New Line Cinema

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
New Line Productions, Inc.
Ilustracja
logo
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Burbank, Kalifornia
Adres 4000 Warner Blvd
Data założenia 1967
Prezes Carolyn Blackwood (współprezes)
Richard Brener (współprezes)
Dyrektor Carolyn Blackwood (dyrektor ds. treści)
Richard Berner (dyrektor kreatywny)
Udziałowcy WarnerMedia
brak współrzędnych
Strona internetowa

New Line Productions, Inc. (prowadząca działalność jako New Line Cinema) – amerykańska wytwórnia filmowa, założona w 1967 roku. Należy do WarnerMedia i jest jednym z 10 największych studiów filmowych. Obecnymi współprzewodniczącymi zarządu są Robert Shaye i Michael Lynne.

New Line Cinema podzielona jest na kilka oddziałów, m.in. produkcji teatralnych, marketingu, home video, oraz jednostkę specjalizującą się w produkcjach niezależnych, działającą pod nazwą Picturehouse (związana z HBO).

New Line Cinema umacnia ostatnio swoją pozycję, na co duży wpływ miała produkcja hitu – trylogii Władca Pierścieni. Pierwszym dużym sukcesem komercyjnym tego studia stał się cykl Koszmar z ulicy Wiązów, z którym go silnie kojarzono, nadając jej przydomek „Dom, który zbudował Freddy” („The House that Freddy Built”). Kilka innych produkcji również zalicza się do kultowych: Dark City, filmy Austina Powersa, czy też osadzone w klimacie fantasy Pleasantville.

Z New Line współpracował też Hulk Hogan, twórca Wszystkie chwyty dozwolone, Pan Niania i Kosmita z przedmieścia.

W 1994 roku New Line Cinema przyłączono do Turner Broadcasting System, a wraz z nim 2 lata później została częścią Time Warner.

New Line nie zajmuje się dystrybucją swoich filmów poza obszarem USA. Zajmują się tym firmy związane z New Line kontraktem: Entertainment Film Distributors w Wielkiej Brytanii, Warner Bros. w Niemczech, Singapurze, Czechach, Argentynie, Brazylii i Szwajcarii, Village Roadshow Pictures w Australii, oraz Alliance Atlantis w Kanadzie.

Ważniejsze filmy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]