gra” (gościnnie: DonGURALesko)
„Wstań i idź” (gościnnie: DonGuralEsko)
[141]
Grube jointy 2: karani za nic (kompilacja) „Grube jointy” – DonGURALesko [142]
Świadectwo – Frenchman „Pocokomudiss?” (gościnnie: DonGURALesko) [143]
Kręci mnie vinyl – DJ Soina „Płoną wersy (Blend)” (gościnnie: RY23, DonGURALesko)
„Globtrotter” (gościnnie: DonGURALesko, Qlop)
[144]
WGWChada „Niesiemy prawdę” (gościnnie: Jarecki, Hukos, Sitek, Pezet, Pih, DonGURALesko) [145]
200 ton – Rafi „Robimy hity” (gościnnie: DonGURALesko, Shellerini) [146]
2012 Kodex 4 – White House „W górę jadę windą” (gościnnie: DonGURALesko, Grizzlee) [147]
Równonoc. Słowiańska duszaDonatan „Budź się” (gościnnie: DonGURALesko, Pezet, Pih) [148]
2013 ElliminatiTede „300 sekund” (gościnnie: DonGURALesko) [149]
2014 Kodex 5 Elements – White House „Oczy Mona Lisy” (gościnnie: Buszu, Sitek, donGURALesko) [150]
2015 KońMałe Miasta „Koń” (gościnnie: donGURALesko, RAU, Abel) [151]
Empire Force One (kompilacja) „Dupa Jak Ty” – donGURALesko [152]
2016 Nowa Stara Szkoła – The Returners „W imię postępu” (gościnnie: donGURALesko) [153]
Mam się świetnie – Shellerini „Buzdygan” (gościnnie: donGURALesko, Ero) [154]
2017 Zła Krew – Pih, Kaczor „Zapytam Ciebie” (gościnnie: donGURALesko, Ero) [155]
Red Bus – Michał Urbaniak „Świąteczna Serenada” (gościnnie: donGURALesko) [5]
2018 White House Connection – White House „Więcej” (gościnnie: donGURALesko, Shellerini, Vae Vistic) [156]
Kręci Mnie Vinyl 3 – DJ Soina „KMV3” (gościnnie: Kaczor, donGURALesko, Białas) [157]
DJ Decks Mixtape 6DJ Decks „Styl, Rap, Bit, Pasja” (gościnnie: Fokus, Abradab, donGURALesko) [158]
2019 RenesansPokahontaz „Średniowiecze” (gościnnie: donGURALesko) [159]
Stamina – Donatan, Robert Lewandowski „Mansa Musa” (gościnnie: donGURALesko, Sitek, Reto)
„Mansa Musa – DGE wersja” (gościnnie: donGURALesko, Reto)
„Kły” (gościnnie: Cleo, donGURALesko)
[160]
[161]
Chada: Jesteś Legendą (kompilacja) „Niesiemy prawdę” – donGURALesko, John Mojo, Zeus, Fresh Polakke [162]
Alma Mater – Shellerini „Spokój” (gościnnie: donGURALesko) [163]
2020 Na swoim – Major SPZ „Forever Young” (gościnnie: donGURALesko) [164]
DJ Decks Mixtape 7 – DJ Decks „7” (gościnnie: Śliwa, donGURALesko, Słoń, Kaczor, Shellerini, Paluch)
„24/7” (gościnnie: M.O.P., Killaz Group)
[165]
[166]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Solowe
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2002 „P.D.G.” Dariusz Szermanowicz Opowieści z betonowego lasu [167]
2003 „Co to za miejsce” [168]
2005 „Drewnianej małpy rock” Drewnianej małpy rock [167]
„Cisza / Chropowato”
2008 „El Polako” Flow Media El Polako [167]
„Wlot / Wylot”
2010 „Złote maski” Garagesix [169]
„Palę majki” Grupa 13 Totem leśnych ludzi [170]
„Betonowe lasy mokną” [171]
„Braga 30” Wendland Films [172]
2011 „Toczy się” (gościnnie: Miodu) Wendland Films, Bugar Design Zaklinacz deszczu [173]
„Wszystko jest stanem umysłu” Smoła Studio [174]
„Szpadymelodia” (gościnnie: DJ SHOW) [175]
„Polski Wall Street” [176]
„Brudna introdukcja” (gościnnie: DJ SHOW) Filip Wendland [177]
„Podróż na wschód” [178]
2012 „Świeci luna” [179]
„Kolor purpury” (gościnnie: Waldemar Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Fokus) [180]
„Nadzieja” Filip Wendland Drewnianej małpy rock (reedycja) [181]
„Trochę czasu” Grupa 13 Projekt jeden z życia moment [75]
„Chce Ci dać” Anna Mierzwa, Piotr Górny [182]
„Pięć” (gościnnie: Shellerini, Sitek) [183]
„Mogliśmy wszystko” Krzysztof Skonieczny [184]
2014 „Niesiemy dla was bombę” Kroniki betonowego lasu [185]
„Al Bundy” Smoła Studio [186]
„Mandala” Magnum Ignotum: Preludium [187]
#Hot16Challenge [188]
2015 „Na plaży w Pourville” Piotr Górny Magnum Ignotum Preludium [189]
„Maya” [190]
„Reflektory” [191]
2016 „Umarli poeci” Filip Wendland [192]
2017 „O’Kruca” Dom otwartych drzwi [193]
„Aplhabet Challange” Aplhabet Challange EP [194]
„Modern Talking” Piotr Górny Dom otwartych drzwi [195]
„Parę słów” [196]
„Dom otwartych drzwi” Filip Wendland [197]
„Wyspa kormoranów” Lolek [198]
„Tratwa Meduzy” Mateusz „Mateo” Rędzioch [199]
„Parawany” Marcin Mokierów-Czołowski [200]
„O’Kruca”
2018 „Gdybym” Piotr Górny [201]
„Poczekaj moment” Mateusz „Mateo” Rędzioch [202]
„Cegła w murze” Creatury [203]
„Taka sytuacja” Adam Bocheński [204]
„Muzyka miast” Filip Wendland Latające ryby [205]
2019 „Jeszcze większy świat” Piotrek Klubicki [206]
„Echo” Filip Wendland Latające ryby [207]
„Turoń” Hero Films [208]
„20” makemake, Fundacja Malta, Bękarty [209]
„Latające ryby” Piotr Górny [210]
„Jonasz” Szerszeń [211]
„Nie ma takiej ceny” Creatury [212]
„Migają lampy 2” Mateusz „Mateo” Rędzioch [213]
„Podróż do źródeł czasu” [214]
„Powidoki” Szerszeń [215]
„Upadek” Bart Sucharski, Michał Kuls [216]
2020 „Archipelag Wysp Szczęśliwych” Filip Wendland [217]
„Wielki Błękit” [218]
„Nosorożec Flo” Szerszeń Dziadzior [219]
„Towarzystwo Ludzi Prostych” (gość. Miły ATZ, Pokahontaz) Mateusz „Mateo” Rędzioch [220]
„Kubrick” [221]
„Leśna Liga” (gość. Paprodziad) [222]
„Hefajstos” Szerszeń [223]
„Wschód” Filip Bartczak [224]
„Testament” Mateusz „Mateo” Rędzioch [225]
„Yabadabadoo” Adam Bocheński [226]
„Biały Lew” (gość. Lua Preta) Jaco Jest Jak [227]
„Książki ważkie” Piotr Górny Dom otwartych drzwi [228]
„Układ nagrody” Szerszeń Dziadzior [229]
„Ostatnia ryba” Piotr Górny Latające ryby [230]
„Napad” Dziadzior
Współpraca
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2006 „Jointy, konserwy, muzyka bez przerwy” (oraz DJ Kostek) Dariusz Szermanowicz Jointy, konserwy, muzyka bez przerwy [167]
„Gural Raz” (oraz DJ Kostek) Grupa 13 [231]
„Sabasan” (oraz DJ Kostek)
2007 „Otoczony oceanem” (oraz Matheo) Dariusz Szermanowicz Manewry mixtape.
