Valtournenche (dolina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolina Valtournenche
Widok na Matterhorn z miejscowości Breuil-Cervinia
Jezioro Cignana

Valtournenche – dolina we Włoszech, w Alpach Pennińskich, w regionie Dolina Aosty. Jej wylot znajduje się w miejscowości Châtillon. Stąd dolina prowadzi prosto na północ i dochodzi do masywów Matterhorn i Breithorn - Lyskamm za którymi znajduje się szwajcarska dolina Mattertal[1][2][3].

Od zachodu dolinę ograniczają boczny grzbiet masywu Matterhorn i masyw Luseney–Cian, za którymi znajdują się doliny Valpelline i Vallee de Saint-Barthélemy. Od wschodu dolinę Valtournenche ogranicza boczny grzbiet masywu Breithorn - Lyskamm, za którym znajduje się dolina Val d'Ayas[4][5].

Doliną płynie potok Marmore wypływający z położonego w górnej części doliny sztucznego jeziora Goillet i z lodowców Ghiacciaio des Grandes Murailles, Ghiacciaio di Cherillon i Ghiacciaio di Mont Tabel. U wylotu doliny, w miejscowości Châtillon, wpada on do rzeki Dora Baltea. W dolinie znajduje się wiele jezior, z których największe jest sztuczne jezioro Cignana[6][5].

Najważniejszą miejscowością jest, położona w górnej części doliny u podnóża Matterhornu, Breuil-Cervinia. Inne ważniejsze miejscowości w dolinie to Valtournenche, Torgnon, La Magdeleine i Chamois[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, tom 3, Góry Europy, Wydawnictwo STAPIS, Katowice, 2007, ​ISBN 978-83-60429-04-4​.
  2. Jan Babicz, Dariusz Tkaczyk, Alpy, Sklep Podróżnika, Warszawa, 1993
  3. Wanderkarte, Zermatt – Cervinia (Breuil) – Täsch, Bundesamt der Landestopographie, 1998.
  4. Matterhorn Mountain Information, www.mountain-forecast.com [dostęp 2018-09-13] (ang.).
  5. a b Vallèe d’Aoste, Studio F.M.B. Bologna, ​ISBN 88-7775-316-1​.
  6. Italien 1, Oberitalienische Seen, Mailand, Turin, Marco Polo, ​ISBN 3-89525-230-1