Trzęsienie ziemi w Nangarhar (2009)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzęsienie ziemi w Nangarhar (2009)
Nawiedzone państwa  Afganistan
 Pakistan
Epicentrum Prowincja Nangarhar
Data 16 kwietnia 2009
Godzina 1:57 czasu lokalnego
Ofiary śmiertelne 19 osób
Ranni 37 osób
Siła 5,5 skali Richtera
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa lokalizacyjna Afganistanu
Bullseye1.png
Kabul
Kabul
Ziemia34°12′06″N 70°39′00″E/34,201667 70,650000

Trzęsienie ziemi w Nangarhar (2009) - trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło region wschodniego Afganistanu w noc 16 kwietnia 2009 roku, powodując rozległe zniszczenia w granicach okręgu Sherzad, w prowincji Nangarhar. W kilka godzin później region nawiedził nieco słabszy wstrząs, który spowodował dalsze zniszczenia zabudowy i śmierć kolejnych osób. Łącznie - na skutek obu zdarzeń zginęło dziewiętnaście osób, a niemal czterdzieści odniosło obrażenia.

Zdarzenia[edytuj | edytuj kod]

Trzęsienie ziemi o sile 5,5 magnitudy uderzyło w region o godzinie 1:57 w nocy. Jego hipocentrum znajdowało się na głębokości 5,7 kilometra.

Wstrząsy odczuto na terenie całego środkowego Afganistanu - m.in. w stolicy kraju, Kabulu, a także na terenach przygranicznych Pakistanu (m.in. w Islamabadzie), jak również w Dolinie Kaszmiru. Według niepotwierdzonych informacji, wibracje mogły zostać odczute nawet w odległym Delhi - dawnej stolicy Indii.

O godzinie 4:12 - nieco ponad dwie godziny po pierwszym wstrząsie - region nawiedził wstrząs wtórny, którego siłę oceniono na 5,1 magnitudy. Wstrząs przyczynił się do powiększenia zniszczeń i uszkodzeń już naruszonych konstrukcji, a także śmierci tych, którzy po pierwszym trzęsieniu ziemi postanowili wrócić do domów.

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Z uwagi na słabą jakość miejscowej zabudowy, a także porę wystąpienia wstrząsów, liczba ofiar okazała się stosunkowo wysoka, jak na tak umiarkowaną siłę trzęsienia: zginęło dziewiętnaście osób, a 37 odniosło obrażenia. Zniszczeniu uległo co najmniej 370 budynków, z których około pięćdziesięciu zawaliło się kompletnie. Do największych zniszczeń doszło w miejscowościach: Khodi Khel i Sargad Khel.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Informacja na temat trzęsienia ziemi na portalu internetowym Amateur Seismic Centre