Z cyklu janczarskie opowieści
[167]
2008 „Poznański stan świadomości” (oraz Matheo) Filip Tymczyszyn
2009 „Wznieście ręce powietrze” (oraz Matheo, gościnnie: Pezet) Flow Media Inwazja porywaczy ciał [232]
„Idziemy po swoje” (oraz Matheo) Grupa 13 [231]
„Ekwador” (oraz Matheo)
2013 „Jak mam nie przeklinać” (oraz DJ Tuniziano) Filip Wendland NasGuralAz [233]
2019 „Zajkokokorajko” (oraz Matheo) Mateusz „Mateo” Rędzioch [234]
„Teraz” (oraz Matheo) 9LITER Filmy Miłość, szmaragd i krokodyl [235]
„Palę dym wale płyn / Co” (oraz Matheo) HDSCVM [236]
„Spitfire” (oraz Matheo, gościnnie: Shellerini) Creatury [237]
„Robię rap” (oraz Matheo, gościnnie: JWP) Marathon [238]
„Się na tym nie znam” (oraz Matheo) Szerszeń [239]
2020 „Yabadabadoo” (oraz DJ Soina) Zmiana Planszy Elpolako Mixtape [240]
„Normalnie” (oraz Matheo, gościnnie: Sitek) Mateusz „Mateo” Rędzioch Miłość, szmaragd i krokodyl [241]
„Wielkie rzeczy” (oraz Matheo) Marathon Vrony i Pro-tony [242]
„Wahadełko” (oraz Matheo) Marathon [243]
„Pipa, lampa, oranżada” (oraz Matheo) Mania Studio [244]
Gościnnie
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2007 „Wyrok” – White House (gościnnie: donGuralesko, Fokus)
„Siła-z-pokoju” (gościnnie: Grubson, Junior Stress)
Łukasz Tunikowski Kodex 3: Wyrok [167]
2009 „Mochnacki” – White House (gościnnie: donGuralesko) Grupa 13 Poeci [245]
2012 „W górę jadę windą” – White House (gościnnie: DonGuralEsko, Grizzlee) Dirt Video Kodex 4 [246]
„Budź się” – Donatan (gościnnie: DonGURALesko, Pezet, Pih) Piotr Smoleński Równonoc. Słowiańska dusza [247]
„Słowiańska krew” – Donatan (gościnnie: DonGURALesko, Kaczor, Shellerini, Ry23, Rafi) [248]
2014 „Oczy Mona Lisy” – White House (gościnnie: Buszu, Sitek, donGURALesko) Grupa 13 Kodex 5 Elements [249]
2015 „Magazynek” – Tasty Beatz (gościnnie: donGURALesko, Kaczor) Filip Wendland [250]
2016 „Buzdygan” – Shellerini (gościnnie: donGURALesko, Ero) Mam się świetnie [251]
2017 „Zapytam Ciebie” – Kaczor, Pih (gościnnie: donGURALesko, Ero) ML Filmz Zła Krew EP [252]
„Świąteczna serenada” – Michał Urbaniak (gościnnie: donGURALesko) Maciej Szustak Red Bus EP [253]
2018 „Wszystko jedno / Więcej” – White House (gościnnie: PlanBe, donGURALesko) sensi& White House Connection [254]
„KMV3” – Dj Soina (gościnnie: donGURALesko, Białas, Kaczor) Creatury Kręci Mnie Vinyl 3 [255]
„Prze / Styl, rap, bit, pasja” – DJ Decks (gościnnie: Kuba Knap, Ero, donGURALesko) 9Liter Filmy DJ Decks Mixtape 6 [256]
2019 „Średniowiecze” – Pokahontaz (gościnnie: donGURALesko) Pokahontaz Renesans [257]
„Mansa Musa” – Donatan, Robert Lewandowski (gościnnie: donGURALesko, Sitek, ReTo) Michał Konrad Stamina [258]
„Mansa Musa – DGE wersja” – Donatan, Robert Lewandowski (gościnnie: donGURALesko, ReTo) [259]
„Kły” – Donatan, Robert Lewandowski (gościnnie: Cleo, donGURALesko) [260]
2020 „7” – DJ Decks (gościnnie: Śliwa, donGURALesko, Słoń, Kaczor, Shellerini, Paluch) 9Liter Filmy DJ Decks Mixtape 7 [261]
„24/7” – DJ Decks (gościnnie: M.O.P., Killaz Group) [262]
„Hope” – Supermonkey Death Grip (gościnnie: donGURALesko) And so It Begins [263]
Inne
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2015 „Dupa jak ty” – Donguralesko, Matheo Adam Bocheński Empire Force One [264]
2019 „Nesiemy prawdę” – Donguralesko, John Mojo, Zeus, Fresh Polakke Ace Of Art Chada: Jesteś legendą [265]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2006 Polska Produkcja Roku (Drewnianej małpy rock) Rapgra Awards 2005 1. miejsce [266]
2011 Artysta Roku 2010 Podsumowanie 2010 / Poznanskirap.com 1. miejsce [267]
Album Roku 2010 (Inwazja porywaczy ciał) 3. miejsce
Freestyle’owiec Roku 2010 2. miejsce
Teledysk Roku 2010 („Idziemy po swoje”) 3. miejsce
2012 Teledysk Roku 2011 („Wszystko jest stanem umysłu”) Podsumowanie 2011 / Poznanskirap.com 9. miejsce [268]
Teledysk Roku 2011 („Szpadymelodia”) 6. miejsce
Zespół/Artysta Roku 2011 5. miejsce [269]
Album Roku 2011 (Zaklinacz deszczu) 6. miejsce [270]
2013 Album roku (Projekt jeden z życia moment) Podsumowanie 2012 / Poznanskirap.com 2. miejsce [271]
Artysta roku 2. miejsce [272]
Teledysk roku („Chcę Ci dać”) 1. miejsce [273]
Teledysk roku („Mogliśmy wszystko”) 5. miejsce
Teledysk roku („Trochę czasu”) 8. miejsce
Teledysk roku („Pięć”) 4. miejsce

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Uwagi Źródło
2006 Ziomek rola dubbingowana, serial animowany, reżyseria: Laurent Nicolas [274]
2018 „Blok. Muzyka” film dokumentalny, reżyseria: Tomasz Knittel [275]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Raper nigdy nie zgłaszał wniosków o przyznanie certyfikatu jego płytom. ZPAV sam przyznał certyfikat albumowi, jednakże muzyk nie odebrał wyróżnienia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia polskiego rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 287. ISBN 978-83-7982-041-2.
