New Line Cinema

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
New Line Cinema
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Los Angeles, Kalifornia
Data założenia 1967
Udziałowcy WarnerMedia
brak współrzędnych

New Line Cinema – amerykańska wytwórnia filmowa, założona w 1967 roku. Należy do WarnerMedia i jest jednym z 10 największych studiów filmowych. Obecnymi współprzewodniczącymi zarządu są Robert Shaye i Michael Lynne.

New Line Cinema podzielona jest na kilka oddziałów, m.in. produkcji teatralnych, marketingu, home video, oraz jednostkę specjalizującą się w produkcjach niezależnych, działającą pod nazwą Picturehouse (związana z HBO).

New Line Cinema umacnia ostatnio swoją pozycję, na co duży wpływ miała produkcja hitu - trylogii Władca Pierścieni. Pierwszym dużym sukcesem komercyjnym tego studia stał się cykl Koszmar z ulicy Wiązów, z którym go silnie kojarzono, nadając jej przydomek „Dom, który zbudował Freddy” („The House that Freddy Built”). Kilka innych produkcji również zalicza się do kultowych: Dark City, filmy Austina Powersa, czy też osadzone w klimacie fantasy Pleasantville.

Z New Line współpracował też Hulk Hogan, twórca Wszystkie chwyty dozwolone, Pan Niania i Kosmita z przedmieścia.

W 1994 roku New Line Cinema przyłączono do Turner Broadcasting System, a wraz z nim 2 lata później została częścią Time Warner.

New Line nie zajmuje się dystrybucją swoich filmów poza obszarem USA. Zajmują się tym firmy związane z New Line kontraktem: Entertainment Film Distributors w Wielkiej Brytanii, Warner Bros. w Niemczech, Singapurze, Czechach, Argentynie, Brazylii i Szwajcarii, Village Roadshow Pictures w Australii, oraz Alliance Atlantis w Kanadzie.

Ważniejsze filmy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]