Gustave Doré

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gustave Doré
Ilustracja
Nadar, Gustave Doré, 1867
Data i miejsce urodzenia 6 stycznia 1832
Strasburg
Data i miejsce śmierci 23 stycznia 1883
Paryż
Narodowość francuska
Dziedzina sztuki grafika, malarstwo, rzeźba
Jedna z ilustracji do Don Kiszota, 1863

Paul Gustave Doré (ur. 6 stycznia 1832 w Strasburgu, zm. 23 stycznia 1883 w Paryżu) – francuski grafik, malarz, ilustrator i rzeźbiarz.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Większość jego prac powstała w latach 1864-1866. Znajdują się na pograniczu romantyzmu i realizmu. Artysta używał bogate efekty światłocieniowe i finezyjną kreskę. W ciągu życia stworzył kilkaset ilustracji przedstawiających historie biblijne. Ilustracje te były publikowane w wydaniach Biblii w różnych językach w dziewiętnastowiecznej Europie i w obu Amerykach. Doré należy do najbardziej znanych mistrzów ilustrujących motywy biblijne. Prace artysty, i jego kompetencje, bywały podawane krytyce przez jemu współczesnych, ilustracje te jednak przetrwały próbę czasu.

Zilustrował ponad 200 książek, w tym Boską komedię Dantego, Don Kiszota i większość książek Edgara Allana Poe. W latach 70. XIX w. Doré zainteresował się malarstwem i rzeźbą, jednak nie odniósł w tych dziedzinach większych sukcesów.

Komiks[edytuj | edytuj kod]

Książka Dzieje świętej Rusi Dorégo uważana jest za jedną z bezpośrednich zapowiedzi komiksu (protokomiks). Zawiera wiele cech charakterystycznych dla tego gatunku, wykracza poza ilustrowane opowiadanie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 198-199. ISBN 83-213-4157-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]