Ukryte piękno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ukryte piękno
Collateral Beauty
Gatunek

dramat

Data premiery

16 grudnia 2016

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

97 minut[1]

Reżyseria

David Frankel

Scenariusz

Allan Loeb

Główne role

Will Smith
Edward Norton
Keira Knightley
Michael Peña
Naomie Harris
Jacob Latimore
Kate Winslet
Helen Mirren

Muzyka

Theodore Shapiro

Zdjęcia

Maryse Alberti

Scenografia

Beth Mickle

Kostiumy

Leah Katznelson

Montaż

Andrew Marcus

Produkcja

Bard Dorros, Michael Sugar, Allan Loeb, Anthony Bregman, Kevin Frakes

Wytwórnia

New Line Cinema, Village Roadshow Pictures, RatPac-Dune Entertainment, Overbrook Entertainment, Anonymous Content, PalmStar Media, Likely Story

Dystrybucja

Warner Bros. Pictures

Budżet

36–40,3 mln USD[2]

Przychody brutto

88,5 mln USD[2]

Strona internetowa

Ukryte piękno (ang. Collateral Beauty) – amerykański dramat z 2016 roku w reżyserii Davida Frankela, wyprodukowany przez wytwórnię Warner Bros. Pictures.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Odnoszący sukcesy w branży reklamowej Howard Inlet (Will Smith) załamuje się po tragicznej śmierci córki. Od tej pory zatraca się w bólu. Samotne wieczory spędza głównie w biurze, gdzie buduje skomplikowane konstrukcje z kostek domino.

Przyjaciele, a zarazem biznesowi partnerzy mężczyzny – Claire (Kate Winslet), Whit (Edward Norton) i Simon (Michael Peña) – zaczynają się martwić, gdy dowiadują się, że w ramach terapii pisze on listy. Wiadomości kieruje jednak nie do ludzi, lecz miłości, czasu i śmierci. W końcu, by chronić nie tylko jego, lecz także narażoną na straty finansowe firmę, wpadają na pomysł, jak zaradzić kryzysowi.

W tajemnicy zatrudniają aktorów. Brigitte (Helen Mirren), Raffi oraz Amy (Keira Knightley) wcielają się w personifikacje adresatów listów. Howard nie kryje zdziwienia, gdyż wizytę składają mu kolejni niezwykli goście, z którymi rozmawia na temat doznanej straty i szuka odpowiedzi na dręczące go pytania. Po tych niecodziennych spotkaniach dołącza do grupy wsparcia. Na zajęciach poznaje Madeleine (Naomie Harris), której dziecko zmarło na raka. Dzięki niej może nie tylko pogodzić z losem, lecz również odzyskać radość życia i nadzieję.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Zysk[edytuj | edytuj kod]

Film Ukryte piękno zarobił 31 milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz 57,2 miliona dolarów w pozostałych państwach; łącznie 88,2 miliona dolarów w stosunku do budżetu produkcyjnego 36 milionów dolarów[2].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Film Ukryte piękno spotkał się z negatywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 14% ze stu osiemdziesięciu czterech recenzji filmu jest pozytywne (średnia ocen wyniosła 3,80 na 10)[3]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 40 recenzji wyniosła 23 punkty na 100[4].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Nagroda Kategoria Odbiorcy i nominowani Wynik
2017 37. rozdanie nagród Złotych Malin[5] Złota Malina Najgorsze ekranowe dopasowanie Cała obsada niegdyś szanowanych aktorów nominacja

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Collateral Beauty (12A). British Board of Film Classification, 21 listopada 2016. [dostęp 2020-12-09]. (ang.).
  2. a b c Collateral Beauty (2016). Box Office Mojo. [dostęp 2020-12-09]. (ang.).
  3. Collateral Beauty (2016). Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-12-09]. (ang.).
  4. Collateral Beauty reviews. Metacritic. [dostęp 2020-12-09]. (ang.).
  5. Razzie Awards: Founder and Head Razzberry Opens Up About Show's History, Bill Cosby and Oscar's "Self-Importance". The Hollywood Reporter. [dostęp 2020-12-09]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]