Will Smith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Will Smith
Ilustracja
Will Smith (2019)
Imię i nazwisko Willard Christopher Smith Jr.
Data i miejsce urodzenia 25 września 1968
Filadelfia
Zawód aktor, producent filmowy, raper
Współmałżonek

Sheree Zampino (1992–1995)
Jada Pinkett Smith (od 1997)

Lata aktywności od 1985
Zespół artystyczny
DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince (1985–2013)
podpis
Strona internetowa

Will Smith, właśc. Willard Christopher Smith Jr.[1][2][3] (ur. 25 września 1968[4][5] w Filadelfii[4][5]) – amerykański aktor[4], producent filmowy[4] i raper[5]. Smith był dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej, a także czterokrotnie do Złotych Globów; zdobył ponadto kilka statuetek Grammy oraz dwie Złote Maliny.

Pod koniec lat 80. XX wieku Smith uzyskał umiarkowany rozgłos jako raper, działając pod pseudonimem The Fresh Prince. W 1990 roku zaczął występować w serialu telewizyjnym Bajer z Bel-Air, dzięki czemu jego popularność gwałtownie wzrosła. W połowie lat 90., Smith porzucił telewizję na rzecz kina, występując w wielu filmowych blockbusterach. Will jest jedynym aktorem w historii, którego osiem kolejnych obrazów zarobiło ponad 100 milionów dolarów i zadebiutowało na szczycie box office’u w Stanach Zjednoczonych[6].

Czternaście z dziewiętnastu filmów, w których zagrał Smith osiągnęło międzynarodowe zyski w wysokości ponad 100 milionów dolarów każdy, natomiast kolejne cztery obrazy z jego udziałem wygenerowały zyski powyżej 500 milionów dolarów. Globalny dochód wszystkich filmów, w jakich wystąpił Smith wynosi ok. 5,7 miliarda dolarów[7].

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Will urodził się i dorastał w Filadelfii, jako jedno z czwórki dzieci Caroline i Willarda Smithów. Jego matka, Caroline, była administratorką w kuratorium oświaty w Filadelfii, a jego ojciec, Willard Christopher Smith Sr., był inżynierem zajmującym się urządzeniami chłodniczymi[8][9]. Rodzice Smitha zdecydowali się na separację, gdy ten miał 13 lat, jednak ich rozwód nastąpił, dopiero gdy Will ukończył 30 lat[10][11].

Wbrew powszechnej opinii, Smith nie odrzucił propozycji stypendium na Massachusetts Institute of Technology (MIT); Will nigdy nie aplikował do szkoły wyższej, mimo że włączony został do programu dla przyszłych studentów MIT[12][11]. Smith wytłumaczył tę sytuację w jednym z wywiadów: „Moja mama, która pracowała w kuratorium oświaty, miała przyjaciela, będącego kierownikiem przyjęć w MIT. Osiągnąłem całkiem wysokie wyniki SAT, a oni potrzebowali czarnych dzieci, więc prawdopodobnie zostałbym przyjęty, ale ja nie zamierzałem iść do college’u.”[13]

Kariera muzyczna i filmowa[edytuj | edytuj kod]

Will Smith w 1993 roku podczas ceremonii rozdania nagród Emmy

Początki kariery (1985–1995)[edytuj | edytuj kod]

Smith zaczął swoją działalność muzyczną jako MC w formacji hip hopowej DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince. Utworzył ją wraz z przyjacielem z dzieciństwa Jeffreyem „DJ Jazzy Jeffem” Townesemturntablistą i producentem, a także Clarence’em „Ready Rock C” Holmesem – beatboxerem. Trio słynęło z humorystycznych, radiowych utworów, takich jak „Parents Just Don't Understand” oraz „Summertime”. W 1988 roku grupa DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince zdobyła pierwszą nagrodę Grammy w kategorii rapowej. Wraz z początkami kariery, Smith prowadził rozrzutny styl życia i nie wywiązywał się z opłat związanych z podatkiem dochodowym[14]. W konsekwencji, Internal Revenue Service wycenił jego dług względem państwa na kwotę 2.8 milionów dolarów, zajmując część dochodu aktora oraz jego prywatnych posesji[14]. W 1990 roku Smith był bliski bankructwa, jednak przełomem w jego sytuacji okazał się kontrakt z telewizją NBC i rola w sitcomie Bajer z Bel-Air.

