Typhloleleupius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Typhloleleupius
Fagel, 1964
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

kusakokształtne

Nadrodzina

Staphylinoidea

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

żarlinki

Plemię

Lathrobiini

Podplemię

Sphaeronina

Rodzaj

Typhloleleupius

Typ nomenklatoryczny

Typhloleleupius doryloides Fagel, 1964

Typhloleleupiusrodzaj chrząszczy z rodziny kusakowatych i podrodziny żarlinków. Obejmuje pięć opisanych gatunków. Występują na terenie Południowej Afryki, Lesotho i Madagaskaru.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcze o wydłużonym ciele długości od 3,5 do 5,9 mm[1][2].

Głowa ma równomiernie zaokrąglone boczne krawędzie, grzbietową powierzchnię delikatnie i rzadko owłosioną, mikrorzeźbioną, z wyjątkiem pośrodkowego pasma grubo punktowaną, nadustek zaopatrzony w skierowany ku przodowi, stożkowaty róg, zanikłe lub zredukowane, zbudowane z co najwyżej kilku fasetek oczy, parę listewek skroniowych, ciągnące się prawie od żuwaczek po kąty tylne bruzdy pod oczami, wykrojoną wargę górną z płatkiem lub ząbkiem przy środku przedniego brzegu oraz niewielki i stożkowaty ostatni człon głaszczków szczękowych[2].

Przedplecze jest trochę dłuższe niż szersze, dłuższe od pokryw i ma powierzchnię punktowaną z wyjątkiem pośrodkowego pasma podłużnego, zaopatrzoną w niską listewkę pośrodkową wyraźną u nasady, słabo zaznaczoną pośrodku i zanikłą na przedzie. Punktowane i owłosione hypomery mają oddzielone zafalowanymi listewkami poprzecznymi przeciętnie długie, niemal pionowe i zaokrąglone na szczycie płaty zabiodrowe. Niestykające się z hypomerami furcasternum przedtułowia jest długie, wąskie i z tyłu zwężone. Basisternum śródtułowia ma pośrodku szerokie wklęśnięcie z silną bruzdą oraz pozbawione jest pośrodkowego żeberka. Biodra przedniej pary osadzone w otwartych z tyłu panewkach i zaopatrzone w pośrodkowe żeberko przy nasadzie. Ostatnia para odnóży ma pozbawione kolców na tylnym brzegu krętarze, pozbawione kolcowatych szczecin na krawędzi wewnętrznej uda, natomiast golenie z grzebieniami na wewnętrznej i zewnętrznej stronie wierzchołka, pozbawione kolcowatych szczecin na wewnętrznych krawędziach[2].

Samiec ma genitalia pozbawione paramer i płata nasadowego, zaopatrzone w symetrycznie zbudowany, szeroki w widoku brzusznym edeagus z wyrostkiem wentralnym. Samica ma szeroką u nasady i zwężoną u szczytu boczną płytkę gonokoksalną[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcze te zasiedlają formacje drzewiaste i krzewiaste na wysokości od 970 do 2000 m n.p.m. Bytują w ściółce, próchnicy, pod kamieniami oraz wśród korzeni drzew na głębokości do 40 cm pod poziomem gruntu[2].

Przedstawiciele rodzaju zamieszkują południe szeroko rozumianej krainy afrotropikalnej. Znani są z Południowej Afryki, Lesotho i Madagaskaru[1][2].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Takson ten wprowadzony został w 1964 roku przez Gastona Fagela na łamach „Revue de zoologie et de botanique africaines” jako monotypowy, z opisanym w tej samej publikacji T. doryloides jako jedynym gatunkiem[3]. W 2013 roku Jiří Janák dokonał rewizji rodzaju, opisując w jego obrębie 4 nowe gatunki, oraz wyłączenia rodzaju poza podplemię Scopaeina, klasyfikując go jako Paederini incertae sedis[1]. W 2023 roku Lee Herman umieścił go w podplemieniu Sphaeronina w obrębie Lathrobiini[2].

Do rodzaju tego zalicza się 5 opisanych gatunków[1][2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d J. Janák. Revision of the southern African species of the genus Typhloleleupius Fagel (Coleoptera: Staphylinidae: Paederinae). „Studies and Reports, Taxonomical Series”. 9, s. 81–100, 2013. 
  2. a b c d e f g h Lee Herman. Generic Revisions of the Scopaeina and the Sphaeronina (Coleoptera: Staphylinidae: Paederinae: Lathrobiini). „Bulletin of the American Museum of Natural History”. 460 (1), s. 1-194, 2023. DOI: 10.1206/0003-0090.460.1.1. 
  3. G. Fagel. Contribution à la connaissance des Staphylinidae, LXXXIX. Un remarquable Paederinae aveugle. „Revue de zoologie et de botanique africaines”. 69 (3–4), s. 389–392, 1964.