 2. a b c d Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, rymy, życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 231. ISBN 83-89738-75-9.
 3. a b c DonGuralEsko – Biografia [online], hiphopedia.info [dostęp 2009-09-20] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-17] (pol.).
 4. Sebastian Skajnowski, GURAL: „JESTEM MESJASZEM RAPU” [online], GlamRap.pl, 28 sierpnia 2012 [dostęp 2020-02-11] (pol.).
 5. a b Michał Urbaniak i donGURALesko łączą siły w „Świątecznej ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-05-26].
 6. DJ Soina feat. donGURALesko, Białas, Kaczor „KMV3” – teledysk | ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-05-25].
 7. blenderrap | donGURALesko ujawnił tracklistę „DZIADZIOR’a” [online], www.blenderrap.pl [dostęp 2020-05-25].
 8. EL POLAKO: streetwear’owy sukces polskiego rapera [online], ModnaUlica.pl [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 9. Wywiad z donGURALesko [online], hip-hop.pl [dostęp 2010-02-16] [zarchiwizowane z adresu 2008-10-11] (pol.).
 10. a b Mateusz Natali, DonGuralesko „Nie można dogodzić wszystkim” [online], pl.spinner.com [dostęp 2010-02-24] (pol.).
 11. 06. donGURALesko – „Tratwa Meduzy” (prod. White House, skrecze Dj Kostek). donGURALesko 2017-11-30. [dostęp 2018-09-03].
 12. Nie tworzę własnego wizerunku, po prostu go mam [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2010-02-24] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-03] (pol.).
 13. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) [online], machina.pl [dostęp 2011-12-19] [zarchiwizowane z adresu 2012-01-15] (pol.).
 14. 20 najlepszych polskich raperów wszech czasów [online], porcys.com [dostęp 2015-07-24] (pol.).
 15. PREMIERA KSIĄŻKI OJCA GURALA! - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę [online], web.archive.org, 26 marca 2014 [dostęp 2022-07-06] [zarchiwizowane z adresu 2014-03-26].
 16. a b c d e Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, rymy, źycie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 274. ISBN 83-89738-75-9.
 17. Wizytówka – donGURALesko [online], hip-hop.pl [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-28] (pol.).
 18. a b c d e f Killaz Group [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-16] (pol.).
 19. K.A.S.T.A. – „Kastatomy” [online], hiphopedia.info [dostęp 2009-09-20] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-11] (pol.).
 20. Don Guralesko i drewniana małpa [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2010-02-16] (pol.).
 21. Gural w Wielkim Joł [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2010-02-16] (pol.).
 22. Don Guralesko: Nowa strona i mixtape [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2009-09-20] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-16] (pol.).
 23. Mikstape Gurala i Kostka [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2010-02-16] (pol.).
 24. a b Kasia Klich: Bez łopatologii [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2010-02-16] (pol.).
 25. DonGuralEsko & Matheo [online], hiphopedia.info [dostęp 2009-09-20] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-16] (pol.).
 26. a b Nie tworzę własnego wizerunku, po prostu go mam [online] [dostęp 2017-03-29] (pol.).
 27. Don Guralesko w warszawskim The Fresh [online], muzyka.onet.pl [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-29] (pol.).
 28. donGURALesko – Biografia [online], muzyka.onet.pl [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2010-12-11] (pol.).
 29. Szpadyzor Records – nowa wytwórnia w Poznaniu [online], muzyka.onet.pl [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-14] (pol.).
 30. Gural nie porwał [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2009-09-20] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-23] (pol.).
 31. „Inwazja porywaczy ciał” od donGURALesko [online], muzyka.onet.pl [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-16] (pol.).
 32. Zwiastun nowego klipu donGURALesko [online], muzyka.onet.pl [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2009-06-28] (pol.).
 33. Podsumowanie09 – ruszamy z głosowaniem! [online], poznanskirap.com [dostęp 2010-02-22] [zarchiwizowane z adresu 2010-03-11] (pol.).
 34. Podsumowanie09 – Wyniki i lista zwycięzców nagród! [online], poznanskirap.com [dostęp 2010-02-26] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-28] (pol.).
 35. donGURALesko – „Totem leśnych ludzi – making of” [online], hip-hop.pl [dostęp 2010-05-18] [zarchiwizowane z adresu 2010-05-23] (pol.).
 36. Gural „Totem leśnych ludzi” koncert we Wrocławiu – kup bilet [online], hip-hop.pl [dostęp 2010-02-27] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-15] (pol.).
 37. donGURALesko – „Zaklinacz deszczu” już 26 listopada! [online], hip-hop.pl [dostęp 2011-10-15] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-15] (pol.).
 38. a b „Zaklinacz deszczu”: Film dokumentalny i premiera kinowa [online], hip-hop.pl [dostęp 2017-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-21] (pol.).
 39. a b Donguralesko wspiera „Rak’n’Roll” – kup mp3 za 2zł! [online], glamrap.pl [dostęp 2017-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-15] (pol.).
 40. Donguralesko – „Projekt jeden z życia moment” [online], muzyka.onet.pl, 6 grudnia 2012 [dostęp 2017-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-15] (pol.).
