Turnia Lechwora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Turnia Lechwora i Brzuchata

Turnia Lechwora, Turnia Lechfora – skała na Wyżynie Częstochowskiej w miejscowości Rzędkowice w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Włodowice. Jest jedną ze Skał Rzędkowickich[1]. Znajduje się na terenie otwartym, pomiędzy skałami Wielka Baszta i Brzuchata i jest z nimi złączona[2].

Zbudowana jest z wapieni i ma wysokość 12-27 m. Jest połoga, pionowa lub przewieszona i znajdują się w niej takie formacje skalne jak: rysy, filary, zacięcia, kominy oraz duże i małe nyże. Przez wspinaczy skalnych opisywana jest razem z Brzuchatą jako Turnia Lechwora, Brzuchata Turnia I, Brzuchata Turnia II, Brzuchata Turnia III. Ściany wspinaczkowe o wystawie północno-wschodniej, wschodniej, południowo-wschodniej i południowej. Na Turni Lechwora wspinacze poprowadzili 13 dróg wspinaczkowych o trudności V – VI.5 w skali Kurtyki. Najdłuższa z tych dróg ma długość 27 m. 11 dróg ma stałe punkty asekuracyjne (ringi i stanowiska asekuracyjne)[3].

Wspinacze skalni tak piszą o Turni Lechwora: Jedna z ikon Jury Północnej, niemal 30 -metrowy mur skalny z pięknym kominem pośrodku oferujący długie piękne drogi w płycie. Każda droga na Lechforze jest klasykiem[3].

W Turni Lechwora znajduje się niewielka jaskinia zwana Małym Oknem Rzędkowickim[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2018-05-04].
  2. Skałoplany. Skałki Rzędkowickie. [dostęp 2018-06-04].
  3. a b Topo wspinaczkowe portalu górskiego. Skały Rzędkowickie. [dostęp 2018-06-04].
  4. Jerzy Zygmunt, Małe Okno Rzędkowickie, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2019-07-25].