Przejdź do zawartości

University of Notre Dame

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
University of Notre Dame
Godło
Ilustracja
Złota kopuła, architektoniczny symbol uczelni
Data założenia

1842

Typ

uniwersytet niepubliczny

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

Notre Dame

Liczba studentów

11 479

Rektor

John I. Jenkins(inne języki)

Drużyna sportowa

Notre Dame Fighting Irish

Położenie na mapie Indiany
Mapa konturowa Indiany, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „University of Notre Dame”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „University of Notre Dame”
Ziemia41°42′15,66″N 86°14′28,69″W/41,704350 -86,241303
Strona internetowa

University of Notre Dame – amerykański uniwersytet katolicki (niepubliczny) w miejscowości Notre Dame w stanie Indiana, założony w 1842 przez francuskiego misjonarza Edwarda Sorina(inne języki). Do najsławniejszych absolwentów należą polityk, profesor nauk politycznych Condoleezza Rice oraz biolog noblista Eric Wieschaus.

Uniwersytet w 2021 roku został uznany za najlepszą katolicką szkołę wyższą w Stanach Zjednoczonych[1].

Kampus[edytuj | edytuj kod]

Kampus Notre Dame znajduje się w mieście Notre Dame w stanie Indiana, społeczności nieposiadającej osobowości prawnej w rejonie Michiana w północnej Indianie, na północ od South Bend i 6,4 km od granicy stanu Michigan. Rozwój kampusu rozpoczął się wiosną 1843 roku, kiedy ojciec Sorin i część jego kongregacji zbudowali Stare Kolegium.

Zabytkowy obszar kampusu o powierzchni 116 akrów (47 ha) został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych (National Register of Historic Places) w 1978 roku jako University of Notre Dame: Main and South Quadrangles. Dzielnica obejmuje 21 budynków przyłączonych do pierwotnego rdzenia kampusu, takich jak Główny Budynek Administracyjny i Bazylika.

Uniwersytet jest również właścicielem kilku ośrodków na całym świecie wykorzystywanych do międzynarodowych studiów i badań, konferencji za granicą i wsparcia absolwentów. Wśród w nich znajdują się obiekty w:

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W 2009 r. uczelnia uhonorowała tytułem doktora honoris causa prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę, co spotkało się z dezaprobatą części środowisk katolickich, których zdaniem Obama jako prezydent prowadził politykę proaborcyjną. Uhonorowanie prezydenta Obamy przez katolicką uczelnię stało w sprzeczności z nauką Kościoła katolickiego[2]. Do głosów sprzeciwu dołączył miejscowy biskup John M. D’Arcy, który zgodnie z kanonami prawa kanonicznego odpowiedzialny jest za formację i duszpasterstwo zarówno profesorów, jak i studentów katolickiej placówki naukowej znajdującej się na terenie jego diecezji (Fort Wayne-South Bend)[3].

John Jenkins, kapłan ze Zgromadzenia Świętego Krzyża, rektor uczelni, jest również krytykowany przez katolicką organizację The Cardinal Newman Society za zasiadanie w radzie Millennium Promise. Jest to organizacja, która – walcząc z biedą – organizuje w krajach Trzeciego Świata dystrybucję prezerwatyw, podczas gdy ich używaniu sprzeciwia się Kościół katolicki. Millennium Promise walczy również o legalizację aborcji w wielu krajach, między innymi w Ugandzie[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2021 Best Catholic Colleges in America [online], Niche [dostęp 2021-07-09] (ang.).
  2. Obama doktorem honoris causa Uniwersytetu Notre Dame. www.wiadomosci24.pl. [dostęp 2009-08-26].
  3. Bp D’Arcy: Uniwersytet Notre Dame musi odpowiedzieć za odznaczenie Obamy. www.fronda.pl. [dostęp 2009-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 sierpnia 2009)].
  4. Notre Dame President Fr Jenkins Is Board Member of Pro-Condom Organization. www.cardinalnewmansociety.org. [dostęp 2009-08-26]. (ang.).