 41. a b „Myśliwiecka” Artura Andrusa najchętniej kupowaną płytą 2012 roku [online], muzyka.onet.pl, 14 stycznia 2013 [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-08] (pol.).
 42. a b „NasGuralAZ”: premiera mixtape’u już w tym miesiącu [online], cgm.pl [dostęp 2017-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-04] (pol.).
 43. Bengazi „Bang Bang!” – teledysk | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-05-25].
 44. a b Złote płyty CD (przyznane w 2016 roku) [online], bestsellery.zpav.pl [dostęp 2016-03-02] (pol.).
 45. Gural odmawia przyjęcia złotej płyty [online], glamrap.pl [dostęp 2017-04-14] (pol.).
 46. „Magnum Ignotum” – ostatnia płyta Gurala? [online], glamrap.pl [dostęp 2017-07-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-22] (pol.).
 47. Gural wraca z rapowej emerytury. Powstaje nowa płyta [online], glamrap.pl [dostęp 2017-07-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-22] (pol.).
 48. Gural ujawnił trakclistę nowej płyty [online], glamrap.pl [dostęp 2017-08-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-22] (pol.).
 49. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2020-05-25].
 50. donGURALesko – „Modern Talking” – nowy utwór i klip – CGM.pl [online], CGM, 15 września 2017 [dostęp 2020-05-25] (pol.).
 51. DonGURALesko „Cegła w murze” – teledysk | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-05-25].
 52. Igor Wiśniewski, Mixtape na miarę 2019 | DGE & Matheo – Miłość, Szmaragd i Krokodyl [online], Kulturalne Media, 30 marca 2019 [dostęp 2020-05-25] (pol.).
 53. Zpav – OLIS [online], olis.onyx.pl [dostęp 2020-05-25].
 54. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2020-05-25].
 55. Redakcja, Gural ujawnia tytuł najbardziej hip-hopowej płyty w karierze [online], GlamRap.pl, 16 marca 2020 [dostęp 2020-05-25] (pol.).
 56. FENT, Ważna informacja. DGE zmienia swoje plany! – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-05-25] (pol.).
 57. FENT, Bedoes na płycie donGURALesko! – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-05-25] (pol.).
 58. Premiera książki ojca Gurala! [online], glamrap.pl [dostęp 2013-02-01] [zarchiwizowane z adresu 2014-03-26] (pol.).
 59. Gural doczekał się potomka [online], hip-hop.pl [dostęp 2010-02-16] [zarchiwizowane z adresu 2008-09-27] (pol.).
 60. Gloria In Exelsis Deo [online], donguralesko.pl, 26 maja 2010 [dostęp 2012-05-05] [zarchiwizowane z adresu 2014-03-26].
 61. a b OLiS – sprzedaż w okresie 29.03.2005 – 03.04.2005 [online], olis.onyx.pl [dostęp 2010-02-15] (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 07.07.2008 – 13.07.2008 [online], olis.onyx.pl [dostęp 2010-02-15] (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 07.06.2010 – 13.06.2010 [online], olis.onyx.pl [dostęp 2010-06-18] (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 21.11.2011 27.11.2011 [online], olis.onyx.pl [dostęp 2011-12-02] (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 12.11.2012 – 18.11.2012 [online], olis.onyx.pl [dostęp 2012-11-23] (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 22.09.2014 – 28.09.2014 [online], olis.onyx.pl [dostęp 2012-11-23] (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 20.11.2015 – 26.11.2015 [online], olis.onyx.pl [dostęp 2016-03-02] (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 13.07.2009 – 19.07.2009 [online], olis.onyx.pl [dostęp 2010-02-15] (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 24.11.2017 – 30.11.2017. olis.onyx.pl. [dostęp 2017-12-07]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 29.03.2019 – 04.04.2019. olis.onyx.pl. [dostęp 2019-04-11]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 07.06.2019 – 13.06.2019. olis.onyx.pl. [dostęp 2019-06-20]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 22.05.2020 – 28.05.2020. olis.onyx.pl. [dostęp 2019-06-04]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 04.12.2020 – 10.12.2020. olis.onyx.pl. [dostęp 2020-12-17]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 28.05.2021 – 03.06.2021. olis.onyx.pl. [dostęp 2021-06-10]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 20.05.2022 – 26.05.2022. olis.onyx.pl. [dostęp 2022-06-02]. (pol.).
  OLiS – oficjalna lista sprzedaży: Albumy (26.05.2023–01.06.2023). olis.pl. [dostęp 2024-05-30]. (pol.).
  OLiS – oficjalna lista sprzedaży: Albumy (17.05.2024–23.05.2024). olis.pl. [dostęp 2024-05-30]. (pol.).
 62. DonGuralEsko – „Kroniki betonowego lasu” (1999–2014) [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-22] (pol.).
 63. a b c d ZPAV: regulamin przyznawania wyróżnień [online], bestsellery.zpav.pl [dostęp 2016-03-02] (pol.).
 64. Złote płyty CD (przyznane w 2018 roku) [online], bestsellery.zpav.pl [dostęp 2018-02-28] (pol.).
 65. Złote płyty CD przyznane w 2021 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2021-01-13]. (pol.).
 66. Złote płyty CD przyznane w 2020 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2020-08-14]. (pol.).
 67. Złote płyty CD przyznane w 2019 roku [online], ZPAV [dostęp 2020-12-08].
 68. donGURALesko i Matheo startują z preorderem „VRONY I PRO-TONY” – mamy ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-30].
 69. Dycha Sztosów: lider bez zmian [online], glamrap.pl [dostęp 2017-04-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-04] (pol.).
 70. Dycha Sztosów: Quebonafide liderem [online], glamrap.pl [dostęp 2017-07-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-07] (pol.).
 71. donGURALesko – „Co to za miejsce?” [online], discogs.com [dostęp 2012-08-08] (ang.).
 72. donGURALesko – „Drań”. donGURALesko 2008-06-03. [dostęp 2017-04-03].
 73. donGURALesko – „Palę majki” [online], discogs.com [dostęp 2012-08-08] (ang.).
 74. DonGuralesko „Zaklinacz deszczu nadchodzi” – korzenna zapowiedź [online], popkiller.pl [dostęp 2017-04-03] (pol.).
 75. a b donGURALesko – „Trochę czasu” (prod. Tasty Beatz, DJ Cube) [online], cgm.pl [dostęp 2017-04-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-04] (pol.).
 76. donGURALesko feat. W.E.N.A. – „Ponad tęczą” (prod. The Returners) – audio [online], cgm.pl [dostęp 2017-04-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-04] (pol.).
