Václav Laurin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Václav Laurin
Václav Laurin
Data i miejsce urodzenia 27 września 1865
Austro-Węgry Pientschin
Data śmierci 4 grudnia 1930
Zawód mechanik

Václav Laurin – (ur. 27 września 1865, zm. 4 grudnia 1930) – czeski mechanik i konstruktor, wspólnie z Václavem Klementem twórca przedsiębiorstwa Laurin & Klement, obecnie Škoda Auto.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodzica planowali mu karierę ślusarza. Po ukończeniu szkoły praktykował w zakładzie ślusarskim, skończył kurs obsługiwania maszyn parowych w Dreźnie i migrował za pracą do różnych miast Czech i Niemiec. W Turnovie na północy Czech prowadził ze wspólnikiem montownię rowerów, a po upadku firmy przeprowadził się do Mladej Boleslav i zamierzał otworzyć tam taki sam zakład. To właśnie te zamiary sprawiły, że Klement postanowił przekonać Laurina do założenia spółki[1].

W grudniu 1895 roku otworzył razem z Václavem Laurinem firmę, w której zatrudniali dwóch robotników i ucznia. Ich celem była produkcja rowerów, ale początkowo zdecydowali się na montaż z gotowych części rowerów pod marką Slavia. wobec dużej konkurencji na rynku, firma w reklamach podkreślała narodowy charakter i odwoływała się do patriotyzmu[1].

W miarę upływu czasu wspólnicy zaczęli szukać finansowania dla rozbudowy firmy i ostatecznie pożyczki udzielił im austriacki Länderbank. W 1898 roku Laurin i Klement zaczęli eksperymentować z pierwszymi motocyklami, ale sprowadzony przez nich model okazał się niefunkcjonalny. Zdecydowali wówczas o zaprojektowaniu własnego motocykla, którego premiera odbyła się 18 listopada 1899 roku w Pradze. Nowe motocykle spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem dziennikarzy. W pierwszych latach XX wieku rosła sprzedaż i eksport, firma zwiększała zatrudnienie, a ich produkty zdobywały wyróżnienia i nagrody. W tym także okresie Klement sprzedał księgarnię, którą od pewnego już czasu prowadziła żona. Od 1905 roku firma zaniechała produkcji rowerów, skupiając się na motocyklach i rozpoczęła produkcję samochodów, by z czasem skoncentrować się wyłącznie na samochodach. W tym samym roku firma Seidel & Naumann kupiła licencję na silniki Laurina i Klementa[1].

Szybko Klement dostrzegł, że firma potrzebuje do rozwoju więcej kapitału, który można pozyskać tylko przez przekształcenie w spółkę akcyjną. W zrestrukturyzowanej firmie Klement został dyrektorem generalnym, a Laurin dyrektorem technicznym. W ostatnich latach przed wybuchem I wojny światowej Klement wysłał belgijskiej fabryki samochodów Minerva szpiega przemysłowego, który jednak szybko został zdekonspirowany. Po wybuchu wojny Klement pojechał do Wiednia, by zapewnić firmie zamówienia rządowe, co dałoby firmie bezpieczeństwo finansowe, a pracownikom zwolnienie od mobilizacji. Przez okres wojny fabryka produkowała m.in. ciężarówki i pociski. Po zakończeniu wojny firma utraciła wiele rynków zbytu z powodu przekształceń politycznych, a w samych Czechach pojawiły się konkurencyjnej firmy Praga, Tatra i Walter Motors[1].

W nocy 27 czerwca 1924 r. wybuchł w fabryce pożar, powodujący znaczne straty. By mieć pieniądze na odbudowę i rozwój, postanowił włączyć firmę w skład koncernu Škoda, co nastąpiło w 1925 roku. Od tego czasu Klement stracił wpływ na działalność firmy, zmarł w sierpniu 1938 roku[1].

Przypisy

  1. a b c d e Mariusz Surosz. Gniew czeskiego księgarza. „Ale Historia”. 25/2015 (179), s. 5−6, 2015-06-22. Agora SA .