Tulipan Maria Kaczyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tulipan 'Maria Kaczyńska'
Ilustracja
Tulipany 'Maria Kaczyńska'
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd liliowce
Rodzina liliowate
Rodzaj tulipan
Nazwa systematyczna
Tulipa L. 'Maria Kaczynska'

Tulipan 'Maria Kaczyńska' (Tulipa 'Maria Kaczynska') – odmiana uprawna rośliny z rodzaju tulipan (rodzina liliowate Liliaceae). Wyhodowana została w Holandii przez Jana Ligtharta w 2008 i nazwana na cześć pierwszej damy, małżonki prezydenta Polski, Lecha KaczyńskiegoMarii Kaczyńskiej.

Odmiana posiada barwę kremową. Jej przygotowanie zajęło Ligthartowi 18 lat. Jest zarejestrowana przez Holenderskie Królewskie Powszechne Stowarzyszenie dla Cebul Kwiatowych jako jedna z 4500 odmian tulipanów. Kwiat jest odporny na stosunkowo niskie temperatury i nagłe zmiany pogodowe.

Nadanie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nadanie nazwy odmianie odbyło się w obecności Marii Kaczyńskiej we wrześniu 2008 w ogrodach Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie przy ul. Kawalerii 10. Inicjatorem nadania nazwy był ambasador holenderski w Polsce – Marnix Krop. Wręczona pierwszej damie cebulka miała numer 00001.

Hodowla[edytuj | edytuj kod]

Jan Ligthart jest jednym z bardziej znanych holenderskich hodowców tulipanów (zajmuje się tym od 14. roku życia). Tereny uprawne Ligtharta znajdują się w miejscowości Breezand w Holandii Północnej. Zajmuje się on głównie hodowlą nowych odmian, a w sprawach masowej produkcji kooperuje z firmą rodziny Rooyakkers.

Najbardziej znane odmiany wyhodowane przez Ligtharta to 'Washington' i 'Strong Solid'. Wcześniej zarejestrował także inne odmiany związane nazewnictwem z Polską – 'Irena Sendlerowa', 'Generał Stanisław Maczek', 'Preludium Chopina' i 'Mikołaj Kopernik'. Znane są również inne wyhodowane przez niego odmiany, np. 'Jurij Gagarin', 'Elvis Presley' czy od nazwisk pierwszych dam – 'Hilary Clinton', 'Laura Bush' oraz 'Bernadette Chirac'.

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

W 2011 kwiaty tej odmiany trafiły na uroczystości rocznicowe w Smoleńsku[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-14].
  2. Jest już tulipan "Lech Kaczyński". rp.pl, 1 maja 2011. [dostęp 1 maja 2011].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Prezydencki tulipan, w: Metro, nr 1811/2010, s.5, ISSN 1642-8684
  2. http://www.pnos.pl/?d=w&g=37 - informacja o hodowcy (dostęp 14.4.2010)
  3. http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,230221,cebulka-tulipana-maria-kaczynska-przekazana-pierwszej-damie.html - wręczenie cebulki (dostęp 14.4.2010)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]