Triaż

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Triage)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykład plakietki stosowanej w triage

Triaż, segregacja, sortowanie triage (fr. triage „segregowanie, sortowanie“) – procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania.

Na świecie znanych jest kilka systemów segregacji. W Polsce powszechny jest system S.T.A.R.T. (Simple Triage and Rapid Treatment – prosta selekcja i szybka pomoc)[1]. Na ocenę stanu zdrowia osoby poszkodowanej „segregator” ma tylko 30 sek.

W systemie S.T.A.R.T. wyróżnia się cztery kategorie poszkodowanych, którym odpowiadają cztery kolory opasek lub plakietek przyznawane na miejscu zdarzenia, w zależności od stanu ich zdrowia i poniesionych obrażeń. Podział na określone grupy wygląda następująco:

  1. czarny (poniżej 4 pkt. SCU) – brak oddechu i tętna, osoba nie do uratowania.
  2. czerwony – transportować w pierwszej kolejności,
  3. żółty – transportować w drugiej kolejności,
  4. zielony – transportować jako ostatni.
Punkt triage podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2 (2020)

System segregacji medycznej S.T.A.R.T. ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych. W przypadku wypadków masowych nieroztropną rzeczą jest zabranie pierwszej rannej napotkanej osoby do szpitala, ponieważ może ona być ranna w takim stopniu, że nie przeżyje 24 godzin lub, wprost przeciwnie, może poradzić sobie bez specjalistycznej opieki medycznej, której z kolei mogą wymagać inne ranne osoby.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kamila Parszywka, Rola i zadania Ratownika Medycznego w Segregacji Medycznej w Polsce, 12 października 2018 [dostęp 2019-06-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.