 77. „Niesiemy dla was bombę” – Single Donguralesko [online], itunes.apple.com [dostęp 2014-08-08] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-07] (pol.).
 78. „Al Bundy” – Single Donguralesko [online], itunes.apple.com [dostęp 2014-08-08] (pol.).
 79. „Mandala” – Single Donguralesko [online], itunes.apple.com [dostęp 2014-08-08] (pol.).
 80. donGURALesko – „Maya” – nowy klip [online], cgm.pl [dostęp 2017-04-03] [zarchiwizowane z adresu 2016-12-23] (pol.).
 81. donGURALesko – „Żyli wśród róż” – nowy singiel [online], cgm.pl [dostęp 2017-04-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-04] (pol.).
 82. Kolejny limitowany singiel Donguralesko [online], glamrap.pl [dostęp 2017-04-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-04] (pol.).
 83. „Za legalizacjom” – Single Donguralesko [online], itunes.apple.com [dostęp 2015-04-25] (ang.).
 84. donGURALesko – „Umarli poeci” – teledysk [online], hip-hop.pl [dostęp 2017-04-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-04] (pol.).
 85. FENT, TELEDYSK: donGURALesko – „Alphabet Challenge” (prod. White House) [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 86. „O’kruca” – Single Donguralesko [online], iTunes [dostęp 2017-04-03] (ang.).
 87. donGURALesko „Modern Talking” (prod. White House) – teledysk | ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-05-26].
 88. FENT, TELEDYSK: donGURALesko – „Parę Słów” | + PREORDER: „DOM OTWARTYCH DRZWI” [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 89. FENT, TELEDYSK: donGURALesko – „Dom Otwartych Drzwi” | premierowy singiel [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 90. Sebastian Skajnowski, Gural „Wyspa Kormoranów” – zapowiedź singla [online], GlamRap.pl, 22 listopada 2017 [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 91. donGURALesko „Muzyka Miast” – pierwszy singiel z 10 albumu! | ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-05-26].
 92. FENT, PREMIERA: donGURALesko wypuścił teledysk do singla ‘ECHO’ – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 93. blenderrap | donGURALesko idzie jak „Turoń” – nowy singiel wraz z klipem [online], www.blenderrap.pl [dostęp 2020-05-26].
 94. blenderrap | Wyjątkowa premiera wyjątkowego singla donGURALesko [online], www.blenderrap.pl [dostęp 2020-05-26].
 95. donGURALesko przedstawia nowy singiel zapowiadający „Latające ryby” – CGM.pl [online], CGM, 26 kwietnia 2019 [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 96. donGURALesko odpala 20 album! Singiel, info i preorder | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-05-26].
 97. Kolejny singiel zapowiadający płytę Gurala [online], Freshmag [dostęp 2020-05-26].
 98. blenderrap | Przed Wami „Towarzystwo Ludzi Prostych” [online], www.blenderrap.pl [dostęp 2020-05-26].
 99. blenderrap | donGURALesko zapowiada „DZIADZIORA” kolejnym singlem [online], www.blenderrap.pl [dostęp 2020-05-26].
 100. blenderrap | donGURALesko i Paprodziad zapraszają do „Leśnej Ligi” [online], www.blenderrap.pl [dostęp 2020-05-26].
 101. FENT, donGURALesko: ‘Hefajstos’ – nowy klip już w sieci! – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 102. Intruz i donGURALesko w singlu „My pariasi” [online], Popkiller, 1 października 2021 [dostęp 2024-06-12].
 103. Oficjalna Lista Wyróżnień – złote płyty [online], OLiS [dostęp 2024-06-12].
 104. Beat Squad – „Takie chwile” [online], hiphopedia.info [dostęp 2009-09-20] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15] (pol.).
 105. Beat Squad – „Nadal lubię... życie inaczej” [online], hiphopedia.info [dostęp 2009-09-20] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15] (pol.).
 106. WhiteHouse – „Kodex” [online], hiphopedia.info [dostęp 2009-09-20] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-13] (pol.).
 107. V/A – „JuNouMi Records EP Vol.2” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-17] (pol.).
 108. V/A – „Klan CD#28” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-14] (pol.).
 109. RY23 – „Uliczny folklor” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15] (pol.).
 110. V/A – „JuNouMi Records EP vol.3” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15] (pol.).
 111. DJ 600V – „Style (operacja zrób to głośniej)” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-16] (pol.).
 112. Projekt Własny Styl – „PDG rapertuar” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15] (pol.).
 113. RY23/DJ Soina – „Western” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-17] (pol.).
 114. Bubel – „Prowizorka” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15] (pol.).
 115. V/A – „Hiphopstacja 3” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-13] (pol.).
 116. V/A – „JuNouDet” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15] (pol.).
 117. V/A – „Prosto Mixtape Deszczu Strugi” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-17] (pol.).
 118. IGS – „Garaże” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-09] (pol.).
 119. Trzeci Wymiar – „Inni niż wszyscy” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-09] (pol.).
 120. RY23/Kowall – „Western 2” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-16] (pol.).
 121. Paluch – „Biuro ochrony rapu” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-13] (pol.).
 122. WhiteHouse – „Kodex III: Wyrok” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-09] (pol.).
 123. RR Brygada – „Zasada” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-17] (pol.).
 124. Instynkt – „Kto ma ten przetrwa (Advance)” [online], hiphopedia.info [dostęp 2009-09-20] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-10] (pol.).
 125. Massey – „Człowiek z blizną” [online], hiphopedia.info [dostęp 2009-09-20] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-16] (pol.).
 126. Ramona 23 / Galon – „Czerwonacka masakra Wódką Żołądkową” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-12] (pol.).
 127. Beata Andrzejewska – utwory [online], beata-andrzejewska.muzzo.pl [dostęp 2009-09-20] [zarchiwizowane z adresu 2008-05-07] (pol.).
 128. Ramona 23 – „Uliczny flowklor” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-12] (pol.).
 129. V/A – „Jestem stąd” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-09] (pol.).
 130. Ramona 23 – „Western trylogia” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-09] (pol.).
 131. White House – „Poeci” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-13] (pol.).
 132. Wall-E – „13” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-10] (pol.).
 133. Sobota – „Sobotaż” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-17] (pol.).
 134. Massey – „Nieznośny Mixtape Vol.1” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15] (pol.).
 135. Grubson – „O.R.S.” [online], hiphopedia.info [dostęp 2010-02-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-09] (pol.).
 136. Beat Squad „O czym szumią liście...” – Okładka + TrackLista [online], hip-hop.pl [dostęp 2010-02-23] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-24] (pol.).
