Silnik rzędowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schemat kinematyczny silnika rzędowego
Elementy ruchome silnika rzędowego

Silnik rzędowysilnik spalinowy wielocylindrowy, w którym cylindry usytuowane są w jednym lub kilku rzędach. Silniki takie stosowane są głównie w motoryzacji, do napędu samochodów i motocykli. Silniki rzędowe oznacza się w Polsce Rx – gdzie x oznacza liczbę cylindrów. W praktyce spotyka się[1]:

Przy silnikach z większą liczbą cylindrów rzadko stosuje się układ rzędowy z uwagi na dużą długość silnika, częściej występuje układ widlasty. Cylindry w silnikach rzędowych mogą być usytuowane pionowo, poziomo lub ukośnie[3].

Silniki czterosuwowe rzędowe posiadające 6 cylindrów (i więcej) mają pełne wyrównoważenie od sił I i II rzędu i z tego powodu są chętnie stosowane jako źródło napędu samochodów ciężarowych. Silniki 4-cylindrowe mają wyrównoważenie częściowe, natomiast w silnikach 3-cylindrowych stosuje się wałek wyrównoważający celem zmniejszenia poziomu drgań.

Jako silniki rzędowe, zwłaszcza w lotnictwie, określa się także silniki widlaste, silniki w układzie W i w układzie X czy układzie H (w odróżnieniu od silników gwiazdowych).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Silnik rzędowy [online], Autobaza.pl [dostęp 2022-12-17] (pol.).
  2. Rzędowa "szóstka" - symbol odwagi BMW [online], Autokult, 28 września 2010 [dostęp 2022-12-17] (pol.).
  3. Silnik rzędowy czy silnik widlasty – jakie są zalety i wady obu rozwiązań? [online], TotalEnergies Poland | Energy is reinventing itself, 5 czerwca 2019 [dostęp 2022-12-17] (pol.).