Trzy królestwa: Wskrzeszenie smoka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trzy królestwa: Wskrzeszenie smoka
三國之見龍卸甲
Gatunek

kostiumowy

Rok produkcji

2008

Data premiery

3 kwietnia 2008

Kraj produkcji

ChRL
Korea Południowa
Hongkong

Język

mandaryński

Czas trwania

102 min

Reżyseria

Daniel Lee

Scenariusz

Daniel Lee
Ho Leung Lau

Główne role

Andy Lau
Sammo Hung
Maggie Q

Muzyka

Henry Lai

Zdjęcia

Tony Cheung

Scenografia

Daniel Lee

Kostiumy

Thomas Chong

Montaż

Cheung Ka-fai
Tang Man To

Budżet

ok. 25 000 000 USD

Trzy królestwa: Wskrzeszenie smoka (三國之見龍卸甲) – film kostiumowy z 2008 roku zrealizowany w Chińskiej Republice Ludowej w koprodukcji z Koreą Południową i Hongkongiem[1]. Reżyserem i zarazem scenografem filmu był Daniel Lee, który wspólnie z Ho Leungiem Lauem napisał także scenariusz. Nie należy mylić tego obrazu z Trzema królestwami Johna Woo, które zostały wyprodukowane w Chinach w tym samym roku. Podobne tytuły obu filmów wynikają z tego, iż ich akcja rozgrywa się w tej samej epoce w dziejach Chin. Obie produkcje nie są jednak w jakikolwiek sposób powiązane ze sobą.

Film został zrealizowany w języku mandaryńskim. Dzięki temu mógł być pokazywany na większości obszaru Chin bez dodatkowo opracowanej lokalnej wersji językowej.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu trwa ponad 30 lat i jest osadzona w Epoce Trzech Królestw, czyli okresie w historii Chin przypadającym na III wiek, gdy kraj podzielony był między trzy rywalizujące ze sobą monarchie, z których każda chciała zjednoczyć go pod własnym berłem. Głównym bohaterem jest Zhao Zilong, który zaczyna służbę w armii Shu Han jako prosty żołnierz z prowincji, lecz dzięki swemu bohaterstwu, waleczności i odwadze z czasem staje się słynnym generałem. Wciąż nie jest jednak w stanie osiągnąć nadrzędnego celu swojej służby, za jaki stawiał sobie pomoc swemu władcy w zjednoczeniu Chin.

Opowiedziana w filmie historia jest luźno oparta na Kronikach Trzech Królestw autorstwa Chen Shoua, uznawanych w chińskiej historiografii za najbardziej autorytatywny tekst źródłowy z tej epoki, a bardziej bezpośrednio na napisanej w XIV wieku Opowieści o Trzech Królestwach Luo Guanzhonga. Dokonano jednak twórczego przetworzenia materiału historycznego. Dodano wiele postaci fikcyjnych, na czele z Cao Ying, będącą główną oponentką bohatera w drugiej połowie filmu. Sam Zhao Zilong wzorowany jest na legendarnym generale Zhao Yunie.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Choć Hongkong jest od 1997 autonomiczną częścią ChRL, jego kinematografię tradycyjnie klasyfikuje się jako zupełnie osobną od chińskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]