 137. V/A – „Grube jointy” [online], hiphopedia.info [zarchiwizowane z adresu 2013-06-14] (pol.).
 138. Rafi / Koni „Mixtape” [online], hip-hop.pl [dostęp 2010-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2010-09-14] (pol.).
 139. Waldemar Kasta „Prawda naga” tracklista [online], hip-hop.pl [dostęp 2011-01-09] [zarchiwizowane z adresu 2011-01-24] (pol.).
 140. Marian Wielkopolski – „High Quality” [online], hiphopedia.info [dostęp 2011-05-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15] (pol.).
 141. Shellerini – „PDG Gawrosz” [online], hiphopedia.info [dostęp 2011-05-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-17] (pol.).
 142. V/A – „Grube jointy 2: karani za nic” [online], hiphopedia.info [zarchiwizowane z adresu 2013-06-16] (pol.).
 143. Frenchman – „Świadectwo” [online], hiphopedia.info [dostęp 2011-05-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-16] (pol.).
 144. DJ Soina – „Kręci mnie vinyl” [online], hiphopedia.info [dostęp 2011-07-18] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15] (pol.).
 145. Chada „WGW” [online], hiphopedia.info [dostęp 2011-06-02] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-07] (pol.).
 146. Rafi – „200 ton” [online], hiphopedia.info [dostęp 2011-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-12] (pol.).
 147. White House – „Kodex IV” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-08-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-12] (pol.).
 148. Donatan – „Równonoc” [online], hhbd.pl [dostęp 2012-09-26] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-05] (pol.).
 149. Tede – „Elliminati” [online], hiphopedia.info [dostęp 2013-03-22] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-12] (pol.).
 150. White House – „Kodex V: Elements” [online], hiphopedia.info [dostęp 2014-06-01] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-17] (pol.).
 151. PawelMarkiewicz96, Małe Miasta – Koń (2015), recenzja Pawła Markiewicza [online], All About Music, 20 października 2015 [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 152. Redakcja, TELEDYSK: Empire Music Studio x donGURALesko x Matheo – „Dupa jak Ty” [online], GlamRap.pl, 3 stycznia 2015 [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 153. The Returners* – Nowa Stara Szkoła [online], Discogs [dostęp 2020-05-26] (ang.).
 154. Redakcja, TELEDYSK: Shellerini – „Buzdygan” ft. Ero JWP, donGURALesko [online], GlamRap.pl, 21 maja 2016 [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 155. blenderrap | Kaczor x Pih oraz donGURALesko i Ero w jednym numerze! [online], www.blenderrap.pl [dostęp 2020-05-26].
 156. White House ft. Donguralesko, Shellerini, Vae Vistic „Więcej” – ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-05-26].
 157. Flesz News, DJ Soina – KMV3 feat. donGURALesko, Białas, Kaczor. Sprawdź teledysk [online], flesz.news – lifestyle, rozrywka, sport, gry, muzyka, 12 kwietnia 2018 [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 158. FENT, DJ Decks (ft. donGURALesko, Abradab, Fokus) – „Styl, rap, bit, pasja” | SINGIEL [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 159. Redakcja, Pokahontaz ft. Gural – „Średniowiecze” [online], GlamRap.pl, 15 marca 2019 [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 160. FENT, donGURALesko, ReTo, Sitek ‘Mansa Musa’ – Donatan ujawnił datę premiery klipu! – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 161. FENT, Yah00 ‘Focus’ – premiera kolejnego numer w SBM Starter – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 162. donGURALesko, John Mojo, Zeus i FreshPolakke w interpretacji „Niesiemy ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-05-26].
 163. blenderrap | Shellerini ujawnia tracklistę albumu „Alma Mater” [online], www.blenderrap.pl [dostęp 2020-05-26].
 164. Redakcja, Major SPZ zaprosił na płytę weteranów sceny i świeżą krew [online], GlamRap.pl, 5 marca 2020 [dostęp 2020-05-26] (pol.).
 165. Paluch, Słoń, Kaczor, Sheller, Śliwa i donGURALesko w nowym singlu DJ’a Decksa – CGM.pl [online], CGM, 5 czerwca 2020 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 166. M.O.P i Killaz Group w najnowszym singlu Dj’a Decksa [online], Rytmy.pl, 10 września 2020 [dostęp 2020-10-28].
 167. a b c d e f Klipy [B–D] [online], poznanhiphop.pl [dostęp 2019-01-29] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-05].
 168. donGURALesko – „Co to za miejsce” [online], hip-hop.pl [dostęp 2010-02-14] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-24] (pol.).
 169. Nowy teledysk donGURALesko – „Złote maski” live! [online], poznanskirap.com [dostęp 2010-03-22] [zarchiwizowane z adresu 2010-03-24] (pol.).
 170. Trailer klipu „Palę majki” donGURALesko [online], cgm.pl [dostęp 2010-06-02] [zarchiwizowane z adresu 2010-06-03] (pol.).
 171. Gural – „Betonowe lasy mokną” [online], cgm.pl [dostęp 2010-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2010-06-12] (pol.).
 172. DonGURALesko: „Braga 30” – fotorelacja z planu teledysku [online], cgm.pl [dostęp 2010-09-15] [zarchiwizowane z adresu 2010-09-18] (pol.).
 173. donGURALesko feat. Miodu (Jamal) – „Toczy się” [online], cgm.pl [dostęp 2011-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-21] (pol.).
 174. donGURALesko – „Wszystko jest stanem umysłu” [online], hip-hop.pl [dostęp 2011-10-28] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-30] (pol.).
 175. donGURALesko – „Szpadymelodia” (prod. Matheo) [online], hip-hop.pl [dostęp 2011-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2011-11-09] (pol.).
 176. donGURALesko „Polski Wall Street” teledysk [online], hip-hop.pl [dostęp 2011-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2011-11-11] (pol.).
 177. donGURALesko – „Brudna introdukcja” (ft. DJ Show, prod. Donatan) [online], hip-hop.pl [dostęp 2011-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2011-11-20] (pol.).
 178. donGURALesko – „Podróż na wschód” (Zaklinacz deszczu) [online], hip-hop.pl [dostęp 2011-12-21] [zarchiwizowane z adresu 2014-11-29] (pol.).
 179. donGURALesko „Świeci luna” teledysk [online], hip-hop.pl [dostęp 2012-03-03] [zarchiwizowane z adresu 2014-11-29] (pol.).
 180. donGURALesko – „Kolor purpury” + Goście [Street Video] [online], hip-hop.pl [dostęp 2012-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2014-11-29] (pol.).
 181. donGuralesko „Nadzieja” [online], hip-hop.pl [dostęp 2012-08-08] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-19] (pol.).
