Trzy Kopce (Pogórze Gubałowskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzy Kopce
Ilustracja
Widok z Trzech Kopców na Ciche i Ostrysz
Państwo

 Polska

Pasmo

Pogórze Spisko-Gubałowskie

Wysokość

1022 m n.p.m.

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Trzy Kopce”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Trzy Kopce”
Ziemia49°19′32,9″N 19°53′57,1″E/49,325806 19,899194

Trzy Kopce (1022 m) – wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim (w Paśmie Gubałowskim). Znajduje się w bocznym, północno-wschodnim grzbiecie Palenicy Kościeliskiej. Wznosi się nad miejscowościami Dzianisz, Ciche i Nowe Bystre. Na Trzech Kopcach spotykają się granice tych miejscowości[1]. W nazewnictwie w Karpatach dość często spotyka się określenie Trzy Kopce dla miejsca, w którym graniczą z sobą trzy miejscowości. Zazwyczaj w miejscu tym ustawiano trzy kopce graniczne[2].

Trzy Kopce na grzbiecie Gubałówki to bardzo niewybitne, kopulaste wzniesienie o charakterze zwornikowym, grzbiet Gubałówki rozgałęzia się bowiem na nim na dwa grzbiety tworzące zbocza doliny potoku Cichy. Grzbiet północno-zachodni poprzez Tominów Wierch, Ostrysz i Cyrlicę biegnie w kierunku Chochołowa, grzbiet północny oddziela dolinę Cichego i miejscowość Ciche od doliny Bystrego i miejscowości Nowe Bystre[1].

Trzy Kopce są bezleśne, zajęte przez duże łąki. Dzięki temu rozciąga się stąd rozległy widok na Tatry, Babią Górę i Gorce[1]. Samo wzniesienie jest jednak trudne do zlokalizowania, droga prowadzi bowiem jego wschodnimi, bardzo łagodnymi stokami[3]. Nieco poniżej Trzech Kopców na wschodnich stokach znajduje się pojedyncze gospodarstwo i prowadzi tędy asfaltowa droga i szlak turystyki pieszej i rowerowej. Nieco poniżej tego gospodarstwa, na północno-wschodnich stokach Trzech Kopców znajduje się rozdroże. Czerwony szlak turystyczny skręca na zachód, na Tominów Wierch, asfaltowa droga biegnie dalej na północ, do osiedla Dudkówka w Nowym Bystrym[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwonyszlak rowerowy niebieski pieszy i rowerowy: GubałówkaPałkówka – Słodyczki – Gruszków Wierch – Trzy Kopce – Tominów Wierch – Ostrysz – Chochołów

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [dostęp 2015-04-01].
  2. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  3. Propozycje wycieczek na polskim Spiszu [dostęp 2017-03-18] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-18].