Serial odniósł duży sukces i na dobre zapoczątkował karierę aktorską Smitha. Sam Will stwierdził, że jego celem było stanie się „największą gwiazdą filmową na świecie”, dlatego dokładnie studiował wspólne cechy największych hitów kasowych w historii[10].

Przełom w karierze filmowej (1996–2000)[edytuj | edytuj kod]

W 1996 roku Smith zagrał główną rolę w filmie Dzień Niepodległości, który stał się drugim najbardziej dochodowym obrazem w historii ówczesnego box office’u wszech czasów[15]. W roku 1998 Will wystąpił u boku Gene Hackmana w filmie Wróg publiczny. Następnie odrzucił propozycję roli Neo w serii Matrix na rzecz obrazu Bardzo dziki zachód. Pomimo rozczarowania związanego z komercyjnym zyskiem Bardzo dzikiego zachodu, Smith przyznał, że nie żałuje swojej decyzji, dodając, iż występ Keanu Reevesa jako Neo był zdecydowanie lepszy, niż to, co on sam mógłby pokazać w tej roli[16].

Latem 1997 r. Smith rozpoczął muzyczną karierę solową od wydania „Men in Black”, piosenki przewodniej filmu, która znalazła się na szczycie list przebojów w kilku regionach na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii[17]. „Men in Black” (i drugi singiel „Just Cruisin '”) został później uwzględniony na debiutanckim solowym albumie Smitha „Big Willie Style”, który znalazł się w pierwszej dziesiątce amerykańskiego Billboardu 200 i uzyskał dziewięciokrotną platynę certyfikowaną przez Recording Industry Association of America (RIAA)[18]. Trzeci singiel z albumu „Gettin 'Jiggy wit It” stał się pierwszym numerem Smitha na liście Billboard Hot 100, kiedy ukazał się w 1998 roku.

Sukces międzynarodowy (od 2001)[edytuj | edytuj kod]

Smith we wrześniu 2009 roku

W 2005 roku Smith został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa, jako że w ciągu 24-godzin obecny był na rekordowych 3 premierach filmowych[19].

W kwietniu 2007 roku określony przez tygodnik Newsweek mianem najbardziej wpływowego aktora w Hollywood[20].

10 grudnia 2007 roku Smith pozostawił odcisk swojej dłoni i stopy przed Grauman’s Chinese Theatre na Hollywood Boulevard[21]. 14 grudnia tego samego roku premierę miał kolejny film z jego udziałem, Jestem legendą[22]. Jeden z recenzentów napisał, że sukces komercyjny obrazu „ugruntował pozycję Smitha jako najbardziej dochodowej postaci w Hollywood”[23].

W specjalnym programie Barbary Walters, który 4 grudnia 2008 roku wyemitowała telewizja ABC, Smith przedstawiony został jako jedna z dziesięciu najbardziej fascynujących postaci 2008 roku[24].

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przyznał, że jeśli kiedykolwiek powstanie film o jego życiu, chciałby, aby w jego rolę wcielił się Will Smith[25]. Obama powiedział również, że rozmawiał ze Smithem o możliwości nakręcenia obrazu o wyborach z 2008 roku, jednak nie może to nastąpić przed końcem jego prezydentury[25].

19 sierpnia 2011 roku potwierdzono oficjalnie, że Smith wrócił po kilku latach przerwy do studia nagraniowego, gdzie wraz z producentem La Marem Edwardsem pracuje nad nowym albumem muzycznym[26].

W 2012 roku premierę miał pierwszy od czterech lat film z udziałem Smitha, Faceci w czerni III. W fazie preprodukcji znajduje się obraz The Last Pharaoh, w którym Will zagra główną rolę – faraona Taharki[27]. W 2013 roku odbędzie się premiera kolejnego filmu z jego udziałem, 1000 lat po Ziemi, w którym Willowi na ekranie będzie partnerował jego syn, Jaden[28].

Zasiadał w jury konkursu głównego na 70. MFF w Cannes (2017).

