Travná hora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Travná hora
Ilustracja
Wierzchołek wzniesienia.
Państwo  Polska
 Czechy
Położenie Ostružná, Staré Město pod Sněžníkem
Pasmo Sudety
Góry Bialskie
Wysokość według różnych źródeł 1125 lub 1120 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Travná hora
Travná hora
Ziemia50°13′07,65″N 17°01′02,31″E/50,218792 17,017308
Widok na wzniesienie od strony północno-wschodniej z wzniesienia Brusek

Travná hora (niem. Wiesen Berg) – wzniesienie o wysokości według różnych źródeł 1125 lub 1120 m n.p.m. w północno-wschodnich Czechach w Górach Bialskich (lub w Rychlebskich Horach) w Sudetach Wschodnich, w odległości około 100 m od granicy z Polską[1]. Najwyższy punkt na granicy leży na wysokości 1119,15 m n.p.m.[2] jest jednocześnie najwyższym punktem polskich Gór Bialskich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie, położone na granicy polsko-czeskiej, w południowo-wschodniej części Gór Bialskich w Sudetach Wschodnich, około 5,7 km, na południowy wschód od małej wioski Bielice.

Fizjografia[edytuj | edytuj kod]

Graniczne wzniesienie o zróżnicowanych zboczach i rozległym płaskim wierzchołku z trudnym do określenia w terenie szczycie. Północno-zachodnie zbocze położone jest na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego a najwyższy punkt wzniesienia położony jest na czeskiej stronie kilka metrów na wschód od granicy. Wznosi się w grzbiecie odchodzącym na południowy zachód od Smreka, położonego po czeskiej stronie. Wyrasta na krawędzi „worka bialskiego” minimalnie ponad wierzchowinę z prawie płaskiej grani granicznej między bliźniaczym wzniesieniem Postawna, wznoszącej się po południowo-zachodniej stronie na polskiej stronie i niewielką przełęczą Bielskie Siodło po północno-wschodniej. Stanowi boczną, południowo-zachodnią, spłaszczoną kulminacją rozległej wierzchowiny masywu Smreka. Wzniesienie ma postać wydłużonej kopuły o rozległej spłaszczonej powierzchni szczytowej o dość stromo opadających w większej odległości od szczytu zboczach: wschodnim, południowo-wschodnim i południowym, które schodzą w kierunku dolin położonych po czeskiej stronie. Zbocza: północno-wschodnie, północno-zachodnie i zachodnie prawie o niewidocznym spadku, niezauważalnie przechodzą w zbocza sąsiednich wzniesień. Zbocze północno-wschodnie przechodzi w zbocze wzniesienia Brusek, północno-zachodnie w zbocze bliźniaczego wzniesienia Postawna a zachodnie zbocze wąskim prawie płaskim pasem granicznego grzbietu minimalnie opada w stronę załamania granicy przechodząc w zbocze wzniesienia Palaš.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie zbudowane ze skał metamorficznych, łupków łyszczykowych, kwarcytów i gnejsów gierałtowskich. Na wierzchowinie szczytowej znajduje się kilka niewielkich skałek zbudowanych z kwarcytów.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Najbliższe otoczenie partii szczytowej zajmuje niewielka słabo zalesiona przestrzeń porośnięta górskimi trawami oraz borówką brusznicą i borówką czarną. Wierzchołek szczytu porastają skarłowaciałe szczątkowe resztki pierwotnego lasu świerkowego z domieszką jarzębiny, zbocza porośnięte w większości naturalnym lasem regla dolnego a w partiach szczytowych regla górnego.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Wzniesienie stanowi teren dziki i niecywilizowany, z rzadkimi gatunkami flory i fauny. Wzniesienie pod koniec XX wieku dotknęły zniszczenia wywołane katastrofą ekologiczną w Sudetach.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Uwaga[edytuj | edytuj kod]

  • Wysokości wzniesień i przełęczy w rejonie Gór Bialskich i częściowo w Górach Złotych nie są dokładnie określone, materiały źródłowe oraz mapy podają wysokości różnące się nawet o kilka metrów.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szczyt nie jest oznakowany i na szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny

Poniżej szczytu po czeskiej stronie prowadzi szlak turystyczny

  • szlak turystyczny zielony zielony –szlak turystyczny prowadzący z czeskiej miejscowości Branná, przechodzi wschodnim zboczem w odległości około 500 metrów od wierzchołka.
  • W pobliże szczytu dochodzi się wzdłuż granicy państwa, wąskim pasem pozbawionym drzew od strony Przełęczy u Trzech Granic, lub leśną ścieżką od strony czeskiej od zielonego i niebieski szlaku turystycznego.
  • Szczyt położony jest na płaskim słabo zalesionym terenie i nie stanowi punktu widokowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mapy.cz, Mapy.cz [dostęp 2019-01-24].
  2. Geoportal2 | iMap, mapy.geoportal.gov.pl [dostęp 2019-01-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, tom 16 Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK "KRAJ", Warszawa 1993, ​ISBN 83-7005-095-6
  2. Mapa, Ziemia kłodzka, skala 1:60 000, wyd. ExpressMap, Warszawa, 2007 r., ​ISBN 978-83-88112-94-2