VVL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
VVL Neo
Silnik SR20VE oraz wałki rozrządu z 3 krzywkami na cylinder

VVL,(ang. Nissan Ecology Oriented Variable Valve Lift and Timing) - system sterowania rozrządem poprzez przełączanie krzywek znajdujących się na wałku rozrządu opracowany przez Nissana. Umożliwia zmianę czasu otwarcia oraz wzniosu zaworów. Jest to system bardzo podobny do Hondowskiego VTEC, ale lewa i prawa krzywka posiadają ten sam profil. Przy niskich obrotach obydwa zawory są niezależnie napędzane przez krzywki o krótkim czasie otwarcia i niskim wzniosie. Przy wysokich obrotach wszystkie 3 dźwignie zostają spięte razem i napędzane przez krzywkę zapewniającą długi czas otwarcia i wysoki wznios. To rozwiązanie stosowane jest w układzie rozrządu typu DOHC zarówno na wałku ssącym, jak i wylotowym. Jest to system 3-stopniowy:

  • 1 Faza (niskie obroty) - zarówno zawory dolotowe jak i wylotowe pracują przy ustawieniach typowych dla niskich obrotów. Zawory otwierają się w niewielkim stopniu, co sprzyja lepszemu napełnianiu cylindra. Mieszanka spalana jest dokładniej i efektywniej, dzięki czemu moc silnika oraz przebieg krzywej momentu obrotowego są bardzo korzystne, a przy tym zużycie paliwa jest na niskim poziomie. Kultura pracy jednostki napędowej jest przy tym bardzo wysoka.
  • 2 Faza (średnie obroty) - zawory dolotowe pracują już na ustawieniach dla szybkich obrotów, natomiast zawory wylotowe na ustawieniach dla niskich obrotów
  • 3 Faza (wysokie obrtoy) - zarówno zawory dolotowe jak i wylotowe pracują na ustawieniach dla wysokich obrotów. Zawory mają wówczas znacznie większy skok, a ich czas otwarcia jest dłuższy. Cylindry są jeszcze lepiej napełniane mieszanką paliwowo-powietrzną, co wpływa na maksymalne osiągi mocy i momentu obrotowego.

Silniki Neo VVL[edytuj]

Silnik SR20VET
Silnik SR16VE
  • SR20VE[1] - najbardziej popularny silnik Nissana z systemem VVL. Rzędowa czterocylindrówka o pojemności 2 litrów posiadała dwie wersje:
  1. 187-konna wersja rozwijająca 197 Nm. Montowana była w latach 1997-2001.
  2. 204-konna wersja rozwijająca 206 Nm. Instalowana w roku 2001 w modelu Primera.
  • SR16VE[2] - posiada ten sam blok silnika co wcześniejsza SR20VE. Rzędowy czterocylindrowy silnik o pojemności 1.6 litra posiada bardziej agresywną specyfikację wałków rozrządu niż jego 2-litrowy odpowiednik. Osiąga moc 173 koni mechanicznych oraz 161 Nm. Montowany w latach 1997-2001 w modelach Sunny oraz Pulsar VZ-R.
  • SR20VET - najmocniejszy jak dotąd silnik VVL. Jest to turbodoładowana jednostka SR20VE z turbosprężarką Garrett GT2560R osiągająca moc 280 koni mechanicznych i 309 Nm. Silnik ten montowano w sprzedawanym tylko na rynku japońskim Nissanie X-Trail GT.

Przypisy