Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Rok założenia 1992
Dziedzina związek organizacji pozarządowych
Dyrektorka Wykonawcza Krystyna Kacpura
Adres ul. Nowolipie 13/15
00-150 Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Ziemia52°14′37,8″N 20°59′40,1″E/52,243833 20,994472
Strona internetowa

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – związek organizacji pozarządowych działający na rzecz praw człowieka, w szczególności prawa kobiet do decydowania o tym, czy i kiedy mieć dzieci. Dyrektorką Wykonawczą Federacji jest Krystyna Kacpura.

Skład[edytuj]

Działalność[edytuj]

Federacja powstała 15 maja 1992 roku[1].

Federacja domaga się zrównania szans kobiet i mężczyzn, w tym prawa kobiet do świadomego macierzyństwa: rzetelnej wiedzy na temat seksualności człowieka, dostępu do antykoncepcji, prawa do dobrej jakości diagnostyki prenatalnej i opieki nad płodem, prawa do przerywania ciąży. Inicjuje wiele akcji i prowadzi własny telefon zaufania[2]. Przy Federacji działa nieformalna Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton”, która zajmuje się tzw. edukacją rówieśniczą i prowadzi pogadanki w szkołach, a także poradnictwo dla młodzieży.

Federacja należy do Polskiej Koalicji Social Watch. Od 1999 roku Federacja posiada status organizacji doradczej przy Radzie Społeczno-Ekonomicznej ONZ[3][4].

Organizacja w latach 2004-2010 była wspierana finansowo m.in. przez firmę G. R. produkującą leki wczesnoporonne oraz organizację IPAS, producenta narzędzi stosowanych w zabiegach aborcji, które zlecały jej prowadzenie kampanii promujących jej produkty[5][6].

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Statut. Federa.org.pl. [dostęp 11 października 2011].
  2. Cele. Federa.org.pl. [dostęp 11 października 2011].
  3. O nas. Federa.org.pl. [dostęp 12 października 2011].
  4. Paweł Kowal: Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 5127. Sejm.gov.pl. [dostęp 12 października 2011].
  5. „Wśród wydrukowanych broszur znajdowała się broszura pt. “antykoncepcja po stosunku” zawierająca opis działania środka antykoncepcyjnego E…, którego producentem jest firma G… Nazwa środka była wielokrotnie przywoływana w broszurze. (...) Z wpłat dokonanych przez G… w 2008 r. sfinansowano prowadzenie korespondencji w serwisie internetowym Wpadka.pl. W tym zakresie producent środków antykoncepcyjnych składał w ramach działalności PR “zamówienia” obwarowane sankcją zwrotu środków w przypadku niedostarczenia “towaru” i oczekują wystawienia “faktury”. Taka forma współpracy, w ocenie sądu, jest odpowiednia do podmiotów będących w relacji zleceniodawca-zleceniobiorca.””, Joanna Najfeld: Litania kłamstw Nowickiej. 2011.
  6. Wyrok w sprawie Wandy Nowickiej w Internecie. Rzeczpospolita, 2011.