USS Revenge (1777)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
USS Revenge
Ilustracja
Klasa

kuter

Historia
 US Navy
Wejście do służby

lipiec 1777

Dane taktyczno-techniczne
Napęd
żaglowy
Uzbrojenie
14 dział 6-funtowych
22 działka relingowe
Załoga

106

USS Revengeamerykańska kuter z okresu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zakupiony na potrzeby amerykańskiej marynarki wojennej we Francji w 1777 roku. Drugi okręt w historii amerykańskiej marynarki wojennej noszący imię „Revenge”.

Projekt i budowa[edytuj | edytuj kod]

Wiosną lub latem 1777 roku, William Hodge, działając z polecenia amerykańskich ambasadorów we Francji; Benjamina Franklina i Silasa Deanea, zakupił w Dunkierce małą jednostkę żaglową dla nowo tworzonej amerykańskiej marynarki wojennej. Zakup i wyposażanie okrętu w neutralnej Francji spotkały się z protestem brytyjskiego ambasadora w Paryżu. William Hodge w celu załagodzenia sporu pozornie sprzedał okręt nowemu cywilnemu brytyjskiemu właścicielowi[1].

Służba[edytuj | edytuj kod]

USS „Revenge” w 1777 roku uzupełnia zapasy w irlandzkim porcie

„Revenge” opuścił Francję 17 lipca 1777 roku, kierując się jako jednostka handlowa do Norwegii. Podczas rejsu dowództwo nad jednostką przejął amerykański oficer Gustavus Conyngham i na wodach Morza Północnego rozpoczął działania przeciwko brytyjskim jednostkom. W ciągu tygodnia zdobył trzy brytyjskie jednostki handlowe, z których pierwszą był szkuner „Happy Return”. Początkowe sukcesy amerykanów spowodowały zaburzenie w brytyjskim handlu morskim a także wzrost stawek ubezpieczeniowych towarów transportowanych drogą morską. Przez kolejne dwa miesiące okręt operował w pobliżu Wysp Brytyjskich, zdobywając kolejne brytyjskie jednostki[1]. Jesienią 1777 roku, okręt przemieścił się na południe Europy, gdzie operując z hiszpańskich portów, atakował brytyjskie jednostki handlowe w rejonie Morza Śródziemnego, Wysp Kanaryjskich i Azorów. Presja ze strony Royal Navy a także brytyjskie naciski dyplomatyczne na władze Hiszpanii, zmusiły 1 września 1778 roku, dowódcę „Revenge” do opuszczenia Hiszpania i udania się w rejon Karaibów[2]. Do tego czasu okręt zdobył 60 brytyjskich jednostek, z czego 33 zniszczył, a 27 odesłał do portów jako pryzy. Okręt powrócił do Filadelfii 21 lutego 1779 roku. Ładownie okrętu były wypełnione bronią i amunicją dla wojsk Armii Kontynentalnej w Karolinie Południowej[1].

12 marca 1779 roku na mocy uchwały Kongresu Kontynentalnego, okręt został sprzedany na publicznej aukcji. Jako jednostka korsarska, operował w rejonie zatoki Delaware, ochraniając amerykańską żeglugę. 27 kwietnia 1779 roku, został zdobyty przez brytyjski okręt HMS „Galatea”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]