UCB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
UCB
Państwo  Belgia
Siedziba Bruksela
Data założenia 1928
Forma prawna korporacja
brak współrzędnych
Strona internetowa

UCB - globalna korporacja z siedzibą w Brukseli, zajmująca się produkcją biofarmaceutyków. Jej badania i produkty związane są głównie z chorobami centralnego układu nerwowego (np. padaczka), chorobami alergicznymi oraz onkologią.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1928 roku przez belgijskiego biznesmena Emmanuela Janssena. W początkowym okresie jego głównym produktem były chemikalia przemysłowe, a oddział farmaceutyczny był niewielki. W roku 1950 założyło nowy ośrodek badawczo-rozwojowy, dzięki któremu zaczęło osiągać sukcesy rynkowe. Produkcja farmaceutyków zdominowała profil korporacji.

Należy do największych belgijskich przedsiębiorstw i jest notowane w indeksie Bel 20. W roku 2004 po zakupieniu brytyjskiego przedsiębiorstwa Celltech, UCB stała się globalną korporacją biofarmaceutyczną. W 2006 przejęło niemiecką firmę Schwarz Pharma, powiększając swoje portfolio głównie o leki kardiologiczne. Zatrudnia ponad 10000 osób.

Przedsiębiorstwo jest m.in. producentem leków antyalergicznych (Xyzal®, Zyrtec®), przeciwpadaczkowych (Keppra®) oraz przeciwparkinsonowskich (Neupro®).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • UCB. ucb.pl. [dostęp 2010-06-15].