Podczas wizyty w programie The Mo'Nique Show na antenie BET, Martin Lawrence potwierdził, że prace nad filmem Bad Boys III zostały rozpoczęte, jednak data debiutu produkcji nie jest jeszcze znana[29]. W maju 2018 roku Will wraz z Nicky Jam'em i Erą Istrefi nagrali oficjalną piosenkę Mistrzostw świata w piłce nożnej, które odbyły się w Rosji pod tytułem „Live It Up”.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Will Smith z żoną Jadą i dziećmi, Jadenem i Willow, prowadząc koncert z okazji wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w 2009 roku, w Oslo

W 1992 roku Smith poślubił Sheree Zampino, z którą ma jednego syna – Willarda Christophera Smitha III, znanego również jako „Trey”. Rozwód pary nastąpił już trzy lata po zawarciu ślubu, w 1995 roku. W 1998 roku Trey pojawił się w wideoklipie Willa do piosenki „Just the Two of Us”.

W 1997 roku odbył się ślub Smitha z aktorką Jadą Pinkett. Para posiada dwójkę dzieci: Jadena Christophera Syre'a (ur. 1998) oraz Willow Camille Reign (ur. 2000). Jaden zagrał syna Willa w filmie W pogoni za szczęściem (2006), zaś Willow wcieliła się w rolę jego córki w obrazie Jestem legendą (2007). Jako wzór, z którego czerpie w wychowaniu własnych dzieci, Smith wymienia swojego ojca: „Patrzę na mojego tatę i to, jak wiele wysiłku wkładał, by wykarmić i ubrać czwórkę dzieci, i do tego wciąż znajdował czas, by spędzać z nami swój czas”[30].

Smith posiada prywatne rezydencje na Star Island w Miami Beach, w Los Angeles, Filadelfii oraz w Sztokholmie[31].

Will, wraz z bratem Harrym Smithem, jest właścicielem firmy Treyball Development Inc.; nazwa pochodzi od imienia jego pierwszego syna[32].

W 2004 roku Smith znalazł się na liście 40 najbogatszych osób w Stanach Zjednoczonych, które nie ukończyły 40 roku życia[33]. W 2008 roku magazyn Forbes uznał Smitha za najlepiej zarabiającego aktora na świecie, z rocznym dochodem powyżej 80 milionów dolarów[34].

W 2008 roku Smith wsparł finansowo kampanię prezydencką Demokraty Baracka Obamy[35]. 11 grudnia 2009 roku Will, wraz z żoną Jadą, poprowadzili w Oslo koncert z okazji wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, którą otrzymał Barack Obama[36].

