Trzęsienie ziemi w Nangarhar (2009)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trzęsienie ziemi w Nangarhar (2009)
Nawiedzone państwa  Afganistan
 Pakistan
Epicentrum Prowincja Nangarhar
Data 16 kwietnia 2009
Godzina 1:57 czasu lokalnego
Ofiary śmiertelne 19 osób
Ranni 37 osób
Siła 5,5 skali Richtera
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa lokalizacyjna Afganistanu
Bullseye1.png
Kabul
Kabul
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Bullseye1.png
Kabul
Kabul
Ziemia 34°12′06″N 70°39′00″E/34,201667 70,650000

Trzęsienie ziemi w Nangarhar (2009) - trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło region wschodniego Afganistanu w noc 16 kwietnia 2009 roku, powodując rozległe zniszczenia w granicach okręgu Sherzad, w prowincji Nangarhar. W kilka godzin później region nawiedził nieco słabszy wstrząs, który spowodował dalsze zniszczenia zabudowy i śmierć kolejnych osób. Łącznie - na skutek obu zdarzeń zginęło dziewiętnaście osób, a niemal czterdzieści odniosło obrażenia.

Zdarzenia[edytuj]

Trzęsienie ziemi o sile 5,5 magnitudy uderzyło w region o godzinie 1:57 w nocy. Jego hipocentrum znajdowało się na głębokości 5,7 kilometra.

Wstrząsy odczuto na terenie całego środkowego Afganistanu - m.in. w stolicy kraju, Kabulu, a także na terenach przygranicznych Pakistanu (m.in. w Islamabadzie), jak również w Dolinie Kaszmiru. Według niepotwierdzonych informacji, wibracje mogły zostać odczute nawet w odległym Delhi - dawnej stolicy Indii.

O godzinie 4:12 - nieco ponad dwie godziny po pierwszym wstrząsie - region nawiedził wstrząs wtórny, którego siłę oceniono na 5,1 magnitudy. Wstrząs przyczynił się do powiększenia zniszczeń i uszkodzeń już naruszonych konstrukcji, a także śmierci tych, którzy po pierwszym trzęsieniu ziemi postanowili wrócić do domów.

Skutki[edytuj]

Z uwagi na słabą jakość miejscowej zabudowy, a także porę wystąpienia wstrząsów, liczba ofiar okazała się stosunkowo wysoka, jak na tak umiarkowaną siłę trzęsienia: zginęło dziewiętnaście osób, a 37 odniosło obrażenia. Zniszczeniu uległo co najmniej 370 budynków, z których około pięćdziesięciu zawaliło się kompletnie. Do największych zniszczeń doszło w miejscowościach: Khodi Khel i Sargad Khel.

Bibliografia[edytuj]

Informacja na temat trzęsienia ziemi na portalu internetowym Amateur Seismic Centre