Tsuruhime

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tsuruhime (jap. 鶴姫), Ōhōri Tsuruhime (jap. 大祝鶴姫, 1526–1543) – japońska wojowniczka onna-bugeisha, kapłanka shintō. Z powodu jej odwagi w boju i boskiego natchnienia nazywana jest „japońską Joanną d’Arc”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1526 na wyspie Ōmishima, była córką głównego kapłana (kannushi) świątyni Ōyamazumi[1]. Od młodości trenowała sztuki walki[2].

Ōmishima znajdowała się pod jurysdykcją klanu Kōno z prowincji Iyo, który prowadził wojnę z Yoshitaką Ōuchim z miasta Yamaguchi[2]. W trakcie walk zginęło jej dwóch starszych braci[2].

W 1541 zmarł jej ojciec i Tsuruhime została główną kapłanką świątyni[3]. Tsuruhime objęła dowodzenie lokalnymi siłami, oświadczając przy tym, że jest nie tylko obrończynią świątyni, ale także wcieleniem Mishimy Myojin, silnego kami pod którego wezwaniem wzniesiono świątynię[2].

W tym samym roku Ōmishima została zaatakowana przez armię Ōuchiego, ale dowodzeni przez Tsuruhime samurajowie obronili wyspę[2]. Cztery miesiące później wojska Ōuchiego pod wodzą generała Obary Nakatrukasy powróciły aby ponownie zaatakować wyspę[4]. Tsuruhime poprowadziła kontratak niespodziewania atakując okręty wroga[4] Dokonała skutecznego abordażu okrętu generała Nakatrukasy i wezwała go na pojedynek[4] Tsuruhime zabiła generała w pojedynku, a wrogie okręty zostały obrzucone bombami horokubija i przeciwnik został ponownie zmuszony do ucieczki[4].

Dwa lata później, Tsuruhime ponownie brała udział w walkach obronnych o wyspę, według przekazów po śmierci jej narzeczonego w walce popełniła samobójstwo topiąc się[4].

Tsuruhime z powodu jej odwagi w boju i boskiego natchnienia nazywana jest „japońską Joanną d’Arc[1].

Zbroja[edytuj | edytuj kod]

W świątyni shintō Ōyamazumi znajduje się zbroja samurajska o charakterystycznym kształcie, z wycięciem na talię, wyraźnie zaprojektowany dla kobiety[1]. Według lokalnej tradycji zbroja należała do Tsuruhime[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Turnbull 2010 ↓, s. 38.
  2. a b c d e Turnbull 2010 ↓, s. 39.
  3. Turnbull 2010 ↓, s. 38-39.
  4. a b c d e Turnbull 2010 ↓, s. 40.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]