United States Pacific Fleet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo dowódcy Floty Pacyfiku Stanów Zjednoczonych

United States Pacific Fleet (Flota Pacyfiku Stanów Zjednoczonych) – nazwa ogólna wszystkich dowództw, baz, związków taktycznych jednostek Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych operujących w basenie Pacyfiku.

Głównymi bazami w tym rejonie są San Diego, Pearl Harbor i Guam, a prócz tego wykorzystywane są liczne mniejsze bazy, kotwicowiska i lądowiska Lotnictwa Marynarki (ang. US Navy Air Force). Ponadto okręty i instalacje US Navy znajdują się lub zatrzymują w wielu sojuszniczych krajach regionu, takich jak Australia, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Japonia, Filipiny czy Tajwan. Ważnym punktem na mapie Floty Pacyfiku jest Pago Pago w Amerykańskich Samoa, oraz największa baza US Navy poza terytorium Stanów Zjednoczonych United States Fleet Activities Yokosuka w Japonii.

Okręty Floty Pacyfiku nie są z nią związane na stałe. Często mają miejsca przeniesienia do Floty Atlantyku i na odwrót, czy to dla wykonania określonych zadań, czy też na dłuższy okres dla zapoznania się dowództwa i załogi z innym akwenem o odmiennych własnościach brzegowych, pływowych, pogodowych itp.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]