UXPin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
UXPin Inc.
UXPin
Logo
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Mountain View

Adres

1134 E El Camino Real, Mountain View, CA 94040

Data założenia

2010

Prezes

Marcin Treder

Udziałowcy

True Ventures, Andreessen Horowitz, Innovation Nest, Freestyle Ventures, Gil Penchina.

Nr KRS

0000400136

Zatrudnienie

50 – 100

brak współrzędnych
Strona internetowa

UXPin – firma wytwarzająca oprogramowanie pod nazwą UXPin, służące do tworzenia interaktywnych prototypów aplikacji oraz stron internetowych[1]. Oprogramowanie przeznaczone jest dla osób zajmujących się projektowaniem interfejsów użytkownika, user experience oraz grafików, a także dla wspierających ich zespołów deweloperskich wspierających proces tworzenia aplikacji[2].

Jedną z głównych zalet aplikacji UXPin jest projektowanie oparte na kodzie. Oznacza to, że zamiast rysować statyczne reprezentacje projektów w narzędziu do projektowania rastrowego lub wektorowego, projektanci mogą renderować swoje zamiary projektowe bezpośrednio w kodzie – bez wymogu wiedzy na temat programowania. Gdy użytkownik rysuje projekt, narzędzie tworzy odpowiedni kod html / css / javascript i włącza przeglądarkę, a silnik aplikacji pokazuje wyniki wizualnie.

Aplikacja jest dostępna na systemy MacOS, Windows.

Historia[edytuj | edytuj kod]

UXPin został założony przez Marcina Tredera, Kamila Ziębę i Marcina Kowalskiego w listopadzie 2008 roku w Gdańsku[3]. Otwarcie drugiego biura w Mountain View w Kalifornii odbyło się w 2013 r. Pierwsza wersja UXPin zakładała współpracę w czasie rzeczywistym: wiele osób mogło edytować jednocześnie jedną makietę projektu – nazywano tę funkcję to projektowaniem wieloosobowym. Wraz z rozwojem zespołów projektowych i rozszerzeniem pracy zdalnej współpraca w czasie rzeczywistym stała się jednym z nadrzędnych celów firmy.

Pierwszym produktem UXPin było narzędzie do projektowania papierowych prototypów. Pozwalało to projektantom przekształcić papierowe prototypy w prototypy oparte na HTML. Zrezygnowano z tej metody w 2013 r.

Siedziba UXPin w Gdańsku

W 2015 r. wzrosło zainteresowanie rozwiązaniami, które pomagają organizacjom skalować procesy projektowe bez rozbieżności całego systemu. Wtedy wprowadzono systemy projektowania UXPin – (czerwiec 2017).

W lutym 2019 r. UXPin uruchomił wersję beta dla funkcjonalności Merge:[4] technologii łączącej projektowanie i inżynierię. Scalanie pozwala importować i synchronizować gotowe komponenty React.js z repozytoriów Git do edytora UXPin. Wszystkie dane i interakcje zostają przekazane do edytora UXPin. Pozwala to na projektowanie z już zakodowanych komponentów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Projektuj z myślą o doświadczeniach użytkowników za pomocą UXPin [online], Blog Super Monitoring, 6 lutego 2017 [dostęp 2019-07-17] (pol.).
  2. Dobry design ułatwia osiągnąć cele biznesowe [online], www.droptica.pl [dostęp 2019-07-17] (pol.).
  3. 5 mln dolarów dla programistów z Trójmiasta [online], trojmiasto.pl, 24 lipca 2015 [dostęp 2019-07-17] (pol.).
  4. Web Designer News – The best curated news for designers [online], www.webdesignernews.com [dostęp 2019-07-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona internetowa UXPin

Oficjalna strona internetowa projektu Merge