Twins Seven-Seven

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Twins Seven-Seven
Imię i nazwisko Taiwo Olaniyi Oyewale-Toyeje Oyelale Osuntoki
Data i miejsce urodzenia 3 maja 1944
Ogidi Ikimu
Data i miejsce śmierci 16 czerwca 2011
Ibadan
Dziedzina sztuki malarstwo, rzeźba

Książę Twins Seven-Seven, właśc. Taiwo Olaniyi Oyewale-Toyeje Oyelale Osuntoki (ur. 3 maja 1944 w Ogidi Ikimu w stanie Kogi, zm. 16 czerwca 2011[1] w Ibadanie) – nigeryjski malarz, rzeźbiarz, aktor, poeta oraz muzyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki jego kariery sięgają lat '60 XX wieku, gdy stał się uczniem tzw. szkoły Oshogbo prowadzonej przez Ullie Beiera. Jego twórczość jest silnie związana z wierzeniami grupy etnicznej Yoruba. W maju 2005 roku otrzymał tytuł UNESCO Artysta dla Pokoju[2].

Jako młodzieniec dołączył do grupy podróżującej po kraju ze spektaklami i zaczął zarabiać na życie jako tancerz. W 1964 roku trafili do Oshogbo, gdzie wypatrzył go Ullie Beier i zaprosił na prowadzone przez siebie warsztaty dla młodych artystów. Dzięki odkrytym wtedy talentom założono tzw. szkołę Oshogbo, której stał się (z czasem) najbardziej znanym reprezentantem. W ciągu roku jego prace pojawiły się na wystawach w Nigerii, Czechosłowacji oraz Stanach Zjednoczonych. Zostały one dobrze przyjęte, a sam artysta stał się rozpoznawalny[3]. Zaangażował się w działalność na scenie politycznej, muzycznej i filmowej[4]. W tym czasie przez przypadek odkrył, że należy do rodu królewskiego i od tamtej pory zarówno przed nazwiskiem jak i pseudonimem dodaje swój książęcy tytuł – prince[4].

Jego sztuka, zwłaszcza w początkowym okresie twórczości, charakteryzuje się silnym powiązaniem z mitologią i kosmogonią ludu Yoruba. Jego dzieła wypełnione były wtedy miejscowymi ludźmi, zwierzętami, roślinami i bóstwami. W późniejszym etapie, malarz nie bał się poruszać kwestii społecznych i politycznych (w tym krytykować ówczesną politykę rządu Nigerii). Jego technikę malarską cechuje bogactwo ornamentyki, za to brak poszanowania dla zasad perspektywy czy proporcji[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prince Twins Seven-Seven, Nigerian Artist, Dies at 67
  2. Prince Twins Seven-Seven Named UNESCO Artist for Peace (ang.). portal.unesco.org. [dostęp 2011-06-12].
  3. a b Prince Twins Seven Seven — World Famous Nigerian Painter and Musician (ang.). nathanielturner.com. [dostęp 2011-06-12].
  4. a b Twins Seven Seven (ang.). soundwayrecords.com. [dostęp 2011-06-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Glassie Henry, Prince Twins Seven-Seven. His Art, His Life in Nigeria, His Exile in America, ​ISBN 978-0-253-35439-6
  2. http://www.africancontemporary.com/Twins%20Seven%20Seven.htm
  3. http://www.nathanielturner.com/princetwinssevenseven.htm
  4. http://portal.unesco.org/en/ev.php-URL_ID=27586&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html
  5. http://www.soundwayrecords.com/articles/twins-seven-seven.html

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]