 182. Teledysk: donGURALesko – „Chcę Ci dać” [online], glamrap.pl [dostęp 2012-10-31] [zarchiwizowane z adresu 2014-11-29] (pol.).
 183. donGURALesko feat. Sitek, Shellerini – „Pięć” (prod. Tasty Beatz, scratch DJ CUBE, album PJZŻM) [online], youtube.com [dostęp 2012-11-16] (pol.).
 184. DonGuralEsko – „Mogliśmy wszystko” [online], cgm.pl [dostęp 2012-11-16] [zarchiwizowane z adresu 2014-11-29] (pol.).
 185. Mateusz Natali, Video dnia: donGURALesko „Niesiemy dla was bombę” [online], popkiller.pl [dostęp 2012-11-16] (pol.).
 186. Krystian Krupiński, Video dnia: donGURALesko „Al Bundy” [online], popkiller.pl [dostęp 2012-11-16] (pol.).
 187. Mateusz Natali, Video dnia: donGURALesko „Mandala” [online], popkiller.pl [dostęp 2012-11-16] (pol.).
 188. Mateusz Natali, donGURALesko, Hans, Gedz, Młody M, Mielzky, Cira, K2, Człowień i inni odpowiadają na „#Hot16Challenge” [online], popkiller.pl [dostęp 2015-01-26] (pol.).
 189. „Na plaży w Pourville” – nowy klip donGURALesko [online], cgm.pl [dostęp 2016-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2016-12-23] (pol.).
 190. donGURALesko – „Maya” – nowy klip [online], cgm.pl [dostęp 2016-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2016-12-23] (pol.).
 191. Maciej Sulima, donGURALesko „Reflektory” (prod. The Returners) – teledysk [online], popkiller.pl [dostęp 2016-12-23] (pol.).
 192. donGURALesko – „Umarli poeci” (wideo) [online], cgm.pl [dostęp 2016-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2016-12-23] (pol.).
 193. Redakcja, TELEDYSK: Gural ft. The Returners – „O’Kruca” [online], GlamRap.pl, 30 marca 2017 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 194. donGURALesko „Alphabet Challenge” – teledysk | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 195. donGURALesko „Modern Talking” (prod. White House) – teledysk | ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 196. Nowy klip od donGuralesko – Parę słów [online], Freshmag [dostęp 2020-10-28].
 197. Redakcja, donGURALesko „Dom Otwartych Drzwi” – teledysk [online], GlamRap.pl, 19 października 2017 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 198. Redakcja, donGURALesko „Wyspa Kormoranów” – teledysk [online], GlamRap.pl, 24 listopada 2017 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 199. donGURALesko „Tratwa Meduzy” – teledysk i akcja charytatywna | ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 200. donGURALesko „Parawany” – teledysk | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 201. donGURALesko „Gdybym” – teledysk | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 202. DonGURALesko – Poczekaj Moment (prod. i cuty The Returners) MASH-UP (By @MateoPoznan) [online], Break.pl [dostęp 2020-10-28].
 203. Cegła w Murze | Nowy teledysk od donGURALesko! | [online], 30 marca 2018 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 204. donGURALesko „Taka Sytuacja” (prod. i cuty The Returners) – teledysk | ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 205. Redakcja, Donguralesko – „Muzyka Miast” [online], GlamRap.pl, 28 września 2018 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 206. donGURALesko „Jeszcze Większy Świat” – teledysk | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 207. Redakcja, Gural – „Echo” [online], GlamRap.pl, 26 kwietnia 2019 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 208. Turoń | Nowy teledysk od donGuralesko! | [online], 9 maja 2019 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 209. donGURALesko feat. Timothy Snyder, The Returners „20” – teledysk | ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 210. donGURALesko „Latające ryby” – teledysk | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 211. FENT, donGURALesko: Nowy klip ‘Jonasz’ tuż przed premierą albumu ‘Latające ryby’ – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 212. FENT, donGURALesko z oryginalnym klipem 'Nie ma takiej ceny’! – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 213. Redakcja, Gural przedstawił singiel „Migają Lampy 2” [online], GlamRap.pl, 2 września 2019 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 214. Redakcja, donGURALesko „Podróż do źródeł czasu” [online], GlamRap.pl, 13 listopada 2019 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 215. FENT, ‘POWIDOKI’ od donGURALesko. Nowy klip już w sieci! – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 216. Sebastian Konobrocki, „Upadek” Gurala [online], GlamRap.pl, 26 grudnia 2019 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 217. FENT, donGURALesko prezentuje ‘Archipelag Wysp Szczęśliwych’ – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 218. donGURALesko „Wielki Błękit” – teledysk | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 219. donGURALesko „Nosorożec Flo” – teledysk | Rap1Klasy.pl [online], Rap1Klasy [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 220. Autor, Towarzystwo Ludzi Prostych feat. MiłyATZ, Fokus, Rahim (prod. Donatan, skrecze DJ Kostek) #DZIADZIOR ztuba Ztuba.pl [online], Ztuba.pl [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 221. FENT, ‘Przehandlowaliśmy wolność niestety’ – donGURALesko mówi jak jest [VIDEO] – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 222. FENT, ‘LEŚNA LIGA’ od donGURALesko i Paprodziada z Łąki Łan [KLIP] – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 223. FENT, donGURALesko: ‘Hefajstos’ – nowy klip już w sieci! – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 224. 25 tysięcy dla Rak’n’Roll Music – DonGURALesko dziękuje za wpłaty i publikuje teledysk do piosenki „Wschód” infoWire.pl [online], www.infowire.pl [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 225. blenderrap | „Testament” donGURALesko zobrazowany klipem [online], www.blenderrap.pl [dostęp 2020-10-28].
 226. donGURALesko robi „Yabadabadoo” – teledysk | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 227. donGURALesko zaprasza na spacer z Białym Lwem | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 228. „Książki Ważkie” – nowy klip donGURALesko [online], RAPOWO, 7 września 2020 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 229. FENT, ‘Układy nagrody’ nowym teledyskiem donGURALesko – rapnews.pl [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 230. Piotr Górny, Ostatnia Ryba (prod. Magiera) [online].
 231. a b Teledyski [online], poznanskirap.com [dostęp 2010-02-16] [zarchiwizowane z adresu 2010-03-02] (pol.).
 232. donGURALesko – „Wznieście ręce powietrze” (ft. Pezet) [online], hip-hop.pl [dostęp 2010-02-14] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-01] (pol.).