Smith przyznał, że studiował wiele religii, w tym scjentologię, wypowiadając się o niej w pozytywnym świetle: „Myślę, że wiele idei scjentologii jest wspaniałych i rewolucyjnych, a zarazem nie-religijnych”[37][38]. Dodał ponadto: „98% scjentologów jest takich samych, jak ci, którzy hołdują Biblii... Nie uważam, że jeśli ktoś zamiast słowa 'duch' używa określenia 'thetan', zmienia się jego właściwa definicja”[39]. Jednocześnie Smith zaprzeczył, jakoby miał być członkiem Kościoła Scjentologicznego: „Jestem chrześcijaninem. Studiuję wszystkie religie i szanuję wszystkich ludzi oraz wszystkie życiowe drogi”[40]. Aktor dorastał należąc do Kościoła Baptystów, podobnie jak jego rodzina[41]. W 2007 roku Will przekazał 1.3 miliona dolarów na cele charytatywne, z czego 450 tysięcy trafiło do dwóch organizacji chrześcijańskich, natomiast 122 tysiące przekazane zostały organizacjom scjentologicznym; pozostałe środki przeznaczono na między innymi meczet w Los Angeles, kościoły i szkoły chrześcijańskie, a także Icchak Rabin Memorial Center w Izraelu[42]. Will i Jada założyli w Calabasas, w Kalifornii prywatną szkołę podstawową – New Village Leadership Academy, która wzbudziła kontrowersje ze względu na wykorzystanie Study Tech, metody nauczania, stworzonej przez L. Rona Hubbarda, założyciela Kościoła Scjentologicznego[43].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Willa Smitha.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Filmografia Willa Smitha.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Will Smith, www.listal.com [dostęp 2021-03-22].
 2. Personalidade: Will Smith (EUA), InterFilmes.com [dostęp 2021-03-22] (port.).
 3. Will Smith, TVGuide.com [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 4. a b c d Will Smith | Biography, Movie Highlights and Photos, AllMovie [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 5. a b c Will Smith | Biography, Albums, Streaming Links, AllMusic [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 6. WEEKEND ESTIMATES: 'Hancock' Delivers $107M 5-Day Opening, Giving Will Smith a Record Eighth Consecutive $100M Grossing Movie!. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-06)].
 7. Staskiewicz, Keith. „Will Smith’s Road to Superstardom”. Entertainment Weekly. 2011-07-08, s. 10.
 8. Will Smith Biography (1968-), www.filmreference.com [dostęp 2021-03-22].
 9. Where there\'s a Will, there\'s a way - Taipei Times, www.taipeitimes.com, 9 sierpnia 2004 [dostęp 2021-03-22].
 10. a b The Legend of Will Smith. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-12-01)].
 11. a b ill Smith. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-29)].
 12. I, Robocop, „Wired”, ISSN 1059-1028 [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 13. Reader’s Digest: Official Site to Subscribe & Find Great Reads, Reader's Digest [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 14. a b Wywiad Steve’a Krofta z Willem Smithem w programie CBS 60 Minutes z 2 grudnia 2007 roku.
 15. Independence Day, Box Office Mojo [dostęp 2021-03-22].
 16. Smith Has No Matrix Regrets, Contactmusic.com, 28 lutego 2005 [dostęp 2021-03-22].
 17. WILL SMITH | full Official Chart History | Official Charts Company, www.officialcharts.com [dostęp 2020-04-14].
 18. Gold & Platinum, RIAA [dostęp 2020-04-14] (ang.).
 19. Daniel Saney, Will Smith in Guinness Book of Records, Digital Spy, 23 lutego 2005 [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 20. Sean Smith, Will Smith: Hollywood's most powerful actor?, Newsweek, 15 kwietnia 2007 [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 21. 微信抢红包-[安全购彩平台], www.hhworlds.com [dostęp 2021-03-22] [zarchiwizowane z adresu 2010-01-17].
 22. Will Smith: He is a legend. [dostęp 2021-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-10)].
 23. Box Office Guru Wrapup: Will Smith Rescues Industry With Explosive Opening For I Am Legend. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-03)].
 24. Barbara Walters Gets Up Close with 2008's Most Fascinating People
 25. a b In the movie of Obama's life, he'd pick Will Smith to star. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-11)].
 26. Will Smith making a new album? A producer says yes, EW.com [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 27. Jim Slotek, Kevin Williamson
 28. After Earth. Jaden Smith, David Denman, Will Smith, Sophie Okonedo Columbia Pictures, Overbrook Entertainment, Blinding Edge Pictures. 2013-05-30. [dostęp 2021-03-22].
 29. 'Martin Lawrence on „The Monique Show”
 30. Becoming ... Will Smith
 31. Hail to the chief: Mr Will Smith shall go to Washington, Mail Online [dostęp 2021-03-22].
 32. Treyball Development, www.treyballdevelopment.com [dostęp 2021-03-22].
 33. Rich Kids: 40 Richest Under 40
 34. In Pictures: Hollywood's Best-Paid Actors - Forbes.com, archive.is, 26 kwietnia 2013 [dostęp 2021-03-22].
 35. Will Smith’s Federal Campaign Contribution Report. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-01-21)].
 36. The Nobel Peace Prize Concert. [dostęp 2011-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-26)].
 37. Will Smith Turns Down Tom Cruise's Scientology Bid | Hollywood.com, archive.is, 29 czerwca 2012 [dostęp 2021-03-22].
 38. Blender - All Things Blender, All In One Place, Blender [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 39. Celebrity News: Latest Celeb News & Celebrity Gossip, Us Weekly [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 40. Will and Jada not Scientologists - Entertainment News | Breaking News | Celebrity Gossip - MSN Entertainment UK, web.archive.org, 8 kwietnia 2008 [dostęp 2021-03-22] [zarchiwizowane z adresu 2008-04-08].
 41. Bob Strauss, Will Smith on power, dogs and Cruise, Chron, 16 grudnia 2007 [dostęp 2021-03-22] (ang.).
 42. Will Smith Gives $1.3 Million to Charities
 43. What Goes on Inside Will Smith, Jada Pinkett-Smith's School?, ABC News [dostęp 2021-03-22] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]