Turystyka aborcyjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Turystyka aborcyjna – podróżowanie do miejsc o większej dostępności aborcji, w celu jej dokonania.

Pod pojęciem turystyki aborcyjnej rozumiane są najczęściej wyjazdy w celu dokonania aborcji, ale termin dotyczy też wyjazdów w celu zakupu lub otrzymania środków wczesnoporonnych itp.

Marginalnym pod względem liczby wykonywanych zabiegów jest holenderski statek Langenort należący do stowarzyszenia Kobiety na falach. Na statku tym można dokonać aborcji na wodach eksterytorialnych, zgodnie z holenderskim prawem[1].

Prawny status turystyki aborcyjnej[edytuj | edytuj kod]

Istnieją sprzeczne oceny dotyczące legalności turystyki aborcyjnej. Ponadto jej ocena prawna może różnić się w zależności od przepisów obowiązujących na terenie konkretnego państwa, z którego pochodzi osoba wyjeżdżająca z niego w celu dokonania aborcji.

Analiza przedstawiona przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris wskazuje, że na gruncie prawa polskiego o ile sam wyjazd celem przerwania ciąży jest legalny, o tyle reklama czy zachęcanie do turystyki aborcyjnej może być karalne[2].

Z kolei spór między irlandzkimi organizacjami promującymi turystykę aborcyjną a władzami Irlandii próbującymi zakazać ich działalności zakończył się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w 1992. W sprawie „Open Door oraz Dublin Well Woman przeciwko Irlandii” trybunał uznał Irlandię winną ograniczenia prawa do informacji i nakazał odwołanie przepisów zakazujących działalności informacyjnej stowarzyszeniom proaborcyjnym.

Dla odmiany przykładowo prawo Liechtensteinu wyraźnie przewiduje kary dla obywateli tego kraju, dokonujących przerwania ciąży poza jego granicami[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aborcja na falach, „newsweek.pl”, 5 września 2004 [dostęp 2018-01-03].
  2. Jerzy Ferenz, Analiza dotycząca przestępstwa pomocy w aborcji.
  3. Liechtenstein: Aborcja nadal karalna, „gosc.pl”, 6 grudnia 2013 [dostęp 2018-01-02].