Upadek Babilonu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Upadek Babilonu
Podbój Babilonu przez Achemenidów
Czas

12 października 539 p.n.e

Miejsce

Babilon

Terytorium

Mezopotamia

Wynik

Zwycięstwo państwa Achemenidów i upadek państwa nowobabilońskiego.

Strony konfliktu
Państwo nowobabilońskie Achemenidzi
Dowódcy
Nabonid
Baltazar
Cyrus II Wielki
Gobriyas
Położenie na mapie Iraku
Mapa konturowa Iraku, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia32°32′33″N 44°25′16″E/32,542500 44,421111

Upadek Babilonu – przejęcie władzy nad Babilonem przez siły Achemenidów pod wodzą Cyrusa II Wielkiego, które nastąpiło 12 października 539 p.n.e. po rozbiciu armii Baltazara w bitwie pod Opis.

Zdobycie miasta na końcu kampanii doprowadziło do ostatecznego upadku państwa nowobabilońskiego

Przebieg wydarzeń[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 539 roku p.n.e. wojska perskie pod wodzą Cyrusa najechały Babilon. Po zdobyciu miasta Akad, wojska Achemenidów zmierzały do stolicy[1].

Król Nabonid wysłał swojego syna Baltazara na drugą stronę rzeki Tygrys, aby tam odparł najeźdźców, jednak Gobriasz, satrapa Gutejów, który miał osłaniać lewą flankę wojsk Baltazara, zdradził swojego króla i przyłączył się do Achemenidów. W wyniku zdrady Cyrus wygrał bitwę pod Opis, podczas której zginął Baltazar[1].

Po upadku wojsk Babilonu, wojska Cyrusa wzięły bez walki miasto Sippar, a następnego dnia weszły do Babilonu 12 lub 13 października 539 p.n.e. nie napotykając żadnego oporu[1].

Achemenidzi powstrzymali się przed splądrowaniem miasta. Od pierwszego dnia okupacji wojska Cyrusa miały rozkaz traktowania mieszkańców z należnym szacunkiem. Obce ludy zniewolone przez Babilończyków zostały przesiedlone z powrotem do swoich ojczyzn, bożki z Sumeru i Akadu, które splądrowały wojska Nabonida w czasie wojny, zostały odesłane z powrotem do swoich świątyń. Cyrus pozwolił na powrót bożków asyryjskich, które jego armia wzięła w niewolę i odbudowę zburzonych przez nich świątyń[1].

Zajęcie miasta doprowadziło do ostatecznego upadku państwa nowobabilońskiego. Cyrus przyjął tytuł „króla Babilonu” i ogłosił się spadkobiercą starożytnych władców Babilonu[2]. Los samego Nabonida jest nieznany. Jedne źródła donoszą, że zginął w Babilonie, a wedle innych Cyrus darował mu życie i uczynił go satrapą prowincji Karmania[1].

W sztuce[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Roux 1992 ↓, s. 381–382.
  2. Roux 1992 ↓, s. 381–382; Oates 1996 ↓, s. 134–135.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]