 233. Redakcja, TELEDYSK: donGURALesko x Dj Tuniziano – „Jak Mam Nie Przeklinać” [online], GlamRap.pl, 10 kwietnia 2013 [dostęp 2020-10-29] (pol.).
 234. Redakcja, donGURALesko & Matheo – „Zajko Kokorajko” [online], GlamRap.pl, 27 lutego 2019 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 235. Redakcja, donGURALesko & Matheo – „Teraz” [online], GlamRap.pl, 2 marca 2019 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 236. donGURALesko & Matheo „Pale dym wale płyn / Co” – teledysk | ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 237. Redakcja, Gural & Matheo ft. Shellerini – „Spitfire” [online], GlamRap.pl, 15 marca 2019 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 238. DGE x Matheo x JWP „Robię rap” – teledysk | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 239. Redakcja, Gural & Matheo – „Się na tym nie znam” [online], GlamRap.pl, 15 kwietnia 2019 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 240. Yabadabadoo (Dj Soina Blend) #ELPOLAKO [online], Serwis Informacji Społecznościowej – bsy.pl, 2 czerwca 2020 [dostęp 2020-10-28] (pol.).
 241. Piotr Górny, DGE&Matheo – Normalnie feat. Sitek [online].
 242. DonGURALesko – Wielkie Rzeczy – & Matheo [VRONY&PRO-TONY] – Muzyka w Interia.pl [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2020-10-28].
 243. Gural i Matheo prezentują „Wahadełko” – CGM.pl [online], CGM, 8 listopada 2020 [dostęp 2020-11-13] (pol.).
 244. Redakcja, Gural i Kasta po latach znów we wspólnym kawałku [online], GlamRap.pl, 13 listopada 2020 [dostęp 2020-11-13] (pol.).
 245. Whitehouse (Magiera & LA) – „Mochnacki” (ft. donGuralesko) [online], hip-hop.pl [dostęp 2012-08-04] [zarchiwizowane z adresu 2010-03-02] (pol.).
 246. Mateusz Natali, Video dnia: White House & DonGuralesko, VNM „W górę jadę windą/Do jutra” [online], popkiller.pl [dostęp 2012-05-18] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-18] (pol.).
 247. Donatan – „Budź się” (feat. DonGuralEsko, Pezet, Pih) [online], cgm.pl [dostęp 2012-10-22] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-17] (pol.).
 248. Donatan – „Słowiańska krew” (feat. DonGURALesko, Kaczor, Shellerini, Ry23, Rafi) [online], cgm.pl [dostęp 2012-09-24] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-28] (pol.).
 249. Mateusz Natali, White House Records feat. donGURALesko, Sitek, Buszu „Oczy Mona Lisy” – teledysk [online], popkiller.pl [dostęp 2015-03-09] (pol.).
 250. Tasty Beatz feat. Gural, Kaczor „Magazynek” – teledysk | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-29].
 251. Redakcja, TELEDYSK: Shellerini – „Buzdygan” ft. Ero JWP, donGURALesko [online], GlamRap.pl, 21 maja 2016 [dostęp 2020-10-29] (pol.).
 252. Kaczor x Pih ft. donGURALesko, Ero „Zapytam Ciebie”- teledysk | ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-29].
 253. FENT, TELEDYSK: Michał Urbaniak (ft. donGURALesko) – „Świąteczna Serenada” [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-10-29] (pol.).
 254. PlanBe / donGURALesko „Wszystko jedno / Więcej” (White House ...) [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-29].
 255. DJ Soina feat. donGURALesko, Białas, Kaczor „KMV3” – teledysk | ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-29].
 256. FENT, TELEDYSK: DJ Decks x Kuba Knap, Ero „Prze” / Gural „Styl, rap, bit, pasja” | Mixtape 6 [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-10-29] (pol.).
 257. Redakcja, Pokahontaz ft. Gural – „Średniowiecze” [online], GlamRap.pl, 15 marca 2019 [dostęp 2020-10-29] (pol.).
 258. Robert Lewandowski i Donatan razem: Zobacz teledysk „Mansa Musa” [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2020-10-29] (pol.).
 259. Mansa Musa w wersji DGE to zupełnie inny kawałek. Zmienił się również teledysk! [online], www.eska.pl [dostęp 2020-10-29].
 260. Cleo i donGURALesko w zaskakujacym duecie. Zobacz TELEDYSK do nagrania „Kły” – produkcja Donatan i Robert Lewandowski [online], muzyka.dziennik.pl, 24 września 2019 [dostęp 2020-10-29] (pol.).
 261. Paluch, Gural, Słoń, Sheller, Kaczor i Śliwa w singlu DJ-a Decksa! ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-29].
 262. Redakcja, M.O.P. i Killaz Group w singlu DJ-a Decksa [online], GlamRap.pl, 9 września 2020 [dostęp 2020-10-29] (pol.).
 263. donGURALesko w zaskakującej międzynarodowej kooperacji – CGM.pl [online], CGM, 11 listopada 2020 [dostęp 2020-11-13] (pol.).
 264. Mateusz Natali, Empire Music Studio x donGURALesko x Matheo „Dupa jak Ty” – teledysk [online], popkiller.pl [dostęp 2015-03-09] (pol.).
 265. donGURALesko, John Mojo, Zeus i FreshPolakke w interpretacji „Niesiemy ... [online], www.popkiller.pl [dostęp 2020-10-28].
 266. Poznajcie wyniki 2005 Rapgra Awards! [online], rapgra.com [dostęp 2015-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2015-11-17] (pol.).
 267. podsumowanie2010.poznanskirap.com [online], poznanskirap.com [dostęp 2012-08-21] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-05] (pol.).
 268. Teledysk Roku 2011 [online], poznanskirap.com [dostęp 2012-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-21] (pol.).
 269. Zespół Roku 2011 [online], poznanskirap.com [dostęp 2012-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-13] (pol.).
 270. Album Roku 2011 [online], poznanskirap.com [dostęp 2012-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-10] (pol.).
 271. Ogłoszenie wyników Podsumowania 2012 – Album Roku [online], poznanskirap.com [dostęp 2013-10-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-27] (pol.).
 272. Ogłoszenie wyników Podsumowania 2012 – Artysta roku [online], poznanskirap.com [dostęp 2013-10-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-27] (pol.).
 273. Ogłoszenie wyników Podsumowania 2012 – Teledysk roku [online], poznanskirap.com [dostęp 2013-10-15] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-14] (pol.).
 274. Ziomek [online], filmweb.pl [dostęp 2012-07-04] (pol.).
 275. FENT, „Blok. Muzyka” z udziałem Sokoła, Vienia czy Gurala już 7 maja w TVP Kultura! [online], Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2020-10-28] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]