Przejdź do zawartości

Trzęsienie ziemi na Alasce (1957)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trzęsienie ziemi na Alasce (1957)
Nawiedzone państwa

 Stany Zjednoczone

Stan

 Alaska

Epicentrum

na południowy wschód od wyspy Adak

Data

9 marca 1957

Godzina

4:22

Ofiary śmiertelne

0 osób

Siła

8,6 skali Richtera

Zasięg trzęsienia

Wyspy Andrejanowa

Położenie na mapie Ameryki Północnej
Ziemia51°50′N 175°10′W/51,833333 -175,166667

Trzęsienie ziemi na Wyspach Andrejanowa na Alasce (1957)trzęsienie ziemi, do jakiego doszło 9 marca 1957 roku. Epicentrum wstrząsów znajdowało się na południe od Andreanof Islands, należących do łańcucha Aleutów. Zdarzenie to stanowi jeden z najsilniejszych wstrząsów sejsmicznych znanych sejsmologii.

Zdarzenie

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wibracje wystąpiły o godzinie 4:22 rano czasu lokalnego. Ich epicentrum znajdowało się na południowy wschód od wyspy Adak. Wstrząsy o sile równej 8,6 magnitudy spowodowały m.in. powstanie szerokiej na 4,5 metra szczeliny na jednej z tamtejszych asfaltowych dróg.

Początkowo magnitudę trzęsienia oceniono na 9,1. Dopiero niedawno dokładniejsze badania pozwoliły zrewidować tę wartość do 8,6.

Bezpośrednio po wstrząsie, z regionu epicentrum zaczęły rozprzestrzeniać się fale tsunami. Uderzyły one w wybrzeża na przylądku Scotch oraz w zatoce Sand. Tsunami, rozprzestrzeniając się na Pacyfiku, dotknęło m.in. wybrzeża Kalifornii, Hawajów, Japonii, Salwadoru i Chile.

Po zasadniczym trzęsieniu ziemi, przez południową część archipelagu Aleutów – od wyspy Unimak po cieśninę Amchitka – przetoczyła się seria ponad trzystu wstrząsów wtórnych, zaś na wyspie Unimak obudził się, po dwustu latach uśpienia, wulkan Mount Vsevidof.

Skutki

[edytuj | edytuj kod]

Na wyspie Adak trzęsienie ziemi spowodowało rozległe uszkodzenia infrastruktury (spękane drogi, dwa zawalone mosty), a także zniszczenia części siedzib mieszkalnych.

Na wyspie Unimak zniszczenia – spowodowane głównie wysokimi na piętnaście metrów tsunami – objęły rejon portowych doków. Ośmiometrowej wysokości fale zerwały część rurociągów w zatoce Sand, a na przylądku Scotch zmyły do morza wiele budynków.

Tsunami, przemieszczając się przez Pacyfik, spowodowały niewielkie straty w porcie San Diego, w Kalifornii, za to duże zniszczenia – oceniane na pięć milionów ówczesnych dolarów – na wyspach: Oʻahu i Kauaʻi na Hawajach, gdzie poważnie uszkodziły zabudowę dwóch osad.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]