Variratina minuta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Variratina minuta[1]
Zhang et Maddison, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Rodzina

skakunowate

Podrodzina

Salticinae

(bez rangi) Salticoida
(bez rangi) Saltafresia
(bez rangi) Simonida
Plemię

Euophoryini

Rodzaj

Variratina

Gatunek

Variratina minuta

Variratina minutagatunek pająka z rodziny skakunowatych i podrodziny Salticinae, jedyny z monotypowego rodzaju Variratina. Występuje endemicznie na Nowej Gwinei.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i gatunek opisane zostały po raz pierwszy w 2012 roku przez Zhang Junxia i Wayne’a Maddisona[2][3]. Opisu dokonano na podstawie pojedynczej parki odłowionej w 2008 roku. Jako lokalizację typową wskazano Park Narodowy Varirata w Prowincji Centralnej Papui-Nowej Gwinei. Nazwa rodzajowa pochodzi od lokalizacji typowej, natomiast epitet gatunkowy oznacza po łacinie „drobna”[3].

Rodzaj ten początkowo umieszczono w podrodzinie Euophoryinae[3]. Po rewizji systematyki skakunowatych z 2015 roku takson ten ma status plemienia w kladzie Simonida w obrębie podrodziny Salticinae[4]. W obrębie plemienia Euophoryini Variratina tworzy klad z rodzajami Bulolia, Coccorchestes i Leptathamas, a przypuszczalnie także z Athamas, na co wskazują wyniki morfologiczno-molekularnej analizy filogenetycznej, którą przeprowadzili w 2015 roku Zhang Junxia i Wayne Maddison[5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jedyny zmierzony samiec ma karapaks długości 0,9 mm i opistosomę (odwłok) długości 0,8 mm. U jedynej zmierzonej samicy karapaks ma 1 mm długości, a opistosoma 1,4 mm długości. Barwa karapaksu jest brązowa z białą przepaską podłużną przez cały środek grzbietu oraz kremowymi przepaskami podłużnymi wzdłuż krawędzi bocznych. Ośmioro oczu rozmieszczonych jest w trzech szeregach poprzecznych w sposób typowy dla rodziny; oczy pary przednio-bocznej nie leżą bardziej z tyłu niż przednio-środkowej, co odróżnia ten rodzaj od Bulolia i Leptothamas. Szczękoczułki mają po dwa zęby na krawędziach przednich i po jednym na tylnych. Odnóża są jasnożółte z szarymi znakami na końcach członów. Te pierwszej pary mają na spodach goleni po trzy pary szczecinek makroskopowych, a na spodach nadstopii po dwie pary szczecinek makroskopowych. Opistosoma jest z wierzchu brązowa, u samca z białą przepaską podłużną przez środek całej długości, u samicy z kremową przepaską podłużną, która ku tyłowi rozmywa się, a przed wierzchołkiem jest przerwana. Genitalia samicy cechują się małą spermateką, poskręcanym przewodem kopulacyjnym i dużym, szerokim okienkiem na płytce płciowej. Nogogłaszczki samca cechują się palcowatą apofizą retrolateralną goleni, kanalikiem nasiennym formującym pętlę po przednio-bocznej stronie bulbusa oraz smukłym embolusem o skrętach ułożonych w płaszczyźnie niemal prostopadłej do osi podłużnej bulbusa[3].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek endemiczny dla Nowej Gwinei w północnej części krainy australijskiej. Znany tylko z Parku Narodowego Varirata w Prowincji Centralnej Papui-Nowej Gwinei. Podawany z rzędnych 740 m n.p.m. Zasiedla równikowe lasy deszczowe, gdzie bytuje na pniach drzew[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Variratina minuta, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Norman I. Platnick: Gen. Variratina Zhang & Maddison, 2012. [w:] World Spider Catalog Version 23.0 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2022-02-25].
  3. a b c d e Zhang Junxia, Wayne P. Maddison. New euophryine jumping spiders from Papua New Guinea (Araneae: Salticidae: Euophryinae). „Zootaxa”. 3491, s. 1-74, 2012. DOI: 10.11646/zootaxa.3491.1.1. 
  4. Wayne P. Maddison. A phylogenetic classification of jumping spiders (Araneae: Salticidae). „Journal of Arachnology”. 43 (3), s. 231–292, 2015. DOI: 10.1636/arac-43-03-231-292. 
  5. Zhang Junxia, Wayne P. Maddison. Genera of euophryine jumping spiders (Araneae: Salticidae), with a combined molecular-morphological phylogeny. „Zootaxa”. 3938 (1). s. 1-147 (25). DOI: 10.11646/zootaxa.3938.1.1.