Uczulenie na jad pszczeli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Toksyczny efekt kontaktu z jadem stawonogów
ICD-10 T63.4
Użądlenie lub ukąszenie
ICD-10 X23
Kontakt z szerszeniami, osami i pszczołami
Pszczoła w trakcie żądlenia
Żądło pszczoły miodnej

Uczulenie na jad pszczeli – reakcja alergiczna organizmu zwierząt i ludzi na wprowadzanie do ustroju jadu pszczelego jako alergenu.

Substancje będące potencjalnymi alergenami w jadzie pszczelim to:

Człowiek o normalnej wrażliwości na jad po użądleniu odczuwa pieczenie, ból, po czym najczęściej występuje obrzęk miejsca użądlonego. Stopniowo objawy te ustępują. Pszczelarze zwykle uodporniają się na działanie jadu pszczelego.

Reakcja organizmu ludzi uczulonych (nadwrażliwych) na jad może być miejscowa lub uogólniona. W wypadku reakcji miejscowych dochodzi do obrzęku, zaczerwienienia, pieczenia i swędzenia w miejscu użądlenia. W wypadku reakcji uogólnionych dochodzi do silnego pieczenia i swędzenia ciała, obrzęków (m.in. wargi, powieki, a niekiedy i gardło silnie obrzękają), występuje duszność, niepokój, kołatanie serca i osłabienie. Skrajnie ciężkie reakcje uogólnione mogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci.

Alergię nad jad pszczeli (oraz innych owadów błonkoskrzydłych) leczy się poprzez terapię odczulającą. Polega ona na wielokrotnym podaniu rosnącej dawki szczepionki w celu uzyskania tolerancji organizmu na dany alergen (w tym przypadku jad konkretnego owada). Zazwyczaj terapia trwa od trzech do pięciu lat.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.