Tygodnik Cieszyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strona tytułowa "Tygodnika Cieszyńskiego" z 31 marca 1849

Tygodnik Cieszyński – polska gazeta wydawana co tydzień w Cieszynie w latach 1848-1851

Pęknął czarny obłok który przez stulecia niebo jasne zasłaniał, zabłysnęło słońce wolności i ciemność straszna znikła. Długoście spali, bracia moi, a długo spać niezdrowo; — sąsiedzi wasi dawniej się przebudzili, — uprzedzili słońce, uprzedzili jutrzenkę, rzucili się do prace i już są daleko naprzód, podczas gdy wy się dopiero obudzacie. Twardy sen kleił oczy wasze, a z tego snu któż was przebudził? Niektórzy z synów waszych, którycheście na to ustanowili, przebudzili się wprawdzie, lecz któryż zawołał na was: ocućcie się? Ci pracowali ­dla siebie i mówili: niech tam śpią, dobry jest dla nich odpoczynek. Lecz oto głos archanioła wolności i o wasz kraj się obił i was do oświecenia się pobudził. Niemieszkajcież więc bracia mili użyć tej przyleżytości, rzućcie się wspólnie do pracy, przebudzajcie jeszcze śpiących, ­napominajcie i zachęcajcie ich przykładem waszym; długi jest dzień, dużo możemy pracować, a gdy pilni i wytrwali będziemy, dogonimy naszych sąsiadów, przebiegniemy ich nawet, gdy ci już wysileni przestaną pracować."[1] Takie cele postawili sobie redaktorzy w artykule wstępnym pisma.

6 maja 1848 wyszło w Cieszynie pierwsze pismo polskie Tygodnik Cieszyński. Wydawali go wspólnie Paweł Stalmach, Andrzej Cienciała i dr Ludwik Klucki. Początkowe numery dr Klucki podpisywał jako wydawca, A. Cienciała jako główny współpracownik, ponieważ Stalmach bawił jeszcze w Wiedniu. Od 16. numeru wydanego 12 sierpnia 1848 roku P. Stalmach podpisywał się jako redaktor, Klucki jako wydawca, aż nareszcie od 1 września 1849 podpisywał pismo jako redaktor odpowiedzialny sam Stalmach. ­Oprócz wymienionych pisywał też do „Tygodnika" Andrzej Kotula, późniejszy notariusz w Cieszynie.

Pismo walczyło z trudnościami. Z dniem 31 marca 1849 zostało zawieszone z powodu nowej ustawy prasowej, ograniczającej ­wolność prasową, ale już od 1 września tego roku zaczął „Tygodnik" wychodzić na nowo na przemian z „Przeglądem" wypadków politycznych, który wychodził co trzecią sobotę. Od 1 marca 1851 roku zmieniono nazwę z „Tygodnik Cieszyński" na „Gwiazdkę Cieszyńską"[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bracia ! Tygodnik Cieszyński 1848 nr 1 s.1
  2. 60-lecie prasy polskiej na ŚląskuKurier Lwowski 1908 nr 215 s.2

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]