VVVVVV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
VVVVVV
VVVVVV logo.gif
Producent Terry Cavanagh
Dystrybutor Steam
Kompozytor Magnus Pålsson
Data wydania 11 stycznia 2010[1]
Gatunek gra platformowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, OS X, Linux, Nintendo 3DS
Nośniki dystrybucja cyfrowa
Przykładowa plansza w grze

VVVVVVgra platformowa 2D stworzona przez Terry'ego Cavanagha z muzyką skomponowaną przez Magnusa Pålssona. Pierwsza wersja VVVVVV została stworzona w technologii Adobe Flash. Grę wydano 11 stycznia 2010 na platformy Microsoft Windows i OS X a 26 lipca 2011 także na platformę Linux.

W VVVVVV gracz steruje zagubionym w innym wymiarze Kapitanem Viridianem, w poszukiwaniu zaginionych członków załogi swojego statku kosmicznego. Graficznie gra przypomina Commodore 64, podobnie muzyka przypomina dźwięk z tej platformy. Kompozytor ścieżki dźwiękowej, Magnus Pålsson, opublikował ją pod nazwą PPPPPP.

Świat gry[edytuj | edytuj kod]

Gracz steruje Kapitanem Viridianem, który musi ewakuować swój statek kosmiczny wraz z załogą, gdy jego statek natknął się na „interferencję międzywymiarową”. Załoga ucieka ze statku przez teleporter. Okazuje się jednak, że po drugiej stronie teleportu nie ma jego załogi, a jego statek utknął w innym wymiarze, zwanym wymiarem VVVVVV, a załoga została rozrzucona po całym świecie. Zadaniem gracza jest uratowanie wszystkich członków załogi i odkrycie źródła interferencji[2].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do większości gier platformowych, w VVVVVV gracz nie ma możliwości skakania, jednak zamiast tego może odwracać kierunek grawitacji, gdy stoi na nieruchomym podłożu, dzięki czemu bohater, Kapitan Viridian, może „spadać” do góry, lub na dół[3]. Zadaniem gracza jest przeprowadzenie bohatera przez obszar gry, unikając przy tym ruchomych i nieruchomych zagrożeń. W późniejszych etapach pojawiają się nowe mechanizmy, takie jak przesuwające się ekrany lub przechodzenie przez krawędzie ekranu i pojawianie się „z drugiej strony”[4]. Na świat w VVVVVV składa się osiem głównych etapów połączonych w jedną całość[5]. Z powodu wysokiego stopnia trudności, na ekranach rozmieszona jest duża ilość punktów kontrolnych, w których pojawia się gracz w przypadku śmierci[6].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Mechanizm odwracania grawitacji pojawił się już we wcześniejszej grze stworzonej przez Cavanagha - Sine Wave Ninja. W wywiadzie udzielonym serwisowi IndieGames.com Cavanagh powiedział, że mechanizm ten chciał uczynić kluczowym elementem gry, czymś niespotykanym w innych grach, w którym podobny mechanizm się pojawiał[7].

Pierwsze informacje o VVVVVV Cavanagh ujawnił na swoim blogu, Distractionware, w czerwcu 2009 roku, po dwóch tygodniach od rozpoczęcia produkcji. Cavanagh zakładał, że ukończy grę w ciągu kolejnych dwóch tygodni, „i, że produkcja się nie przeciągnie.”[8]. Kolejny post, z lipca 2009 roku, zawierał screenshoty z gry oraz wyjaśnienie mechanizmu odwracania grawitacji. Cavangh pisał, że VVVVVV nie będzie „fabularnym eksperymentem”, jak jego poprzednie produkcje, Judith i Pathways, a przy tworzeniu gry „skupi się raczej na projekcie poziomów”[9]. Gra została po raz pierwszy zaprezentowana na targach Eurogamer Expo, co dało autorowi możliwość zebrać opinie i uwagi na temat gry[10]. W grudniu 2009 roku w serwisie 4chan wyciekła wersja beta gry[11].

Stylistyka gry jest inspirowana grami z 8 bitowego komputera Commodore 64. Cavanagh chciał stworzyć grę „która wygląda i w którą gra się, jak w gry z którymi dorastałem.” Cavanagh przyznaje jednak, że nie posiada umiejętności pozwalających mu na nadanie grom bardziej współczesnego wyglądu, a zamiast tego skupił się by wygląd gry był jak najbardziej interesującym[12].

VVVVVV miało premierę 11 stycznia 2010 na platformy Microsoft Windows i OS X. Testowa wersja gry dostępna jest w serwisie Kongregate[13]. Choć z początku nie było wersji na systemy Linux co było spowodowane trudnościami technicznymi to możliwe było uruchomienie gry dzięki programowi Wine[14].

26 lipca 2011 VVVVVV pojawiło się w zestawie The Humble Indie Bundle #3 gdzie można było ściągnąć wersję 2.0 gry. aktualizacja dla osób które wcześniej kupiły ją na Steamie pojawiła się dzień później. Gra została przepisana z platformy Adobe Flash na język C++ co umożliwiło stworzenie wersji na systemy Linux. W nowej wersji dodano także edytor map, efekt wizualny przypominający źle wyregulowany telewizor, różne nowe tryby gry a także paczkę map od znanych osób związanych z światem gier lub samą grą VVVVVV. Można zagrać między innymi w mapy od twórcy Minecrafta Markusa „Notcha” Perssona czy także od kompozytora muzyki do gry czyli Magnusa „Souleye” Pålssona.

VVVVVV było pierwszą grą, którą Cavanagh zdecydował się sprzedawać.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. VVVVVV for PC. GameSpot. [dostęp 2010-12-01].
 2. Oli Welsh: VVVVVV Review. Eurogamer, 2010-01-21. [dostęp 2011-01-05].
 3. Kotaku Review
 4. Indiegames review
 5. Rps review
 6. Edge-review
 7. Michael Rose: Intervvvvvview: Terry Cavanagh. IndieGames.com, 2010-01-06. [dostęp 2010-12-01].
 8. Terry Cavanagh: VVVVVVVV Preview. Distractionware, 2009-06-10. [dostęp 2010-12-01].
 9. Terry Cavanagh: When It's Done. Distractionware, 2009-07-15. [dostęp 2010-12-01].
 10. Terry Cavanagh: Eurogamer Expo 2009. Distractionware, 2009-11-05. [dostęp 2010-12-01].
 11. Terry Cavanagh: Final Push. Distractionware, 2009-12-07. [dostęp 2010-12-01].
 12. Indiegames
 13. VVVVVV Demo. Kongregate. [dostęp 2010-12-01].
 14. Terry Cavanagh: Please Forgive Me!. Distractionware, 2010-01-22. [dostęp 2010-12-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]