Unfinished Sympathy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"Unfinished Sympathy" to piosenka angielskiej grupy Massive Attack, z ich debiutanckiego albumu Blue Lines (1991). Utwór został napisany wspólnie przez członków grupy (Grantley "Daddy G" Marshall, Andrew "Mushroom" Vowles i Robert "3D" Del Naja), z udziałem: Jonathan "Jonny Dollar" Sharp i Shara Nelson (śpiew). "Unfinished Sympathy" został wydany jako drugi singel z albumu 11 lutego 1991. Zajmował wysokie pozycje na listach przebojów singli, osiągając numer jeden w holenderskim Top 40, dochodząc do pierwszej dwudziestki w ojczystej Wielkiej Brytanii oraz w Szwajcarii.

Utwór spotkał się z uznaniem krytyków, został uznany za pionierski w gatunku trip hop. Krytycy docenili jego wyjątkową produkcję, nietypową dla standardowego utworu tanecznego: wykorzystanie "klasycznych" instrumentów jak fortepian i smyczki, obok scratchu i samplingu, oraz uczuciowy i poruszający śpiew Shary Nelson.

Utwór zajmował wysokie miejsca w podsumowaniach rocznych NME, Melody Maker, a także w popularnych ankietach na utwory wszech czasów. Był dobrze przyjęty przez rówieśników Massive Attack w ich gatunku, doceniony przez artystów takich jak: Darren Tate czy Norman Cook. W 1996 piosenka doczekała się interpretacji Tiny Turner.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Mapa części Bulwaru Zachodniego Pico, trasa Shary Nelson zaznaczona na żółto.

Teledysk do "Unfinished Sympathy" w reżyserii Baillie Walsh, nakręcono w styczniu 1991 na West Pico Boulevard pomiędzy S. New Hampshire Avenue i Dewey Avenue w Los Angeles. Dan Kneece, był tu operatorem Steadicamu, Scott Ressler był ostrzycielem. John Mathieson, kierownik zdjęć, pracował później przy zdjęciach do filmu Gladiator Ridleya Scotta. Shara Nelson idzie chodnikiem, nieświadoma, lub niezwracająca uwagi na otoczenie, mijając pijaków, ulicznych gangsterów, motocyklistów, niepełnosprawnych i innych, trzej członkowie Massive AttackRobert Del Naja, Grant Marshall i Andrew Vowles stopniowo zaczynają podążać za nią. Był to jeden z pierwszych teledysków, gdzie użyto ciągłego, nieciętego ujęcia[potrzebny przypis] .