Kannushi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kannushi

Kannushi (jap. 神主 kannushi; lub 神職 shinshoku) – kapłan shintō, strażnik chramu shintō. Niegdyś termin ten odnosił się do głównego kapłana lub kogoś, kto został - według ścisłych reguł - wyznaczony do posługi w pośrednictwie z bogami, bóstwami (kami).

Zadaniem kannushi jest opiekowanie się chramem oraz celebrowanie rytuałów i świąt religijnych, w tym m.in.: obrzędu odganiania złych duchów od nowo narodzonych dzieci przynoszonych przez rodziców do chramu (pod którego są opieką) w czasie ich wizyty (miya-mairi), ślubów, rytualnego oczyszczania miejsca, na którym ma być zbudowany dom, uczestniczenia w otwieraniu nowych firm itd.

Strój kapłana składa się m.in. z dwóch rodzajów nakrycia głowy: eboshi i kanmuri. Pierwsze jest mniej formalne, drugie - używane w czasie oficjalnych ceremonii.

Kannushi noszą m.in. białe szaty ikan, wzorowane na dawnym stroju dworskim, oraz asagutsu - czarne chodaki wykonane z drewna paulowni, pokryte laką. Przy formalnych okazjach na ikan narzucana jest wierzchnia szata [1]. W dawnych wiekach miała ona kolor purpurowy, czerwony, zielony, jasny niebieski lub żółty. Wyrażały one rangę dworską noszącego. Dziś są to jedynie: czerń, czerwień i jasny błękit.

W czasie ceremonii strój kapłana uzupełnia i dodaje godności akcesorium, zwane shaku. Jest to wąska, drewniana deseczka o długości ok. 30 cm, trzymana przed sobą w obu rękach. Przedmiot ten pochodzi z Chin i był używany niegdyś przez arystokrację. Służył on jako "ściągawka" z podpowiedziami, zapisanymi od strony trzymającego, ułatwiającymi przestrzeganie skomplikowanych ceremoniałów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Illustrated Guide to Japan. Culture and Tradition. Tokyo: JTB Publishing, 2007, s. 13. ISBN 978-4-533-04523-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Basic Terms of Shinto (Revised Edition), Kokugakuin University, Tokyo, 1985
  • Sokyo Ono, Shinto - the Kami Way, Charles E. Tuttle Co.,Inc., Tokyo 1992