Tutow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tutow
gmina
ilustracja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Meklemburgia-Pomorze Przednie

Powiat

Vorpommern-Greifswald

Wspólnota

Urząd Jarmen-Tutow

Burmistrz

Roland Heiden

Powierzchnia

6,05 km²

Wysokość

8 m n.p.m.

Populacja (31.12.2010)
• liczba ludności


1 233

• gęstość

205 os./km²

Numer kierunkowy

039999

Kod pocztowy

17129

Tablice rejestracyjne

VG, ANK, GW, PW, SBG, UEM, WLG

Adres urzędu:
Dr.-Georg-Kohnert-Str. 5
17126 Jarmen
Położenie na mapie powiatu
Położenie na mapie
53°55′N 13°16′E/53,916667 13,266667
Strona internetowa
Portal Niemcy

Tutow (pol. hist. Tutów[1]) – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald, wchodząca w skład Związku Gmin Jarmen-Tutow.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna miejscowość Tutow powstała dopiero w latach trzydziestych ubiegłego wieku, po tym jak w roku 1933 na terenach byłego folwarku Wittenwerder zaczęto budowę lotniska wojskowego Tutow. 1 października 1938 roku miejscowość oficjalnie otrzymała nazwę Tutow/Flughafen (pol. Tutow/Lotnisko). Po zakończeniu budowy aż do roku 1945 znajdowała się tam bojowa eskadra lotnicza, głównie z typem samolotów myśliwskich. Tutaj również znajdowała się jedna z największych w III Rzeszy szkoła kształcąca przyszłych pilotów wojskowych. Dodatkowo otwarto filie zakładów zbrojeniowych Arado, produkująca samoloty myśliwskie typu Fw 190.

Po zakończeniu działań wojennych, lotnisko i część infrastruktury zostało zniszczone lub zdemontowane przez Armię Radziecką. Jednak dalej lotnisko było eksploatowane przez NVA i wojska Radzieckie. Od roku 1985 całkowitą kontrolę nad lotniskiem przejęła Armia Radziecka, gdzie od roku 1986 zaczęto budowę bloków mieszkalnych, sklepów, szkoły i całej rzeszy budynków socjalnych przeznaczonych dla żołnierzy radzieckich i ich rodzin. W roku 1994 ostatni żołnierze opuścili jednostkę w Tutow, a bloki mieszkalne zostały przekazane gminie Tutow na potrzeby cywilne.

W niedokończonym w czasie wojny budynku kina i kasyna wojskowego, przy drodze B110, powstała fabryka konserw „VEB Nordfrucht”. Gdzie oprócz przerobu owoców i warzyw, produkowano również znaną w całych wschodnich Niemczech musztardę „Tutower Senf”. W latach 1986-1989 w fabryce, sezonowo pracowały również grupy studentów uczących się na Politechnice Koszalińskiej. Po roku 1990 fabryka została sprywatyzowana i parę razy zmieniała swego właściciela. W końcu fabrykę zamknięto, a produkcję przeniesiono do miejscowości Stavenhagen, gdzie do tej pory produkuje się musztardę pod nazwą „Tutower Senf”.

Ze względu na wysokie bezrobocie i brak perspektyw, większość, szczególnie młodych ludzi opuściła Tutow szukając lepszego życia w zachodniej części Niemiec. Systematycznie zmniejsza się liczba mieszkańców, która w roku 2004 wynosiła jeszcze 1 550 osób, a dwa lata później już tylko 1 372 osoby. Na chwilę obecną w miejscowości żyje około 1 233 mieszkańców (31 grudnia 2010).

Dzięki ofiarności mieszkańców i sponsorów w roku 2009 stworzono dwa nowe place zabaw dla dzieci. Ze względu na ograniczony budżet, prace przygotowawcze i budowę placu wykonali mieszkańcy w ramach czynu społecznego, a wielka gala otwarcia nastąpiła 1 czerwca 2009 roku. Wielkim wkładem i zaangażowaniem wykazała się także Ochotnicza Straż Pożarna Tutow, dzięki której możliwa jest organizacja różnego rodzaju imprez rozrywkowych dla dzieci i dla dorosłych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kazimierz Ślaski, Podziały terytorialne Pomorza w XII-XIII wieku, Poznań 1960, s. 42.