Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Państwo  Polska
Data założenia 1992
Dziedzina związek organizacji pozarządowych
Dyrektorka Wykonawcza Krystyna Kacpura
Adres ul. Nowolipie 13/15
00-150 Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Ziemia52°14′37,8″N 20°59′40,1″E/52,243833 20,994472
Strona internetowa

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – związek organizacji pozarządowych działający na rzecz praw człowieka, w szczególności prawa kobiet do decydowania o tym, czy i kiedy mieć dzieci. Dyrektorką Wykonawczą Federacji jest Krystyna Kacpura.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Federacja powstała 15 maja 1992 roku[1]. Domaga się zrównania szans kobiet i mężczyzn, w tym prawa kobiet do świadomego macierzyństwa: rzetelnej wiedzy na temat seksualności człowieka, dostępu do antykoncepcji, prawa do dobrej jakości diagnostyki prenatalnej i opieki nad płodem, prawa do przerywania ciąży[2]. Inicjuje wiele akcji, a od 12 listopada 1991 roku prowadzi własny Telefon Zaufania dla Kobiet, szukających informacji i wsparcia w obszarze praw i zdrowia reprodukcyjnego[3] i służy udzielaniu informacji, poradnictwa i wsparcia w zakresie antykoncepcji, ciąży, profilaktyki i leczenia chorób narządów kobiecych, problematyki menopauzy; przemocy, konfliktów w rodzinie, problemów w relacjach; prawa pacjenta/pacjentki, przemocy w rodzinie oraz prawa pracy; dojrzewania, antykoncepcji, relacji, seksualności.

Przy Federacji działa nieformalna Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton”, która zajmuje się tzw. edukacją rówieśniczą i prowadzi pogadanki w szkołach, a także poradnictwo dla młodzieży.

Federacja należy do Polskiej Koalicji Social Watch. Od 1999 roku Federacja posiada status organizacji doradczej przy Radzie Społeczno-Ekonomicznej ONZ[4][5].

Organizacja w latach 2004–2010 była wspierana finansowo m.in. przez firmę G. R. produkującą środki antykoncepcyjne oraz organizację IPAS, producenta narzędzi stosowanych w zabiegach aborcji, które zlecały jej prowadzenie kampanii promujących jej produkty[6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Statut. Federa.org.pl. [dostęp 11 października 2011].
  2. Cele. Federa.org.pl. [dostęp 11 października 2011].
  3. O Telefonie Zaufania na stronie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny www.federa.org.pl
  4. O nas. Federa.org.pl. [dostęp 12 października 2011].
  5. Paweł Kowal: Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 5127. Sejm.gov.pl. [dostęp 12 października 2011].
  6. „Wśród wydrukowanych broszur znajdowała się broszura pt. “antykoncepcja po stosunku” zawierająca opis działania środka antykoncepcyjnego E…, którego producentem jest firma G… Nazwa środka była wielokrotnie przywoływana w broszurze. (...) Z wpłat dokonanych przez G… w 2008 r. sfinansowano prowadzenie korespondencji w serwisie internetowym Wpadka.pl. W tym zakresie producent środków antykoncepcyjnych składał w ramach działalności PR “zamówienia” obwarowane sankcją zwrotu środków w przypadku niedostarczenia “towaru” i oczekują wystawienia “faktury”. Taka forma współpracy, w ocenie sądu, jest odpowiednia do podmiotów będących w relacji zleceniodawca-zleceniobiorca.””, Joanna Najfeld: Litania kłamstw Nowickiej. 2011.
  7. Wyrok w sprawie Wandy Nowickiej w Internecie. Rzeczpospolita, 2011.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]